Oxford (İngiltere) Rehberi

Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan Oxford, tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır.


Oxford İngiltere'nin güneydoğusunda, başkent Londra’ya trenle sadece 2 saat uzaklıkta bulunan kültürel ve tarihi açıdan ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Sokaklarda klasik eski İngiliz mimarisinin hakim olduğu, güzel yeşillik alanları, bilinenin aksine öğrencilerle kaynaşmış sıcakkanlı İngiliz halkının yaşadığı kültürel bir şehirdir. İngiltere'de Londra dışında ilk akla gelen iki şehirden ilki Oxford ikincisi ise Cambridge’tir. Sanki kardeş iki şehir gibi, birbirlerine benzeyen, aslında üniversitelerinden dolayı içlerinde de büyük rekabet olan iki şehir. 

Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan Oxford, tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Oxford Üniversitesi dünyadaki en meşhur üniversitelerden biridir. Dünyanın her yerinden, alanlarında önde gelen akademisyenleri tek çatı altında buluşturan, tarihi ve görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle herkesi etkileyen başarılı bir üniversitedir. Bu şehirde Oxford Üniversitesi’ne bağlı birçok kolej bulunmaktadır ve bunların çoğunu gezmek ücretsizdir. Oxford’a dünyanın dört bir yanından farklı yapı ve kültürlerden gelen binlerce öğrenci şehre muazzam bir kozmopolit yapı sağlamaktadır. 8. Yüzyıla kadar uzanan Oxford şehir merkezi, turistler için olağanüstü manzaralı bir yer olduğu kadar tüketicilerin de ziyaret ettiği çekici bir yerdir.

Şehir müzeleri, tarihi binaları, yeşil alanları, sosyal faaliyet çeşitliliği olan; sakin olduğu kadar sahip olduğu genç öğrenci nüfus potansiyelinin isteklerine de tam anlamıyla cevap veren bir yerdir. Şehirde kültürel gezilerin vazgeçilmezi olarak severek ziyaret edebileceğiniz birçok müze yer almaktadır. Ashmolean Museum; gezilmesini kesinlikle tavsiye edeceğimiz, girişi ücretsiz olan sanat ve arkeoloji müzesidir. Ayrıca içerisinde İslam ve Türkiye tarihine ait birçok eseri görme fırsatı yakalayacağınız bir müzedir. Pitt Rivers Museum ve Museum Of Natural History müzeleri ise birbirleriyle iç içe geçmiş halde olup, antropoloji ve arkeolojiye dair 250.000’den fazla objeyi ücret ödemeden gezebileceğiniz müzelerdir. Bunların yanında Oxford tarihini anlatan Museum Oxford, Museum of History of Sience, Museum of Natural History ve modern sanat müzesi Modern Art Oxford’ da keyifle ziyaret edebileceğiniz yerlerdir. Müzelere ek olarak bir de Blackwells Kitabevi bulunmaktadır, burası Oxford' da turist çeken çok popüler bir yerdir. Bu kitabevinde kitap satışları için ayrılan Avrupa'daki en büyük oda olan Norrington Odası bulunmaktadır. Bu boş odanın alanı yaklaşık olarak 930 m2'dir.

Tabi ki tek ziyaret etmekten zevk alacağınız yerler müzelerle sınırlı değil. Büyüsüne kendinizi kaptıracağınız, görünce okumak için can atacağınız, dünyanın en iyi üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ni de gezmekten epey keyif alacağınızın garantisini verebiliriz.

Oxford’ da sosyal etkinliğe katılabilirsiniz. Örneğin; güzel bir günde nehir kıyısında punting yapmanız olası ya da arkadaşlarınızla birlikte Oxford’da düzenlenen yürüyüş turlarına katılıp şehri keşfedebilirsiniz. Eğlenmek, dünya mutfaklarını keşfetmek, harika müzikholler izlemek ve kaliteli müzik dinleyebilmenizi sağlayacak birçok seçeneğe kolaylıkla ulaşmanız Oxford şehrinde mümkündür. High Ropes Oxford’a giderek orman içerisinde bulunan birçok engelli oyunları aşıp güzel vakit geçirebilir, Karting Oxford’a giderek muhteşem bir pistte go-cart yapabilir, Laser Kombat Oxford’da paintball savaşı verebilir ya da Rock Solid Climbing Wall’ a kurulan yüksek duvarlara tırmanma deneyimini yaşayabilirsiniz.

Şehrin bir diğer avantajı da Oxford’da yüzlerce kaliteli markalara, tahmin ettiğinizden çok daha uygun fiyatlarla ulaşabilmenizi sağlayan lüks fabrika satış mağazaları kompleksi Bicester Village’e giderek tüm lüks mağazalardan alışveriş yapabilmenizdir. Lüks mağazaların outlet’i olarak da adlandırılan Bicester Village, normal fiyatlarından daha uygun her türlü markaya ve farklı birçok türdeki ürünlere ulaşama imkânı sunmaktadır.

Oxford şehri muhteşem tarihi ve kültürü, kozmopolittik yapısı, sosyal etkinlikleri ve doğal güzellikleriyle kesinlikle başınızı döndürecek bir şehirdir. İngiltere’ de Londra’dan sonra adından söz ettiren bu muhteşem şehir, görülmeyi de yaşanmayı da fazlasıyla hak ediyor.

Bilgi İstek Formu