Polonya'da Üniversite Eğitimi


Polonya, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan, AB, NATO ve BM üyesi bir devlettir. Turizm konusunda da güçlü bir potansiyel oluşturan Polonya, son yıllarda Avrupa Birliği devletleri içinde ekonomisi en çok gelişen devletlerden de birisidir. Bu gelişimin en büyük sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz eğitime verilen değerdir. Ancak eğitim konusuna girmeden önce Polonya’nın güzelliklerinden, kültüründen ve toplum yapısından bahsetmek gerekiyor. Çünkü bu konular bilinmeden Polonya’dan bahsetmek, Polonya’ya haksızlık olur.

Hem toplum olarak hem kültür hem de doğa olarak Polonya’da her türden ve her düşünceden insana kucak açan bir yapı bulunmaktadır. Eğer doğa meraklısı biriyseniz doğası hiç bozulmamış, nefes kesici balta girmemiş ormanları gezebilirsiniz. Dağcılık meraklısı biriyseniz eğer Swietokrzyskie dağlarına gidebilirsiniz ya da Tatra Dağı’nı görebilirsiniz.

Öte yandan Polonya, Avrupa Birliği içerisinde ekonomik olarak en hızlı gelişen ülkelerden birisidir. Hatta öyle ki; geçtiğimiz 2008 ekonomik krizini çok başarılı bir şekilde yönetmiştir ve AB üyesi ülkeler arasında gayri safi milli hasılasına pozitif ivme katmış tek ülkedir diyebiliriz. 1990’dan itibaren liberalizasyon politikası izleyen Polonya, bu süreci diğer ülkelerden farklı olarak yavaş ve sindirerek hayata geçirmiştir. Dolayısıyla geçiş süreci ekonomileri arasında kendisine çok iyi bir yer edinmiştir. Ülkedeki ekonomi politikalarının odak noktası en başta her zaman işsizlik oranını düşürmek olmuştur ve bu yönde adımlar atılmıştır. Her ne kadar halen alınması gereken birçok idari ve ekonomik karar bulunsa da, Polonya gelişimini sürdürmeye devam etmektedir.

Polonya’da Eğitim ve Çalışma

Gelelim Polonya’da eğitim konusuna. Polonya’da seçilebilecek birçok üniversitede uygun fiyatlı programlar mevcut. Eğer bir gün Polonya’ya eğitim amacıyla yolunuz düşerse, uluslararası öğrencilerin çokluğu dikkatinizi çekecektir. Polonya üniversitelerinde çok uygun fiyatlarla eğitim alınabileceği gibi aynı zamanda da kaliteli eğitim verilmektedir ve bu durum uluslararası öğrencileri çeken bir etkendir. Ayrıca sadece eğitim değil, öğrencilerin yapabileceği birçok aktivite bulunmaktadır ve bu sadece belli başlı şehirlerde değil, neredeyse tüm şehirlerde bu şekildedir.

polonya'da üniversite eğitimi

Sunulan programların içerisinde mühendislik programları olduğu gibi sosyal bilimlerle alakalı programlar da bulunmaktadır. İşin en güzel yanı ise Polonya’da aldığınız diplomanın dünyanın birçok ülkesinde geçerli olması; bahsettiğimiz ülkelerin içerisinde AB ülkelerinin tamamı ve Kanada, ABD, Avustralya gibi ülkeler de bulunmaktadır. Dolayısıyla Polonya’da çok uygun fiyata ve kaliteli eğitim almanız size dünyanın her yerinde iş bulma fırsatını tanıyacaktır.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi ?

