İrlanda'da Eğitim : Neden İrlanda ?


İngilizce dil eğitimi ya da Avrupa’da üniversite dendiği zaman akla gelen ülkeler genelde İngiltere başı çekmek üzere Almanya ve Fransa gibi ülkelerdir. İrlanda bu ülkelerin arasında fazla bilinmese de, öğrenciler İrlanda’da okumanın öğrencilere sunduğu fırsatları öğrenince ilgilerini çekmektedir. Çünkü İrlanda’da eğitim sistemi gerek dil öğrenimi gerekse de akademik anlamda öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır. Bu yazımızda da bu fırsatları ve giden öğrencilerin İrlanda’yı neden çok sevdiğini sizlere anlatacağız.

Uluslararası Öğrenciler

Gerek İrlanda üniversitelerinde gerekse dil okullarında İrlanda, neredeyse 30.000 öğrenciye kapılarını açıyor ve böylece bu ülkede eğitim alan öğrenciler bir çok kültürü öğrenerek etkileşime geçiyor. Diğer Avrupa ülkeleri de elbette birçok öğrenciye ev sahipliği yapıyor ama İrlanda’nın bu ülkelerden biraz daha sıyrılması ve öğrenciye pozitif bir ortam sunmasının sebebi İngilizce konuşulmasıdır. Böylece öğrenciler hem uluslararası öğrencilerle hem de İrlanda vatandaşı öğrencilerle kolayca iletişim kurabilirler. Bu hem kampüste hem de sosyal ortamda öğrencilerin işini kolaylaştıran bir özellik.

Konaklama İmkanı

İrlanda’da öğrencilere çok geniş bir konaklama imkanı sunulur. İster dil eğitimine gidin, ister üniversiteye gidin aile yanı da dahil olmak üzere, üniversite yurtlarında veya pansiyonlarda, öğrenci evlerinde konaklama imkanınız bulunmaktadır. Dil okullarında en fazla önerilen seçenek aile yanı konaklama olsa da diğer seçenekleri de gayet makul fiyatlara bulabilirsiniz.

Tarihi Özelliği ve Bunun Eğitime Yansıması

Eğer İngiliz Dili Edebiyatı, sanat, müzik ve tarih gibi bölümler okuyorsanız ya da okumak istiyorsanız, İrlanda gidebileceğiniz en iyi ülkelerden birisidir. Çünkü İrlanda çok geniş bir kültürel altyapıya sahip, ayrıca tarihi alt yapısı da çok geniş, ki eğer giderseniz kaleleri ve müzeleri gördükten sonra hayran kalacağınıza eminiz. Bu anlamda İrlanda özellikle sosyal bilimler ve dil bilim okuyan öğrenciler için en makul seçenek olabilir diyebiliriz.

Tabi yanlış anlaşılmasın, sadece sosyal bilimler değil. İrlanda devletinin yıllardan beri yürüttüğü teknik bilimlere destek, ar-ge ve inovasyon çalışmaları sayesinde İrlanda üniversitelerinin teknik bölümleri de öğrencilere bir çok imkan sunmaktadır.

Misafirperverlik ve Huzur

İrlanda’ya gittiyseniz veya gideceksiniz en çok dikkat çeken noktalardan birisi de insanların misafirperverliğidir. Hatta bu sıcakkanlılık araştırmalarda bile kanıtlanmıştır, 2015 yılında İrlanda dünyanın en barışçıl ve huzurlu 12.ülkesi seçilmiştir. Öte yandan, İrlanda doğası, şehirleri ve daha bir çok seçeneğiyle dünyanın en huzurlu ülkelerinden birisidir.

İklim

Yazın sıcaklıklar Türkiye kadar yüksek değildir. Yani 30 derecelere ve hatta 35 derecelere çıkmıyor, 14-20 derece arasında değişir. Ama kışın da nemli rüzgârlar ülkeyi 4-7 derece bazında tutar. Kısacası yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir ve bol yağış alır.

İrlanda'da eğitim seçeneklerine göz atmak için aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz : 

İrlanda Dil Okulları

İrlanda'da Üniversite Eğitimi

Bilgi İstek Formu