Kanada Rehberi

Kanada, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Hatta dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesine ilk 5'te yer alan 3 şehri (Vancouver, Toronto ve Calgary) bulunmaktadır.


KANADA

Kanada, eski adıyla Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika'nın kuzeyinde yer almaktadır. Kanada Britanya Milletler Topluluğu'na bağlıdır ve Monark yani İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth Kanada Kraliçesi ünvanı ile devlet başkanlığı görevini yürütmektedir.

10.yya kadar sadece yerel halkın yaşadığı Kanada'ya 1000li yıllarda ilk ziyaret Vikingler tarafından yapılmıştır. Bir süre Newfoundland'e yerleşen Vikingleri 16 ve 17yyda gelen kolonici Avrupa'lılar izlemiştir. Bölge Britanya ve Fransız kolonileri tarafından istila edilmiştir ancak daha sonra Fransızlar Kanada'yı Britanyalılara bırakmıştır. Kanada 1982 yılında kendi anayasal özerkliğini Britanya'dan kazanmıştır. 

Kanada, dünyada ahlaki yozlaşmanın en az olduğu ülkelerden biridir. Yönetim şeffaflığı, sivil halkın özgürlüğü, yaşam kalitesinin yüksekliği, ekonomik özgürlük ve eğitim kalitesi gibi konularda dünyadaki en iyi ülkeler listesinin başında gelmektedir.

2012 OECD verilerine göre dünyanın eğitim düzeyi en yüksek olan halklarından biri Kanada halkıdır. Kanadalı yetişkinlerin %51i akademik düzeyde eğitim almış olup en az lisans diplomasına sahiptir. 

Başkenti: Ottowa 

Yüzölçümü: 10 milyon km2. Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. 

Nüfusu: 35 milyon.

Yönetim Şekli:Kanada Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi ile yönetilmektedir. Devlet başkanı ve hükümdarı Kanada Kraliçesi ünvanı ile İngiltere Kraliçesi Kraliçe II.Elizabeth'dir. 

Kanada anayasal özerliğini 1982 yılında Britanya'dan kazanmıştır. 

Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Eyaletler anayasa kararı ile, bölgeler ise parlamento kararı ile kurulmuştur. Bu nedenle bölgelerin federal parlamentodaki temsilci sayıları eyaletlerden daha azdır. Ayrıca eyaletler bölgelere göre daha özerktir. 

Kanada'yı oluşturan eyaletlerin her birinin kendine ait başkentleri vardır. Ayrıca kendilerine ait olan parlamentoları da mevcuttur. Federal hükümetin politikalarından muaf tutulabilirler. Eyaletler sağlık, eğitim gibi konularda özerktir ancak hukuk federal hükümetin tekelindedir. Tüm Kanada'da aynı hukuk sistemi geçerlidir. Eyaletlerin yöneticilerine vali denir ve valiler direk olarak Kraliçe'yi temsil etmektedir.

Bölgelerde ise durum biraz daha farklıdır. Bölgelerin yöneticilerine komisyoner denir ve eyalet vali yardımcılarına eşit düzeyde oldukları kabul edilir. Ancak komisyonerler vali yardımcılarının aksine Kraliçe'yi temsil etmezler. Ayrıca bölgelerin tamamında eyaletlerdeki gibi bir parlamenter sistem mevcut değildir. Sadece Yukon bölgesinde bir parlamento vardır. Diğer iki bölgede komisyoner adayları partilerden bağımsız şekilde seçime aday olurlar.  

Eyaletler

Kısaltma

Eyalet

Eyalet Başkenti

En Büyük Kenti

AB

Alberta

Edminton

Calgary

BC

British Columbia

Victoria

Vancouver

MB

Manitoba

Winnipeg

Winnipeg

NB

New Brunswick

Fredericton

Saint John

NL

Newfoundland and Labrador 

St John's

St John's

NS

Nova Scotia

Halifax

Halifax

ON

Ontario

Toronto

Toronto

PE

Prince Edward Island 

Charlottetown

Charlottetown

SK

Saskatchewan

Regina

Saskatoon

QC

Quebec

Quebec City

Montreal

 

Bölgeler

Kısaltma

Bölge

Bölge Başkenti

En Büyük Kenti

NT

Northwest Territories

Yellowknife

Yellowknife

NU

Nunavut 

Iqaluit

Iqaluit

YT

Yukon

Whitehorse

Whitehorse

 

Resmi Dil:Kanada'nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili vardır. Her türlü resmi bilgi ve belge her iki dilde de yayınlanmaktadır. Kişiler iki dilden birini kullanarak tüm resmi işlemlerini yapabilirler. 

