Sidney (Avustralya) Rehberi

Dünyanın birçok farklı ülkesinden eğitim amacı ile Sydney’e gelmiş öğrenciler, yaşamak için de daha çok Sydney şehir merkezini tercih etmektedirler.


Birçok kişi tarafından Sydney Avustralya’nın başkenti olarak bilinse de, başkent aslında Canberra’dır.

Sydney Avustralya’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir; ülkenin güneydoğu kıyısında yer almaktadır. Okyanus kıyısındaki uzun kumsalları ve rahat yaşamıyla en turistik destinasyonlarından biridir. Dünyaca ünlü birçok sahile sahiptir, bunların en popüler olanı ise Bondi Beach`dir. Yaz döneminde binlerce turist çekmektedir. Sydney ayrıca dünyanın en görkemli limanlarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi limanın güneyinde yer almaktadır. Tüm bu güzellikleri yanı sıra Sydney, dünyanın kültür ve sanat merkezlerinin de başında gelir.

2015 itibariyle Sydney`in nüfusu 5 milyon civarındadır. Yüz ölçümünün büyük olmasından dolayı City ve Central haricinde insan yoğunluğuna fazla rastlayamazsınız. City ve Central gökdelenlerden ve uzun binalardan oluşmaktadır; şehir merkezinden uzaklaştıkça binalar yerlerini yer evlerine bırakmaktadır.

Dünyaca unlu Opera House da şehir merkezinde bulunmaktadır. Muhteşem görüntüsü ile yüzbinlerce turisti Sydney`e çekmektedir. Opera House`un yakınlarında yine çok unlu olan Harbour Bridge bulunmaktadır.

Türkiye’den yapılacak en uzun uçuşlardan bir tanesi Sydney`e yapılan uçuşlardır. Uçuş uzunlukları gidilecek havayolu şirketine göre değişkenlik göstermektedir. Uçuşlar 20-25 saat civarında sürmektedir. Yapılan uçuşlarda en az bir aktarma vardır, bu aktarmaların bazıları Dubai, Abu Dabi, Seul ve Singapur`dur.

Sydney’den birçok lokasyona trenle ulaşım mümkündür. Okullar genelde şehir merkezinde olduğu için öğrenciler ulaşımlarını rahatlıkla gerçekleştirmektedir. Trenin girmediği yerlere otobüsle ulaşım sağlanabilir. Biletler daha ucuz olduğu için genelde weekly (haftalık) olarak alınmaktadır.

Dünyanın birçok farklı ülkesinden eğitim amacı ile Sydney’e gelmiş öğrenciler, yaşamak için de daha çok Sydney şehir merkezini tercih etmektedirler. Bu da Sydney’de hemen hemen her ülkenin mutfağını rahatlıkla bulabilme imkanı sağlamaktadır.

Sydney’de yaşayan Türkler ise daha çok Auburn bölgesini tercih etmektedirler. Auburn şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıktadır. Burada birçok Türk marketi yer almaktadır, bu marketlerden hemen hemen her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sydney’de gezip görülecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- OPERA HOUSE: Sydney Opera Binası Circular Quay'in doğusunda yer almaktadır. Yelkene benzeyen çatısıyla ünlü bina Jorn Utzon tarafından dizayn edilmiştir. Opera Binası o kadar eşsiz bir yerdir ki milyarlarca kez fotoğrafı çekilmiştir. O'nun olmadığı bir posta kartına rastlamak imkansız gibidir. Bina 1959-1973 yılları arasında inşa edilmiştir ancak inşa sırasında birçok ertelenme yaşanmıştır ve 1966 yılında mimar Utzon kendi projesinin tamamıyla uygulanmaması nedeniyle projeden ayrılmıştır. Bina Utzon'un ayrılışından sonra Avustralyalı konsorsiyum tarafından tamamlanmıştır. Sydney Opera Binası, kafesinde oturup, şarap içip, limanı izlenebileceğiniz eşsiz bir yerdir. Opera Binası'nda tiyatro, klasik müzik konserleri, bale, film ve opera aktiviteleri de bulunmaktadır. 

2- ROCKSRocks Sydney'in en eski yerlerindendir. Bugün eskisine göre daha temiz daha kalabalık bir yerdir. 1970'lerde inşa endüstrisinin gelişimi ve de ticaret birliği hareketi ile yeniden keşfedilmiştir. Rocks şu anda çakıl taşlı sokakları, binaları ve de doldurulmuş Koala bebekleri ile tarihi bir yer. Hafta sonu Marketi, Jeoloji ve Madencilik Müzesi ve sanat galeriyle görülmeye değerdir. Ayrıca, 
Millers Point'teki az gelişmiş yerleri gezmek ilginç olabilir. Lord Nelson Brewery Oteli, The Hero of Waterloo ve Sydney'in en eski iki barı da görülmesi gereken yerler arasındadır.

3- DARLING HARBOUR: Darling Harbour bahçeleri, müzeleri, yürüyüş yolları, casinoları ve alışveriş dükkanlarıyla büyük bir yerdir. Darling Harbour'da görülmesi gereken yerler Sydney Akvaryumu, Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, Çin Bahçesi, IMAX sineması ( dünyanın en büyük ekranına sahip ) , Sega World ( bilgisayar oyunlarını üç boyutlu tatmak isteyenler için ideal ) ve Powerhouse Müzesi'dir. 

4-CIRCULAR QUAY: Circular Quay, Sydney Körfezi'nin etrafında inşa edilmiştir ve çoğu kimse tarafından şehrin odak noktası olarak görülmektedir. Yıllar boyunca Sydney'in denizcilik merkezi olan Circular Quay şu sıralarda feribot rıhtımları, tren istasyonu, kıyıdaki yürüyüş yolları, restoranları, parkları, sokak çalgıcıları, Çağdaş Sanat Müzesi ve tabii ki Sydney Opera Binası ile çok eğlenceli bir yer. 

Ve mutlaka görülmesi gereken sahiller;

Palm Beach

Manly

Bondi

Coogee Beach

Cronulla Beach

Bilgi İstek Formu