Bunu hiç uzatmadan şu maddelerle açıklayabiliriz;

  • Ülkenin çok eski bir eğitim geçmişi var; hatta öyle ki, tarihi 650 yıl geriye kadar giden eğitim kurumları bulunmaktadır.
  • Dünyada bilime ve sanata yön vermiş çok sayıda Polonyalı bilim adamı, sanatçı bulunmaktadır. Aynı şekilde günümüzde iş dünyasına yön veren çok sayıda Polonyalı iş adamı bulunmaktadır.
  • Polonya diğer ülkelere göre daha düşük yaşam maliyetlerine sahip, yani diğer Avrupa Birliği ile kıyasladığımızda toplamda 200-500 Euro konaklama, yiyecek ve ulaşım gibi harcamalara yetiyor.
  • Bilim ve eğitim iyi olduğu kadar eğlence dünyası da oldukça geniş, Polonya her kesime her düşünceye hitap eden bir eğlence anlayışı var,
  • Üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri görece düşüktür ve elbette öğrencini başarısına bağlı olarak bir çok burs bulunmaktadır.

Nerede Kalınır ?

Polonya çok sayıda üniversite öğrencisi barındırdığı için konaklama konusu da önem kazanmaktadır.

Polonya’da konaklama türlerinden en çok tercih edileni üniversite yurtlarıdır. Varşova haricindeki şehirlerde üniversite yurtları daha sık bulunurken Varşova’da öğrenciler genelde hostel ya da yurtları tercih etmektedir. Aynı şekilde Varşova’daki üniversiteler de bu hostel ve özel yurtlarla anlaşmalıdır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki; ne kadar erken hareket ederseniz o kadar yararınıza olur, çünkü yurtların kontenjanları dolmaktadır. Yurtların ücretleri iki kişilik odalarda 100 Euro ila 150 Euro arasında değişmektedir. Ancak üç kişilik odalarda 80-100 Euro arasında değişir.

polonya yurtları eğitimal yurtdışı eğitim

Diğer alternatif ise öğrenci evleridir. Bu evlerde dünyanın diğer bölgelerinden gelmiş öğrenciler bulunabileceği gibi Polonyalı öğrenciler de bulunmaktadır. Okulunuzun konumuna göre bu evleri de tercih edebilirsiniz. Tek kişilik oda imkânı bulunduğu gibi 3-4 kişi kalabileceğiniz odalar da mevcuttur. Öğrenci evlerinin fiyatları 200-400 Euro arasında değişmektedir. Fiyatı etkileyen şey odanın kaç kişilik olduğu ya da okula(veya merkeze) konumudur.

polonyada üniversite yurtları

Ancak üniversite yurdunda bulamazsanız ya da öğrenci evlerinde kalmak istemezseniz özel yurt ya da hostellerde de konaklayabilirsiniz. İsterseniz bu yurtlarda da geçici süreliğine konaklayabilirsiniz. Fiyatları 200 ila 400 Euro arasında değişmektedir.

EğitimAL olarak elbette bu konuda da size hizmet veriyoruz ve okul konumunuza, taleplerinize, isteklerinize göre en iyi yurdu bulma konusunda yönlendiriyoruz ve aynı şekilde oraya gittiğinizde de bizden yardım alabileceğiniz unutmayın.

Polonya ile Türkiye'nin Kısa Bir Kıyaslaması

Eğer Türkiye’de aldığınız üniversite sınav sonucundan memnun değilseniz veya yurt dışındaki olanakları değerlendirmek istiyorsanız, Polonya üniversiteleri sizin için çok cazip birer seçenek olacaktır.

Bunun için öğrencilerin en sık sorduğu sorulardan birisi de maliyetlerdir, ki öğrenciler ve aileler bunu sormakta da haklılar ancak Türkiye’de üniversiteye harcanan para ile yurt dışında harcanan parayı kıyaslarsak yurt dışı üniversitelerin daha mantıklı olduğunu görürüz. Hatta yurt dışında üniversite eğitimi, Türkiye’de özel üniversitelere kıyasla çok daha avantajlıdır. 

Nasıl Avantajlıdır ?

