Londra Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 5 Bilgi

Dünyanın en güzel ve en büyük başkentlerinden Londra ile ilgili muhtemelen hiç duymadığınız 5 bilgiyi sizlere sunuyoruz


1) Londra taksicileri şehri çok iyi tanır

londra-taksileri

İlk okunduğunda ilginç gelmeyebilir, hatta bundan daha doğal ne var diyebilirsiniz. Ama işin detayı öyle değil. Londralı taksiciler, taksici olmadan önce bir sınava girerler ve bu sınavda Londra’ya ait 25 bin sokağı, 320 yolu ve 20 bin işareti ezberlemek ve sınavı geçmek zorundadır. Bu yüzden Londra taksicileri şehri gerçekten de iyi tanır.

2) Londra gerçekte yeşil bir şehir

londra-hyde-park

Dünyanın en büyük yeşil alana sahip kentlerinden birisi de Londra’dır. Çok büyük bir metropol olması Londra’nın yeşil olması özelliğini bozmamış. Londra yüzölçümünün yüzde 40’ına yakınında kamuya açık yeşil alan bulunmaktadır. Bu alanları kapsayan alanlar parklar, ormanlar, hatta yol kenarlarındaki küçük bahçeler bile bulunmaktadır. Tabi Hyde Park’ın ne kadar büyük bir alan kapladığından bahsetmiyoruz bile.

3) Dünyanın en eski yeraltı metro ağına sahip

londra-metrosu

Herkes Londra metrosunun ne kadar büyük olduğunu bilir. Neredeyse her mahallede bir metro durağı kesinlikle vardır. Bu metro ağı büyük olduğu kadar tarihi bir geçmişe de sahiptir. Londra metrosu, dünyanın en eski yeraltı metrosudur. Metronun ilk hattı Thames Tunnel’dir ve yapımına 1825’te başlanıp 1843 yılında tamamlanmıştır. Hattın iki durağı Rotherhithe ve Wapping’dir.

4) Londra’daki saat kulesinin adı: Big Ben (Mi?)

london

Londra’daki o büyük saat kulesinin adı Big Ben diyorsanız eğer maalesef yanılıyorsunuz. Çünkü Big Ben kulenin adı değil, o kuledeki çanın adıdır. Kulenin adı ise 2012’de Kraliçe’nin onuruna Elizabet Kulesi olarak belirlenmiştir.

5) Yol öğrenen taksici adayları

londra-taksicileri

Eğer yolda yürürken parlak ceketli(belediye görevlilerinin giydiği yeşil turuncu ceketler), scooterlı ve elinde koca bir harita ile dolaşan insanlar görürseniz bunlar çok yüksek ihtimalle taksici olmak için sınava girecek olan adaylardan birisidir. Kişilerin bu sınava hazırlık süreçleri 2 ila 4 yıldır.

Bilgi İstek Formu