Yeni Zelanda Rehberi

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwenuakitanatahu tepesi dünyadaki en uzun yer isimdir.


Yeni Zelanda; Resmi adı Yeni Zelanda Milletler Topluluğu olan  Güney Büyük Okyanus’da bir ada ülkesidir. Yeni Zelanda’ya gitmek için bir sebep istiyorsanız adada hiç yılan yoktur. Yüzüklerinin Efendisi filminin çekildiği yerleri görmeden gelmek olmaz. Adını tek seferde söylemenin imkansız olduğu Hawkes körfezindeki

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwenuakitanatahu  tepesi dünyadaki en uzun yer isimdir.

Başkenti: Wellington

Yüzölçümü: 268bin km2

Nüfusu: 4,5 milyon

Yönetim Şekli: Yeni Zelanda meşruti monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Yeni Zelanda Kraliçesi ve devlet başkanı Kraliçe II. Elizabeth’dir

Resmi Dil: Yeni Zelanda da resmi iki dil vardır. İngilizce ve Yeni Zelanda’nın yerli halkının konuştuğu Maori dili. Yeni Zelanda Milli takımlarının karşılaşmalarından önce yaptıkları Maori Savaşçılarının geleneksel Haka dansından bu dili hatırlayabilirsiniz.

Önemli Şehirleri: Wellington, Auckland, Hamilton, Queenstown, Tauranga ve Napiler

Türkiye'ye Uzaklığı: Türkiye Yeni Zelanda arası uçuş süresi 25-30 saat arasındadır. Bu süre yapılan aktarmaya göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye ile Saat Farkı: Türkiye Yeni Zelanda saatinden 10 saat geridir.

Türkiyeden Direkt Uçuş Olan Havalimanları: Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. En az bir aktarmalı uçuşlar mevcuttur.

Para Birimi: Yeni Zelanda’nın para birimi Yeni Zellanda Doları’dır.(NZD,NZ$ )

Yeni Zellanda’da  kullanımda olan banknotlar 100, 50, 20, 10 ve 5 $, kullanımda olan demir paralar ise 2 ve 1NZ$ 10, 20ve 50 centdir.(Bazen dolar yerine kiwi sözcüğünü kullanırlar.)

Bankacılık İşlemleri: Yeni Zelanda’daki oturum izni belgesini ya da öğrenciler için eğitim izni (Student Vısa) belgesini, vizesini ve pasaportunu ibraz eden herkes Yeni Zellanda’da bir banka hesabı açtırabilir. Başvurunuzdan sonraki 10-15 iş günü içerisinde bankamatik kartınız size ulaşmaktadır. Yeni Zelanda’daki bankalar güvenlidir ve aynı standartta hizmet sunmaktadır. Bu nedenle öğrenciler genelde kendilerine en yakın bankadan hesap açtırmayı tercih etmektedirler.

Açtığınız hesaba ait banka adı, şubesi, IBAN numarası gibi bilgilerinizi ailenizle paylaştığınızda, Türkiye’den size rahatlıkla para transferi yapabilirler. Ancak unutmayınız ki, uluslararası para transferi 3-4 iş  günü içerisinde hesaba geçmektedir.

Ayrıca eğer isterseniz Türkiye’deki bankanızın bankamatik kartı ile hesabınızda bulunan TL’yi Yeni Zelanda Doları olarak çekebileceğinizi unutmayınız. Ancak bu işlem için bankalar komisyon almaktadır. Bu nedenle eğer uzun süre Yeni Zelanda’da bulunacaksanız orada ki bir bankadan hesap açtırmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

Türkiye’deki bankalara ait kredi kartları tüm dünyada olduğu gibi Yeni Zelanda’da da rahatlıkla kullanılabilir. Yeni Zelanda’da tüm ödemelerinizi kredi kartınızla yapabilirsiniz.

Hava Durumu: Yeni Zelanda güney yarımkürede yer alır bu yüzden kuzey yarım küre ile iklimleri terstir. En sıcak ayları Ocak ve Şubat; en soğuk aylar ise Haziran ve Temmuzdur.

Ünlü Yemekleri: Yeni Zelanda yerli ve yabancı kültürlere ait renkli bir mutfağa sahiptir. Yemeklerinde eti ve sebzeyi dengeli bir şeklilde kullanırlar. Bununla birlikte Fransız tipi ünlü peynirleri, Anzak bisküvisi, geleneksel pavlova tatlısı gibi  lezzetlere de sahiptirler.

En Popüler Spor Dalları: Rugby, futbol, sörf, basketbol, at yarışı, köpek yarışı, rafting, Netball

Ulaşım: Yeni Zelanda’da ülkenin her yerine yolcu otobüsü ve tren gibi araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. Yurt içi seferler yapan havayolu şirketleri de bulunmaktadır. Adalar arasında ulaşım için en çok tercih edilen yöntem ise denizyoludur. Ayrıca şehri içi ulaşım icin bisikleti de tercih edebilirsiniz.

Trafik Yeni Zelanda’da Türkiye’dekinin tersine soldan akmaktadır.

Güvenlik:  Yeni Zelanda güvenli bir ülke olmasına rağmen, dünyanın her yerinde olduğu gibi, sağduyulu davranmak ve sizi tehlikeli durumlara düşürecek davranışlardan kaçınmak önemlidir.

Acil bir durumda ambulans/itfaiye/polis numararasını: 111 ücretsiz olarak arayabilirsiniz.

Elektrik Sistemi: Yeni Zelanda’da kullanılan şehir şebekesi 230V - 50Hz şeklindedir. (Türkiye’nin 220V-50Hz) Ayrıca Yeni Zelanda’da kullanılan prizler bizdeki gibi 2 uçlu değil 3 girişlidir.

Ölçü Birimleri: Yeni Zelanda da aynı Türkiye gibi metrik sistem kullanmaktadır.

Günlük Giderler: Günlük giderleriniz bulunduğunuz şehre ve yaşam tarzınıza göre değişiklik göstermektedir ancak aşağıdaki tabloda ortalama fiyatları görebilirsiniz.

Kira/Barınma:                                       NZ$1000-NZ$2000

Ulaşım-benzin:                                     NZ$250-NZ$400

Gıda alış-verişi                                     NZ$400

Eğlence-gezi                                         NZ$400

Faturalar(elektrik-telefon-internet):           NZ$400

Apple MacBook:                                    NZ$2000

Ipod-30GB:                                            NZ$400

Bir kutu kola:                                         NZ$3

Bir şişe su:                                            NZ$3,50

Bir litre benzin:                                       NZ$1,40

Bir döner kebap:                                     NZ$8

Büyük boy pizza:                                   NZ$9

Sinema bileti:                                         NZ$14

Levi’s kot pantolon:                                 NZ$70

T-shirt:                                                   NZ$20

Günlük otobüs pasosu:                            NZ$7.50

Ekmek:                                                  NZ$3,50

Kıyma(kg):                                              NZ$6

Et(kg):                                                    NZ$10

Sebze(kg):                                              NZ$4,50

Yeni Zelanda içi uçak biletleri:                   NZ$50-NZ$150                         

Bilgi İstek Formu