Kanada Liseleri için Dil Hazırlık Programları


Dil hazırlık programları, Kanada dil okullarında da verilirken aynı zamanda üniversitelerde ve liselerde de verilmektedir. Bu programların çoğu uluslararası öğrencilerin Kanada’ya yerleşmesinde, çevre edinmesinde ve bulundukları şehri ve etrafını tanımalarında yardımcı olmaktadır. Yani tek olumlu çıktı dil öğrenme değil, Kanada’yı, şehri ve kültürü tanıma şeklinde de olmaktadır.

Dil hazırlık programları Kanada’nın çeşitli yerlerinde de değişmektedir. Aynı şekilde Kanada’da liselerin dil hazırlık programları da bulundukları bölgeye göre değişmektedir. Genelde birazdan daha detaylı bahsedeceğimiz ESL programlar(yani English as a Second Language) ve FSL(French as a Second Language) programlar bulunmaktadır. Quebec eyaletinde bir üniversiteye ya da liseye gidiliyorsa Fransızca eğitim alınması daha iyi olacaktır.

Bu programlar az önce söylediğimiz gibi, bir öğrenci çok önemli bir eğitimdir. Çünkü yazma, konuşma, okuma yeteneklerinin yanı sıra bir nevi Kanada’yı tanıtan programlardır. Bu programlar bir çok üniversitede, kolejde verilmektedir. Ayrıca Kanada’da lise eğitimi alacak öğrenciler de gidecekleri lisede bu programı alabilirler.

ESL programlar içerisinde akademik yazım, okuma, konuşma eğitimlerinin yanı sıra öğrencilerin pratik yapabileceği Speaking Club’lar da bulunmaktadır. Bu kulüpler öğrencinin pratik yapmasının yanı sıra çevre edinmesinde ve kendini rahat hissetmesinde de büyük önem taşımaktadır. Programların saatleri değişken olduğu gibi, yani öğrencinin kendinin dizayn edebileceği biçimde olduğu gibi yoğun şeklinde de olabilmektedir. Yani öğrencinin dışarıda aktivite yapmasına izin verilecek şekilde düzenlenebilir. Örneğin; bazı öğrenciler bulundukları okulların yelken, hiking, sörf, beyzbol, tenis ve voleybol takımlarına katılmaktadır. Bu öğrenciler için programların saatlerinde değişiklik yapılabiliyor. Aslında biz EğitimAL Yurt Dışı Eğitim olarak bu tipi daha çok tercih ediyoruz. Çünkü öğrenci kendini ne kadar oradan hissederse, İngilizceyi öğrenmesi de o kadar kolay oluyor. Kendini daha iyi motive ediyor ve sınıf dışında da bir Kanadalı gibi kendine yaşam alanı yaratıyor. 

Kanada'nın en iyi dil okullarından biri olan ILSC'nin Toronto ve Vancouver merkezinde de ESL programları bulunmaktadır

Bilgi İstek Formu