Amerikada Lise Eğitimi

Amerika'da lise eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.


Amerika’da lise eğitimi uzun yıllardır çok popüler bir programdır. Amerika’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir ve Türkiye’deki sisteme benzer bir şekilde 9ncu sınıf ile başlar ve 12nci sınıfta sona erer. Ancak özel liselerde hızlandırılmış programlar da sunulmaktadır.

Amerikan lise sistemi çok geniş bir yelpazede dersler sunmaktadır. Sosyal bilimler liseleri, fen bilimleri liseleri, sanat liseleri gibi birçok farklı alanda özelleşmiş lise seçeneği mevcuttur.

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerden kabul aşamasında İngilizce yeterliliklerini ispat etmeleri beklenir. Bunun için SLEP test ya da TOEFL Junior sınav skoru istenmektedir. Ancak birçok özel okul, İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık imkanı sunmaktadır.

Amerika Devlet Liseleri

Amerika’daki devlet liseleri, bulundukları eyaletlerin eğitim bakanlıkları tarafından yönetilmektedir. Her bir okulun kendine ait kabul şartları bulunmaktadır.

Amerika devlet liselerinde okumak isteyen yabancı öğrenciler mevcut kurallar gereği en fazla 1 yıl eğitim alabilirler. Öğrenci bir yıllık yurtdışı lise eğitimini tamamladıktan sonra isterse Türkiye’ye geri dönebileceği gibi, isterse de özel bir liseye geçiş yaparak eğitimine Amerika’da devam edebilir.

Amerika devlet liselerine başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin okul değil, sadece eyalet seçmesi istenir ve öğrenci seçtiği eyalette kendisinin yetenek ve ilgileri en iyi destekleyecek okula yerleştirilir.

amerika-liseleri

1 yıl kuralı gereği Amerika devlet liselerinde okumak isteyen birçok yabancı öğrenci, eğitimlerinin son yılında Amerika’ya geçiş yapmakta ve buradan diploma almaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, öğrencinin 1 yılda mezun olabilmesi geçmiş yıllardaki not ortalamalarına ve İngilizce seviyelerine bağlıdır.

Amerika’da devlet liselerinde okuyan yabancı öğrencilere tıpkı Kanada’da olduğu gibi aile yanı konaklaması sağlanmaktadır.

Amerika’daki devlet liseleri klasik lise eğitiminin yanı sıra IB ve AP eğitimleri de sunmaktadır.

Özel Liseler

Amerika’daki özel liselerinde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Amerika’daki liselere geçiş yapabilirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlama hakları da mevcuttur.

amerika-lise-egitimi

Özel liselerde klasik müfredatın yanı sıra, istenilen akademik programa yönelik eğitimler de sunulmaktadır. Birebir eğitim ya da küçük sınıflarda eğitim veren okullar da mevcuttur. IB ve AP eğitimleri özel liselerde de yaygın olarak sunulmaktadır.

Özel okulların bir kısmı aynı devlet liselerinde olduğu gibi aile yanı konaklama imkanı sağlarken, bir kısmı da kendi kampüsleri içerisinde yurt konaklaması imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklaması sağlayan özel liseler ‘Yatılı Okullar’ olarak da anılmaktadır.

Bilgi İstek Formu