Önemli Şehirleri: Toronto, Vancouver, Montreal, Halifax, Calgary, Edmonton, Winnipeg 

Türkiye’ye Uzaklığı: Kanada ile Türkiye yaklaşık olarak 10 – 15 saatlik bir uçuş mesafesine sahiptir. 

Türkiye ile Saat Farkı: Amerika büyük bir ülke olması nedeni ile birçok farklı saat dilimine sahiptir. Amerika’nın neresinde bulunduğunuza göre saatiniz, Türkiye saatinden 6 ila 10 saat kadar geride olacaktır. 

Türkiye’den Direkt Uçuş Olan Havalimanları: Toronto, Montreal, Vancouver, Bagotville, Bathurst, Calgary, Edmonton, Fredericton, Halifax, Hartford, Moncton, Ottowa, Quebec City, Rouyn, Saint John, Sept Iles, St Johns, Val D’or. 

Para Birimi:Kanada’nın para birimi Kanada Doları’dır (CA Dollar, CAD - CA$)

1 Dolar 100 coinden oluşmaktadır.

Kanada’da kullanımda olan banknotlar 100, 50, 20, 10 ve 5 Kanada Doları'dır. Kullanımda olan demir paralar ise 1 dolar, 50, 25, 10 ve 5 ve 1 coindir. 

Bankacılık İşlemleri: Kanada'daki oturum izni belgesini ya da öğrenciler için eğitim izni (Study Permit) belgesini, vizesini ve pasaportunu ibraz eden herkes Kanada'da bir banka hesabı açtırabilir. Başvurunuzdan sonraki 10-15 iş günü içerisinde bankamatik kartınız size ulaştırılacaktır. Kanada'daki bankalar güvenlidir ve aynı standartta hizmet sunmaktadırlar. Bu nedenle öğrenciler genelde kendilerine en yakın bankadan hesap açtırmayı tercih ederler.

Açtığınız hesaba ait banka adı, şubesi, IBAN numarası gibi bilgileri aileniz ile paylaştığınızda, Türkiye'den size rahatlıkla para transferi yapabilirler. Ancak unutmayınız ki, uluslararası para transferleri 3-4 iş günü içerisinde hesaba geçmektedir.

Ayrıca eğer isterseniz Türkiye'deki bankanızın bankamatik kartı ile hesabınızda bulunan TL'yi Kanada Doları olarak çekebileceğinizi unutmayınız. Ancak bu işlem için bankalar komisyon almaktadır. Bu nedenle eğer uzun süre Kanada'da bulunacaksınız orada ki bir bankada hesap açtırmak sizin için daha avantajlı olacaktır.

Türkiye'deki bankalara ait kredi kartları tüm dünyada olduğu gibi Kanada'da rahatlıkla kullanılabilir. Kanada'da her türlü ödemenizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.  

Hava Durumu: Kanada büyük bir ülke olmasına ragmen genel olarak karasal bir iklime sahiptir. Yazları sıcak, kışları ise yoğun kar yağışlı ve soğuk geçer. Kuzey kesimlerinde kutup iklimi görülmektedir.  

Ünlü Yemekleri: Kanada göçmenlerden oluşan bir ülke olması nedeni ile Avrupa ülkeleri ya da Türkiye gibi kendisine ait bir mutfağı yoktur.  Daha ziyade göçmenler kendi ülkelerinin yemeklerini yaparlar ve bu nedenle de dünyanın birçok farklı mutfağını sunan restoranları Kanada’da görebilirsiniz. Kanadalıların en popüler içeceği ise kahvedir. Ayrıca Kanada bayrağında bulunan Akçaağaç (Maple tree) şurubu da Kanada’ya özgü ve yemeklerde kullanılan bir tattır.   

En Popüler Spor Dalları: Kanada Futbolu (Amerikan Futbolu), Beyzbol, Buz Hockeyi, Basketbol 

Ulaşım: Kanada çok büyük bir ülkedir. Bu nedenle ülke içi ulaşımda havayolları özellikle eyaletler arası ulaşım için çok yaygındır. Ancak eğer isterseniz karayolu ya da demiryolu ile de istediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz. Otobüs firmalarından bazıları; Greyhound Bus, Coach Canada, Acadian Bus Line, Moose Travel Network, vb. Demiryolu taşımacılığında ise VIA Rail Canada en yaygın ağa sahiptir.

