Kanada'da Fransızca Dil Hazırlık Eğitimi


Kanada çok fazla milletten insanı içinde barındırmakla beraber İngilizce dışında Fransızcayı da kendisine resmi dil olarak seçmiştir. Vancouver, Toronto gibi şehirlerde ya da British Columbia, Alberta, Saskatchewan, Nova Scotia gibi eyaletlerde Fransızca bilmeniz belki o kadar şart değil ama Quebec eyaletine gidiyorsanız ve Montreal gibi büyük bir şehirde üniversite eğitimi ya da lise eğitimi görecekseniz Fransızca bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekir.

Gerek Kanada’da üniversiteye gidecek olan öğrenciler için, gerek Kanada’da lise eğitimi alacak öğrenciler için English as a Second Language(ESL) programları olduğunu bir önceki blog yazımızda söylemiştik. Aynı programın Quebec eyaletine gidecek  olan öğrenciler için bir de FSL, yani French as a Second Language, programı bulunmaktadır. ESL’deki mantıkla hemen hemen aynıdır ve öğrenciye Fransızca eğitim vererek onu hem akademik hayata hazırlar hem de kendisine çevre edinmesinde Quebec eyaletine ve Kanada’ya alışmasında yardımcı olur.

Peki; Quebec eyaletinde neden Fransızca şart ? Daha doğrusu neden Fransızca öğrenmeliyiz ? Çünkü, Montreal başta olmak üzere Quebec eyaletinin büyük şehirlerinde günlük dil Fransızcadır. İngilizce tabii ki kullanılıyor, ama ev kiralama-satın alma, oto kiralama, marketler, manavlar ve hatta doktorlar bile Fransızca konuşmaktadırlar. Bu insanlarla anlaşmakta zorluk çekmek istemiyorsanız ve gideceğiniz üniversitede ya da lisede etkili bir eğitim almak istiyorsanız Fransızca öğrenmeniz şarttır.

FSL kursları size Fransızca yazma, okuma, konuşma ve anlama konusunda etkili bir eğitim sunarken aynı zamanda kültürel gelişiminize de katkı sağlar. ESL’de olduğu gibi kursların saatleri öğrencilerin saatlerine göre uyarlanabilmekte ve öğrencilerin boş vakitlerini daha iyi değerlendirmeleri de sağlanmaktadır. Ayrıca yine kurslarda öğrencilerin pratik yapıp bir yandan da çevre edinebileceği konuşma kulüpleri bulunurken kursların da kendilerine göre aktivite programları bulunabilmektedir.

FSL kursları, özel dil kursları tarafından verildiği gibi üniversiteler tarafından ya da Kanada liseleri tarafından da verilebilmektedir.

Sonuç olarak; Fransızcayı Fransa’da öğrenmek de benzersiz bir deneyim olur. Ancak diğer kültürlerle etkileşime geçmek ve kaliteli üniversiteler, liseler ve dil okulları tarafından Kanada’da Fransızca eğitimi almak da kişiye avantajlı bir eğitim sunmaktadır.

Bilgi İstek Formu