Türkiye’de devlet üniversitelerinden birine yerleşemediğinizi ve özel üniversite tercih etmek zorunda olduğunuzu düşünelim. Özel üniversitelerde aylık konaklama kira veya yurt bedeli ortalama 900 TL, beslenme günümüzde dışarıda yemek yeme veya gıda fiyatlarını göz önüne aldığımızda ortalama 600 TL, ulaşım özellikle büyük şehirlerde 200-250 TL, yaptığınız diğer harcamaları(üst baş, hobi vs) 300 TL olarak karşımıza çıkar. Şu anki tabloda bile masraflar üç aşağı beş yukarı yıllık 20.000 TL’yi bulmaktadır. Buna yıllık eğitim ücretini de ortalama 20.000 TL olarak eklersek yıllık 40.000 ila 45.000 TL’yi bulmaktadır. İyimser düşünüp bunu 4 yıl ile çarptığımız zaman 160.000 TL’lik bir bilanço önümüze çıkar.

Şimdi Polonya’yı ele alalım. Aylık konaklama bedeli yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortalama 150-250 Euro’dur. Beslenme giderlerine aylık 150-200 Euro, ulaşıma aylık 30 Euro, bunlar haricinde diğer harcamalarınız yani üst baş alışverişi, hobi gibi harcamalar 50 Euro olur. Tüm bunlara ekstra(Türkiye’de olmayan) sağlık sigortası da eklenir ki onun da ücreti aylık 10 Euro’dur. Bu hesaplamayla karşımıza aylık 440 Euro’luk bir masraf çıkar. Yaşam masraflarına ek olarak Polonya üniversitelerinin yıllık ortalama 2500-3000 Euro olduğunu eklersek, yıllık masrafımız 7.000 Euro olduğunu görürüz. Eğitim ücretiyle beraber 29000 TL’lik bilanço ile karşılaşırız. Bu rakamı 4 ile çarptığımız zaman 116.000 TL 4 yıllık fiyat olarak hesaplarız.

Rakamlarla da görüldüğü gibi Polonya’da eğitim hem Türkiye’ye nazaran daha karlı, hem de çok daha avantajlıdır. AB denkliği olan bir diplomadan tutun, size sunulacak staj ve iş imkanlarından, yurt dışı iş tecrübesine kadar bir çok avantajdan yararlanırsınız. 

Polonya’da Mezuniyet Sonrası İş

Gelelim Polonya’da iş bulma konusuna. Malum, herkes gittiği ülkede bir şekilde kalmak ya da orada bir süre çalışıp tecrübe kazanmak niyetinde ve bu durum gidilen ülkenin iş koşullarının ne durumda olduğu sorusunu da beraberinde getiriyor. Öncelikle şunu belirtelim; Polonya’da okuduğunuz süre boyunca, aynı zamanda çalışabilirsiniz. Öğrencilerin çalıştığı işler genellikle yabancı dil öğretmenliği, garsonluk, barmenlik, çocuk bakıcılığı veya alışveriş asistanı şeklinde olmaktadır. Bu işlerde çalışmak için temel anlamda Lehçe bilmeniz yararınıza olacaktır.

Kendi alanınızla ilgili iş deneyimi edinmek istiyorsanız, ücretli ya da ücretsiz iş imkanı sağlayan ajanslara kayıt yaptırarak, kendinize alan oluşturabilirsiniz. Amacınız Polonya’da kalmak ya da uzun süre yaşamaksa her ülkede olduğu gibi anadil öğrenimi zorunluluk olduğundan okul dışında kalan zamanlarınızda Lehçe kursuna gitmeniz geleceğiniz açısından yararlı olacaktır.  

Sonuç olarak; Polonya eğitim fırsatlarıyla beraber bir öğrenci için de oldukça ekonomik ve avantajlı bir ülke. Çünkü hem Avrupa’nın en büyük 6.ekonomisi hem eğitim kaliteli hem de hem üniversitelerin hem de Polonya devletinin sunduğu birçok burs imkânı var. Siz de eğer çok avantajlı fiyatlarla kaliteli bir yurtdışı eğitim almak istiyorsanız, Polonya’yı tercih edebilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, EğitimAL Yurtdışı Eğitim Akademik Danışmanlarımızla görüşebilir ve aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz. 

Bilgi İstek Formu