Kanada Sertifika ve Diploma Programları


Kanada, yaşam kalitesi konusunda dünyada bir lider konumundadır. Kanada’daki birçok şehir eğitim, teknoloji, hayat kalitesi, iş olanakları, sağlık, güvenlik, sıfıra yakın suç oranları, ekonomi, benzin fiyatları ve ulaşım imkânlarının yüksek standartlara sahip olması konusunda Dünya sıralamalarında başı çekiyor. Bunun yanı sıra barındırdığı hiç bozulmadan kalmış doğa güzellikleri ile de dünyada birinci sıradadır. Aynı zamanda eğitim kalitesinde de adından ciddiyetle söz ettiren bir ülkedir. Çok kültürlü bir ülke olmasının her türlü avantajını öğrenciler kendilerine gösterilen misafirperverlikle ve iyi niyetle görmektedirler.

Kanada’nın eğitim kalitesi konusunda adından oldukça söz ettiren bir ülkedir. Üniversiteler dünya sıralamalarında Amerika ile yarışırken, maliyetler konusunda diğer ülkelere nazaran oldukça az maliyetli olan bir ülkedir. Kanada eğitim sisteminde hem maliyetsel hem de hem de eğitimsel anlamda başı çeken eğitim programları ise Kolejlerdeki eğitim programlarıdır. Bu Kolejlerde öğrenciler hem bir yıllık sertifika hem de iki yıllık diploma programlarına katılabilmektedirler. Bu programların Maliyetleri ise kolejden koleje, eğitim sürelerine ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yıllık eğitim ücreti olarak ise yaklaşık olarak 10.000 – 15.000 Kanada Doları arasında değişen rakamlar bulmak mümkündür.

kanada sertifika programları

Kanada’da bahsettiğimiz sertifika ve 2 dönemlik diploma programları oldukça yaygındır. Programlar çoğunlukla Career College olarak adlandırılan özel okullar veya yine üniversite bağlantısı olan devlet destekli Community College’lar tarafından düzenlenir.

Kolejlerde alabileceğiniz eğitimlerin en dikkat çekici tarafı birçok programda eğitim sırasında öğrencilere staj imkanı sunulmasıdır. Böylece öğrenci eğitimini aldığı bölümde çalışma deneyimi de elde etmiş olur. Staj imkanını eğitim sürecine dahil eden programlarda ise staj alıp almama hakkı öğrenciye sunulmaktadır. Bunun yanı sıra öğrenciler kolejlerde eğitim alırken haftada 20 saatlik yasal çalışma izinlerine de sahip olurlar. Kanada’da okurken cep harçlığı ve konaklama için düşünülmesi gereken minimum yaşam maliyeti ise bir akademik yıl için yaklaşık olarak 10.000 CAD’i bulmaktadır.

kanada üniversiteleri eğitimal yurtdışı eğitim

Sertifika ve diploma programları ve kabul şartları hakkında daha fazla bilgi verecek olursak;

Kanada’da ki bahsettiğimiz eğitim programları genelde iki dönem bulunmaktadır. Eylül ve Ocak ayı için kolejler alım yapabilmektedir bunun yanı sıra 3 ve daha fazla başlangıç dönemi sunan kolejlerde bulunmaktadır. Genel olarak bu programlar Ontario ve British Columbia bölgelerinde yoğunluk göstermektedir. En fazla koleji bünyesinde bulunduran şehirler olarak Vancouver ve Toronto’ yu söyleyebiliriz. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde IT alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker. Her iki bölgede de işletme, pazarlama, ticaret alanında sertifika ve diploma programları sunan okullar mevcuttur. Aynı zamanda mesleki olarak her dalda eğitim sunan kolejlerde, aşçılık, tasarım, mekanik ve sağlık vb. bölümlerde ki programlara katılmanız da mümkündür. Bu programlara başvurmak için öğrencinin;

- Son mezun olunan okuldan alınacak İngilizce not dökümü ( Transkript Belgesi )

-Dil yeterliliğini kanıtladığı sınav sonuçları ( IELTS ve TOEFL sınavları sonucunu )

-Diploma belgesinin sunulması gerekmektedir.

Bazı kolejler ve sundukları bölümler bu evraklara ilaveten CV, 1 ya da 2 adet referans mektubu ve niyet mektubu talebinde de bulunabilmektedir.

İngilizcesi yeterli olmayan adaylar eğer devam etmek istedikleri okulda İngilizce eğitimi veriliyorsa ilk başta gitmeyi düşündükleri Kolejlerde İngilizce eğitimi alırlar ya da herhangi bir dil okulunda eğitim alıp ardından geçiş yaparlar. Bu geçiş programları ise her dil okulun anlaşmalı olduğu College yani sertifika ve diploma programları sunan Kanada okullarına göre değişir ve genel ismini Pathway Programları olarak almaktadır. Kolejlerin bağımsız dil okulları ile de çeşitli partnerlik anlaşmaları olduğu için söz konusu dil okullarında eğitim alıp gerekli seviyeye gelen adaylar bazı programlara TOEFL ve ILETS sınav skoru almaksızın da geçiş yapabilirler.

Bunun yanı sıra bazı bölümler giriş koşulları olarak 2 ya da 3 senelik iş tecrübesi istemektedir. Gerek eğitim alınacak alanda gerek ise kendi alanınızda iş tecrübesine sahip olunması da istenebilmektedir. İş tecrübesi şartı ise tercih edilen bölümlere ve de kolejlere göre değişiklik göstermektedir.

Öğrenciler Kanada’da aldıkları 1 ve 2 yıllık eğitimler sonrasında ise, 1 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra ekstra bir yıllık ve toplamada haftalık 40 saat yasal çalışma iznine sahip oldukları süreci Kanada’da geçirme hakkına sahip olurken 2 yıllık diploma programlarını tamamladıkları süreç sonrasında ise 3 yıllık yine aynı şekilde haftada 40 saatlik yasal çalışma hakkı oldukları zaman dilimlerini Kanada’ da geçirebilmektedirler.

Gerek eğitim süresi gerekse eğitim sonrasındaki öğrenciye sağladığı yaşam imkanları ve yaşam kalitesi doğrultusunda Kanada, bir çok öğrenci tarafından oldukça tercih edilen bir ülke konumundadır.

Yazan : Burçak Çavdarcı / EğitimAL Beşiktaş

Bilgi İstek Formu