Güzel Doğası ve Şehirleri ile İrlanda'da Dil Eğitimi


İrlanda dil eğitimi son 5 yıldır hem kaliteli eğitim kurumlarıyla hem de sıcak toplum yapısıyla Türk öğrencilerin gözde ülkelerinden birisi haline gelmiş anadili İngilizce olan ülkeler arasında yer alan bir ada ülkesidir. Konum olarak İngiltere’nin batısında yer almakta, kuzey ve güney İrlanda olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuzey İrlanda Birleşik Krallığa bağlıyken, güney İrlanda 1919 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

irlanda dil eğitimi

Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Trinity College, University College Dublin’e ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda’nın dil eğitimi konusunda tercih edilen ülkelerden birisi haline gelmesinin sebebi 25 hafta dil eğitimi alındığı takdirde yarı – zamanlı çalışma izninin öğrencilere otomatik olarak verilmesi gösterilebilir.

Belli başlı maddelerle “Neden İrlanda ve Neden İrlanda’da Dil Eğitimi”:

Türkiye’ye Yakınlık

İrlanda Türkiye uçuş mesafesi yaklaşık 4.5 saat sürmektedir ve lokasyon avantajı sebebiyle öğrenciler tarafından İngiltere’den sonra tercih edilen ilk ülke konumunda yer almaktadır. Türkiye’yle arasında ki saat farkı aynı İngiltere’de olduğu gibi 2 saattir.

İrlanda Toplumsal Yapısı

1900’lü yılların sonunda İrlanda’nın yaşadığı büyük açlık döneminde, Türkiye’den gelen maddi ve yemek yardımı sebebiyle İrlanda halkı Türkiye’ye karşı büyük bir sempati göstermektedir. Hatta ülkenin bazı bölgelerinde, yapılan yardıma karşı minnet göstergesi olarak çeşitli heykeller ve anıtlar bulunmaktadır. İrlanda toplum olarak Keltler, Vikingler, Normanlar ve Romalılardan oluşan çok kültürlü bir yapıya sahiptir ve ülkenin her yerinde tarihsel anlamda bu dönemlere ait birçok kalıt bulunmaktadır. Aynı şekilde düşünce yapısı olarak ta bu çeşitlilik insanların diğer ülkelere ve toplumlara karşı bakış açısına zenginlik katmaktadır.

irlanda dil okulları

Eğitim Ücretleri

İrlanda Dil Eğitimi programları özellikle yaz dönemlerinde kısa süreli programlara gidebilen zamanı kısıtlı öğrenciler için çok uygun bir lokasyondur. Avrupa Birliği’ne bağlı, para birimi Euro olan ve anadili İngilizce olan tek ülke İrlanda’dır. Bu durum eğitim ücretlerinde diğer İngilizce konuşulan ülkelerle kıyaslandığında oldukça olumlu bir etki oluşturmaktadır. Uçak bileti, eğitim ücretleri, konaklama gibi maliyetler göz önüne alındığında, İrlanda Avrupa’da İngilizce eğitim alınabilecek uygun bir seçenek olarak düşünülebilir.

Kariyer Fırsatları

İrlanda gerek dil eğitimi programları, gerek dil okulları, gerekse saygın üniversite programlarıyla öğrencilere kariyer açısından oldukça verimli bir gelecek sunmaktadır. Özellikle üniversitelerle anlaşması olan dil okullarında, uluslararası geçerliliği olan bir sınav sunulmadan geçiş imkanı sunulmaktadır. Bu da ilk aşamada çoğu öğrencinin problem yaşadığı sınavlarla ilgili durumu ortadan kaldırmaktadır. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi esnasında yarı-zamanlı çalışma izni bulunmakta, yüksek lisans eğitimi sonrasında devlet tarafından verilen iki senelik çalışma izniyle, uluslararası iş deneyimi elde etme fırsatı da edinilebilmektedir. Skype, Microsoft, Facebook, Twitter, CISCO gibi yazılım firmalarının Avrupa merkezlerinin çoğu İrlanda’da bulunmakta, bu da iş imkanlarının aynı oranla artmasını sağlamaktadır.

İrlanda Dil Eğitimi kapsamında sunulan programlar

  • Genel İngilizce Eğitimi
  • Akademik Programlara Hazırlık (İrlanda'da üniversite ve yüksek lisansa devam edecek öğrenciler için yoğunlaştırılmış programlar)
  • TOEFL / IELTS Hazırlık Programları
  • 16 yaş altı öğrenciler için yaz dönemi İngilizce programları ve yaz kampları
  • İş İngilizcesi

Sağlanan Konaklama İmkânları

  • Aile yanı konaklama: Tek kişilik odalarda, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olarak sunulmaktadır. Öğrencinin isteğine göre yemeksiz de konaklama sağlanabilmektedir.
  • Yurt konaklama: Tek kişilik ya da çift kişilik oda imkanlarıyla, yurt tipine göre yemekli ya da yemeksiz konaklama imkanı sağlanmaktadır.
  • Bağımsız konaklama: Özellikle uzun süre için giden öğrenciler, ülkeye alışma sürecinde okuldan konaklama sağlamakta, sonrasında arkadaşlarıyla ya da tek başlarına eve çıkabilmektedir.

irlanda üniversiteleriUlaşım Olanakları

Ülke genelinde toplu ulaşım oldukça gelişmiş durumdadır. Dublin merkezinde hafif raylı sistem ve otobüsler yaygın olmakla birlikte, diğer şehirlerde genel toplu ulaşım aracı otobüstür ve şehirlerin her noktasına rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Dublin genel olarak yabancı dil eğitimi için tercih edilen şehir olarak düşünüldüğünde, aylık sınırsız otobüs kullanım hakkı 130 Euro civarındadır.

İrlanda Yapılacaklar Listesi

Trinity College Book of Kells Kütüphanesini gezin ve dünyanın en saygın kütüphanelerinden bir tanesini deneyimleme fırsatı edinin

Dublin’de Temple Bar bölgesini yürüyerek dolaşın ve etnik müzik sesleriyle İrlanda kültürüne bir adım daha yaklaşın

Cliff of Moher: İrlanda’nın batısında yer alan Galway şehri yakınlarında bulunan Cliffs of Moher, dünyanın en görkemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.  Deniz seviyesinden en yüksek 214 metrelik falezleriyle, her öğrencinin hafta sonu aktivitesi olarak katılabileceği bir etkinliktir.

Phoenix Park: Dublin’in merkezinde bulunan Phoenix Park, 707 hektarlık alana sahip içerisinde yüzlerce tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleri de sebebiyle dünya miras listesine girmeye aday bir parktır.

Guinness Storehouse: İlgi duyanlar için Guinness markasının üretim fabrikası, turistlere hoş bir deneyim yaşatmayı hedeflemiştir. Fikir olarak Guinness’in ilk çıkışı ve üretim aşamalarının birer birer anlatıldığı, her aşamayı birebir görmeyi sağlayan görsel şovları ve teras katında 360 derece panoramik olarak Dublin’in farklı noktalarını incelemenizi sağlayan salonu ile kendinize farklı bir şehir içi gezi düzenleyebilirsiniz. 

Yazan : Funda Aytaçoğlu / EğitimAL Ankara

Bilgi İstek Formu