İngilterede Lise Eğitimi

İngiltere'de lise eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.


İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar ve 16 yaşına kadar devam etmektedir, toplam zorunlu eğitim süresi ise 11 yıldır. İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler eğitimlerinin 7nci yılında yani yaklaşık 11-12 yaşlarında iken, orta öğrenimlerine başlarlar. Orta öğrenim İngiltere’de 5 yıl sürmektedir.

Öğrenciler orta öğrenim programları yani yurtdşı lise eğitimi sırasında ilk 3 yıllarında (7, 8 ve 9ncu sınıfta) sunulan müfredatı tamamladıktan sonra 10 ve 11nci sınıfta hangi GCSE derslerini alacaklarını belirlemek için yapılan genel sınavlara girerler, yani Türkiye’deki sistemde lisede alan seçme gibi düşünebilirsiniz. Sınavlardan aldıkları sonuçlara göre de GCSE alanları belirlenmiş olur. GCSE’de hangi alandan dersler alacağı öğrencinin üniversitede eğitim almak istediği alana bağlı olarak seçilmektedir.

GCSE (General Certificate of Secondary Education) : İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da, 10 ve 11nci sınıfta alınan derslerden sonra tercih edilen bir alandan alınan sınav sonucunda başarılı olunması durumunda verilen sertifika. Türkiye’deki lise diplomasına denktir. Öğrenciler eğitim aldıkları bir alanda sınava girerler ve sınav sonucunun başarılı olması durumunda da bu sertifikayı alırlar. Sınavlar aynı gün tüm ülke genelinde aynı sorulardan yapılır. Bunu mevcut sistemdeki YGS sınavına benzetebiliriz.

ingiltere-liseleri

GCSE kapsamında ders alınabilecek alanlar şu şekildedir;

  1. İngilizce (Galler’de İngilizce yerine Galce ya da Kuzey İrlanda’da İngilizce yerine İrlandaca seçenekleri de mevcuttur)

  2. Matematik

  3. Fen bilimleri (fizik, kimya ve biyoloji)

  4. Modern Diller (Arapça, Çince, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Hintçe, Japonca, Portekizce, Rusça ve Türkçe gibi birçok farklı dil seçeneği mevcuttur)

  5. Klasik Diller (Klasik Yunanca, Latince, Klasik Arapça, İbranice, vb)

  6. Teknoloji (elektronik, bilgisayar, tasarım, mühendislik, üretim, dijital teknolojileri, vb)

  7. Sosyal Bilimler (vatandaşlık, tarih, coğrafya, ekonomi, teoloji gibi dersler)

  8. İnsan ve Toplum Bilimleri ile alakalı dersler (işletme, ekonomi, finans, hukuk, turizm, psikoloji, sosyoloji, vb.)

  9. Sanat Dersleri (animasyon, uygulamalı sanat dersleri, güzel sanatlar, fotoğrafçılık, grafik tasarım, dans, drama, tekstil ürünleri tasarım, film çalışmaları, medya çalışmaları, müzik, vb)

  10. Diğer Dersler (muhasebe, ileri matematik, astronomi, çevre bilimleri, jeoloji, gazetecilik, istatistik, motor sporları, fiziki eğitim, vb)

Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinin vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler, İngiltere’de (Galler ve Kuzey İrlanda’yı da kapsamaktadır) devlet okullarına kayıt yaptıramazlar. Ancak bu programı sunan özel liseler mevcuttur. Sunmuş oldukları eğitim kalitesi, geniş ders yelpazesi ve daha küçük sınıflarda öğrenci odaklı eğitimleri ile özel okullar sadece yabancı öğrenciler tarafından değil, İngiltere ya da AB ülkelerinin vatandaşı olan öğrenciler tarafından da fazlası ile tercih edilmektedir.

A-Level (General Certificate of Education Advanced Level): A-Level programları ‘üniversite hazırlık’ programları olarak da bilinmektedir. Bu programlar diğer ülkelerden lise mezunu öğrencilerin dahil oldukları ‘foundation’ programlarına denktir. Bu programlar İngiltere dışında birçok ülkede de ‘British A-Level’ adı altında sunulmaya başlamıştır.

ingiltere-lise-egitimi

A-Level programlarına katılım zorunlu olmamakla birlikte, üniversite eğitimine devam etmeyi planlayan öğrencilerin büyük çoğunluğu bu programlara katılmaktadır.

A-Level programı ile IB programı birbirine çok benzer. A-Level programları 2 yıl sürer ve bu 2 yıllık eğitim sırasında öğrenciler, üniversitede okumak istedikleri alana bağlı olarak 3 ya da 4 ders almaktadırlar. A-Level programının ilk yılına A1/S, ikinci yılına ise A2 denilmektedir. Öğrenciler her yılın sonunda aldıkları derslerden bir final sınavına tabi olurlar.

Advanced Level programları kapsamında birçok alanda onlarca farklı ders sunulmaktadır. Ancak öğrenciler alacakları dersleri tercih edecekleri bölüm ve üniversitenin gerekliliklerine göre belirlemelidir.

Bilgi İstek Formu