Londra (İngiltere) Rehberi

Piccadilly Circus, büyük otel ve mağazaların bulunduğu bu meydan Londra’nın en meşhur meydanıdır. Meydan ışıltılı panoları ile ünlüdür.


İngiltere ve Birleşik Krallıkların başkenti Londra, dünyanın en büyük finans, eğitim, turizm ve eğlence merkezlerindendir.

Londra’nın görülmeye değer pek çok bölgesi bulunmaktadır. Sokaklarını yürüyerek gezmenin tadı bir başkadır. Tower Bridge’ten London Eye’a, London Eye’dan Buckingham Palace’a, Trafalgar’a, Piccadilly’e, Regent Street’e, Oxford Street’e, Hyde Park’a yürüyerek şehrin merkezinin tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca Londra, dünya’nın en eski metro hattına sahip şehirdir. Şehrin neredeyse tamamına sadece metroyu kullanarak seyahat edebilirsiniz. Metronun yanı sıra, tüm bölgelere otobüs ile de ulaşabilirsiniz.

Covent Garden, Londra’nın en eski Pazar yeri olmasının yanı sıra kültürel aktivitelerin yoğun olduğu, sokak sanatçılarıyla ünlü bölgesidir. Bu bölgede pek çok opera, bale, müzikal ve sergi salonları bulunmaktadır. Tatlınızı yiyip kahvenizi içerken, sokak sanatçılarının eşsiz müziğini dinleyebilir, pantomim sanatçılarını gösterilerini izleyebilirsiniz.

Piccadilly Circus, büyük otel ve mağazaların bulunduğu bu meydan Londra’nın en meşhur meydanıdır. Meydan ışıltılı panoları ile ünlüdür. Burada pek çok pub, hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Piccadilly’e gittiğinizde 4 katlı M&M Store’u da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Piccadilly Circus’a yürüyüş mesafesinde bulunan Leicester Square, Londra’da Soho ile birlikte gece hayatının en yoğun yaşandığı yerdir. Pek çok gece klübü ve Casino bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca Londra’nın ünlü sineması Odeon da Leicester Squre’de bulunmaktadır. Burada pek çok Hollywood filminin galasına şahit olabilirsiniz.

Oxford Street ve Regent Street, Londra’nın alışverişin kalbinin attığı iki caddedir. Regent Street daha çok ünlü markaların mağazalarının ve butiklerin olduğu bir cadde iken, Oxford Street’te daha uygun fiyatlarla alışveriş yapmak mümkündür. Londra’da her bütçeye uygun alışveriş seçenekleri bulunmaktadır. Primark, Sports Direct, H&M, Fat Face, Next gibi uygun fiyatlı mağazaların yanı sıra; Ted Baker, Harrolds, Victoria’s Secret, Louis Vuitton, Barbour, Hugo Boss, Dior, Gucci gibi ünlü mağazaları da görebilirsiniz.

Camden Town, Londra’nın kuzeyinde bulunan ve farklı tarzıyla dikkat çekmiş bölgesidir. Amy Winehouse’un da yaşadığı yer alternatif müzikleriyle ünlü pubları, ikinci el alışveriş yapabileceğiniz ve eski plak ve albümleri bulabileceğiniz pazarıyla ünlüdür. Sokaklar festival alanı gibidir; her köşe başında konser veren gruplar, gösteri yapan sokak sanatçıları. Camden Lock çevresinde bulunan küçük standlarda pek çok dünya mutfağının yemeklerini çok ucuza yiyebilirsiniz.

İngiliz halkının kendine özgü bir mutfağı bulunmamaktadır. En ünlü yemekleri, Fish and Chips(balık ve patates kızartması yanında, haşlanmış bezelye), English Breakfast (yumurta, domuz pastırması, fasulye), Steak and Kidney Pie ve Black Pudding olarak sıralanabilir. Fakar Londra’da pek çok dünya mutfağına ait restoran ve cafeler her bütçeye uygun olarak hizmet vermektedirler.

Londra ve İngiltere’nin simgesi haline gelen pubları şehrin her yerinde bulabilirsiniz. Yüzlerce çeşit birayı, İngilizlere özgü cider’ları, diğer tüm alkolik içecekleri çok uygun fiyatlara tadabilirsiniz.

Londra aynı zamanda dünya başkentleri içerisinde en yeşil olan şehirdir diyebiliriz. İçerisinde pek çok ünlü park bulunmaktadır. Hyde Park, Londra haricinde dünyanın da en ünlü parklarındandır. Buckingham Palace’ın karşısındaki St. James’s Park, içerisinde çiçek bahçeleri ve hemen yanında London Zoo bulunan Regents Park, Kraliyetin botanik bahçeleri olan Kew Gardens, Green Park ve bunların yanında pek çok park bulunmaktadır. Hemen hemen tüm mahallelerde içerisinde futbol sahaları, mini golf sahaları, küçük göletler bulunabilen parkları vardır.

Londra’da birkaç özel müze haricinde tüm müzelere giriş ücretsizdir. En ünlü müzeleri arasında, tüm gününüzü alabilecek büyüklükte, dünyanın çeşitli bölgelerinden tarihi eserlerin bulunduğu British Museum; İngiliz tarihine damga vurmuş önemli insanların, sanatçıların, askerlerin ve Kraliyet ailesi üyelerinin portrelerinin bulunduğu National Potrait Gallery; dünyanın en büyük sanat müzelerinden olan National Gallery; modern sanat eserlerini bulabileceğiniz Tate Modern; National History Museum, Victoria and Albert Museum bunlardan bazılarıdır. Belirli ücret karşılığında Madame Tussauds’da ünlü simaların bal mumu heykellerini görebilirsiniz. London Eye ile 30 dakika içinde Londra’yı kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Londra’nın en yüksek binası olan Sharp’ın tepesinden muhteşem manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz. Diğer önemli yapılar arasında, meşhur Big Ben, Westminister Abbey, Houses of Parliament, St. Paul’s  CathedraL, Windsor Castle ve tabi ki Buckingham Palace bulunmaktadır. Buckingham Palace Kraliyet ailesinin yaşadığı saraydır. Belirli zamanlarda askerlerin nöbet değişim törenleri yapılmaktadır.

Londra yağmurlu bir iklime sahip bir şehirdir. Sonbahar ve kış aylarında düzenli olarak sağanak yağmurlar yağar. Kış aylarında bazen kar yağışı da görülmektedir. Bahar ayları daha hafif yağmurludur. Yaz aylarında bazen İstanbul’dan bile sıcak olabilmektedir.

Londra dünyanın müzikal başkenti olarak da kabul edilebilir. Sene boyunca, Wicked, Phantom of the Opera, We will Rock You, Mamma Mia, Cats, Lion King, Dirty Dancing gibi dünyaca ünlü onlarca müzikal sahnelenmektedir. Müzik alanında öncü olan pek çok grubun ev sahibi olan Brileşik Krallık’ın başkenti Londra’da da pek çok konser salonu bulunmaktadır. O2 Arena ve Royal Albert Hall bunlardan en büyükleri ve bilinenleridir.

 

 

 

Bilgi İstek Formu