Yeni Zelanda Üniversiteleri

Yeni Zelanda üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Kimilerine göre dünyanın en uzak diyarları olsa da Yeni Zelanda, sunmuş olduğu kaliteli eğitimi, huzurlu yaşam ortamı ve sağladığı vize avantajları ile her geçen gün daha çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Barış dolu ortamının  yanı sıra, tarihi geçmişimiz nedeni ile Türklere gösterilen sevgi ve ilgi öğrencilerimizi oldukça mutlu etmektedir.

Yeni Zelanda’nın eğitim sistemi de birbirlerine ve İngiliz eğitim sistemine çok benzemektedir.

Yeni Zelanda’da yaklaşık 50 üniversite bulunmaktadır. Bu okullardan 24 tanesi dünya sıralamasında ilk 500’de yer almaktadır, ilk 1000’de yer alan üniversite sayısı ise 35’dir.

Ülkenin resmi dili ve üniversitelerdeki eğitim dili İngilizce’dir. Bu nedenle Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin en az IELTS 6.0 ya da buna karşılık gelen bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olması beklenmektedir. Birçok üniversite İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce hazırlık programı da sunmaktadır.

Yeni Zelanda güney yarım kürede olduğu için akademik yıl da kendi mevsimlerine göre düzenlenmiştir. Akademik yıl genellikle şubat ayında başlar ve ekim – kasım aylarında son bulur. Ancak kuzey yarım küreden gelen öğrencilere de esneklik sağlayabilmek adına birçok kurum bir yıl içerisinden 2 ya da 3 farklı başlangıç tarihi sunmaktadır.

Genellikle lise eğitimini Yeni Zelanda ya da benzer bir eğitim sistemine sahip ülkelerde tamamlamayan öğrenciler için sunulan bu programlar, öğrenciyi üniversitede eğitimini almayı planladığı akademik programa ve aynı zamanda üniversite eğitim sistemine hazırlamaktadır. Bu programlara ‘üniversite akademik hazırlık programları’ da diyebiliriz.

Programa katılacak öğrencinin belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olması beklenmektedir ancak bu programa başvurmak için direk üniversite başvurularında istenilen kadar yüksek bir seviye gerekmemektedir. Öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak program süreleri 1 akademik dönem ile 3 akademik dönem arasında değişmektedir.

Bu programlar üniversitelerin kendisi tarafından sunulduğu gibi, üniversitelerin de tanıdığı, bu eğitimler üzerine özelleşmiş bazı özel okullar tarafından da sunulabilmektedir. Öğrencinin program bitiminde akademik eğitimine devam edebilmesi için programı başarı ile tamamlaması gerekir.

Foundation programlarının yüksek lisans öğrencileri için sunulanlarıdır. Üniversite eğitimi sırasında çok yüksek notlar almayıp, düşük ortalama ile mezun olan öğrencilerin, master öncesinde akademik eksiklikleri konusunda destek vermesi açısından geliştirilmiştir.

Yeni Zelanda’da graduate certificate – graduate diploma ve post-graduate certificate – post-graduate diploma programları oldukça yaygındır.

Bu programlar üniversitelerin yanı sıra bazı meslek okulları ya da ‘business school’lar gibi bir alanda özelleşmiş özel okullar tarafından da sunulabilmektedir.

Graduate Certificate ve Graduate Diploma : Bu programlar lise mezunu öğrencilerine yönelik olan programlardır. Süreleri, programa bağlı olarak 1 ila 3 yıl arasında sunulmaktadır. Akademik bir eğitim sunulan programlarda, daha ziyade alınan eğitimin pratikte kullanımı ön planda çıkmaktadır.

Bu programlardan mezun olan öğrenciler, isterlerse eğitimlerine devam edip lisans tamamlama yapabilirler.

Post-Graduate Certificate ve Post-Graduate Diploma : Bu programlar lisans mezunu öğrencilere ya da alanında en az 10 yıl ve üzerinde iş deneyimi olan kişilere yönelik programlardır. Pratik ve teorik eğitimi bir arada sunmaktadır. Son zamanlarda farklı alanlarda da kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler tarafından fazlası ile tercih edilmektedir. Örneğin, mühendis bir kişi kendisini yöneticilik, finans, satış-pazarlama gibi alanlarda geliştirebilmek adına bu programları tercih edebilmektedir.

Bu programları tamamlayan öğrenciler isterlerse, benzer bir alandaki yüksek lisans programına geöiş de yapabilirler.

Yeni Zelanda’da lisans programları 3 yıl ya da 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık programlar sonunda Bachelor (Hons) derecesi ile mezun olunmaktadır.

Yeni Zelanda’da Tıp Eğitimi

Yeni Zelanda’da tıp eğitimi genellikle 5-6 yıl sürmektedir. Lise mezunu olan öğrenciler gerekli akademik transkriptlerle birlikte ‘Undergraduate Medicine and Health Sciences Administration Test’ ya da kısaca UMAT skoru da sunmak durumundadırlar. Ayrıca bir de mülakata tabi tutulurlar.

Daha önce ilgili bir alanda (örneğin biyoloji, kimya, vb) lisans eğitimi almış öğrenciler ise Graduate Australian Medical School Administration Test ya da kısa adı ile GAMSAT skoru ile tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirler.

Yeni Zelanda’da tıp eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikle bir foundation programı ile başlaması gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Hukuk Eğitimi

Yeni Zelanda’da hukuk eğitimi, diğer lisans programları gibi 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Genel hukuk programlarının yanı sıra, iş hukuku, işletme ve hukuk, ticaret hukuku, Uluslararası hukuk gibi birçok alanda da lisans programı mevcuttur.

Yeni Zelanda’da hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerin çok iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Ancak, orada bir üniversiteden mezun olduktan sonra gelip Türkiye’de avukatlık yapabilmeniz mümkün değildir. Bunun icin Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen fark derslerini almanız ve zorunlu avukatlık stajnızı tamamlamanız gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Mimarlık Eğitimi

Yeni Zelanda’daki mimarlık eğitimi, Türkiye’deki eğitime çok benzemektedir. Program genellikle 3 yıl süre ile sunulur. Başvuru sırasında okulların en çok dikkat ettiği ders ise matematik dersidir. Bazı okullar, başvuru sırasında çizim yeteneğinizi de göstermenizi isteyebilir.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, üniversiteye başlamadan önce, bu alana yönelik olarak sunulan foundation programlarını almaları tavsiye edilir.

Yeni Zelanda yüksek lisans programları seçmiş olduğunuz programa göre 1, 1.5 ya da 2 yıl sürebilmektedir. Doktora programları ise 3 ya da 4 yıl süre ile sunulur.

Yeni Zelanda’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu, dünya sıralamalarında üst sıralarda yer aldığı için, genellikle yüksek lisans programlarına başvuruda bulunacak öğrencilerin ortalamalarının da yüksek olmasını beklemektedirler. GRE /GMAT gibi sınav skorları üniversitelerin başvuru koşulları arasında yer almamakla birlikte, öğrenciyi başvurusu sırasında desteklediğini de unutmamak gerekir. Özellikle okullardan akademik başarı bursu almayı hedefleyen öğrencilerin bu sınav skorlarını sunması önemlidir.

University of Canterbury

Auckland University of Technology

Massey University

University of Auckland

Bilgi İstek Formu