Eğer Kanada'da araba kiralamak isterseniz, birçok araba kiralama firmasının 25 yaş altı kişilere araba kiralama konusunda sıcak olmadığını aklınızda bulundurunuz. Kanada'nın hız sınırı şehir içinde 50 km/saat, şehirler arası yollarda ise 100 km/saattir (aksi belirtilmedikçe). Kanada'nın yaya öncelikli bir ülke olduğunu unutmayınız. 

Kanada’da şehir içi ulaşım hangi şehirde bulunduğunuza göre değişiklik göstermektedir. Ancak İngiliz etkisi Kanada’nın şehir içi toplu taşıma sistemlerinde rahatlıkla görülmektedir. Kanada’daki birçok şehirde metro sistemi bulunmaktadır. Ayrıca şehir içi ulaşımda otobüsler de 24 saat hizmet vermektedir.

Güvenlik: Kanada, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Hatta dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesine ilk 5'te yer alan 3 şehri (Vancouver, Toronto ve Calgary) ile Kanada damgasını vurmuştur. 

Ancak ne olursa olsun, dünyanın her yerinde olduğu gibi sağduyulu davranmak, tanımadığınız kişilere güvenmemek, onlardan herhangi birşey kabul etmemek sizin kişisel güvenliğiniz açısından çok önemlidir, bunu unutmayınız.

Kanada'da herhangi bir acil durum ile karşılaşırsanız aramanız gereken acil durum numarası 911'dir. Bu numara herhangi bir telefondan ücretsiz olarak aranabilmektedir. Eğer Türkiye'deki alışkanlığınız sonucunda 911 yerine 112'yi ararsanız, otomatik olarak 911 hattına yönlendirilirsiniz. Ancak bu durum daha çok cep telefonundan yapılan aramalar için geçerlidir.

Elektrik Sistemi:Kanada'da kullanılan şehir şebekesi 110V - 60Hz şeklindedir (Türkiye'de 220V - 50Hz). Kanada'da kullanılan prizler de Türkiye'dekinden farklıdır. Soketler yine 2 uçludur (topraklı hatlar için 3 uçlu olabilir) ancak bizdekinden farklı olarak soket girişleri yuvarlak değil düzdür. Türkiyeden ayrılmadan yanınızda götüreceğiniz elektronik cihazlarınızı Kanada'da da kullanabilmek adına iki ülke arasındaki voltaj farkını ve priz tipini birbirine uyumlu hale getiren 'dönüştürücü'lerden edinmenizde fayda vardır.  

Ölçü Birimleri: Kanada ölçü birimlerinde metrik sistem kullanan ülkelerdendir. Ancak, günlük hayatta özellikle yaşlı kesim İngilizlerden kalma Kraliyet ölçü birimlerini de hala kullanmaktadır. Bu nedenle, süper marketlerde birçok ürünün üzerinde hem pound hem de gram cinsinden ağırlık mevcuttur. 

Uzunluk ise otoyollarda ya da günlük hayatta gerekli olan diğer alanlarda metre - kilometre cinsinden belirtilmektedir. Ancak, Amerika'ya yakın olması sebebi ile mil ve gallon sistemi de zaman zaman Kanada'da kullanılmaktadır. Otomobillerin yakıt miktarı 100 km/litre ya da mile/gallon şeklinde ifade edilmektedir.

1 mile = 1609 km

1 gallon = 3,79 litre

1 km/L = 2,83 mpg

Günlük hayatta sıcaklık Celcius cinsinden ifade edilmektedir.  

Posta:Kanada'da ulusal posta operatorü Canada Post'tur. Canada Post ofislerinden posta - kargo gönderiminin yanı sıra, Moneygram sistemi ile para gönderimi - alımı da yapabilirsiniz. 

Telefon:Kanada'da Rogers, Telus, Bell, Globalville gibi birkaç farklı cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Bazı operatörler tüm Kanada'yı kapsarken bazıları sadece belli eyaletleri ya da bölgeleri kapsamaktadır. Bu operatörlerin aynı Türkiye'de olduğu gibi faturalı ya da ön ödemeli hatları mevcuttur ve her operatör aynı Türkiye'deki gibi farklı paketler / kampanyalar sunmaktadır. Size en uygun olan paketi, mevcut kampanyaları inceleyerek seçebilirsiniz.

Kanada'da aynı cep telefonu operatörü gibi birkaç farklı ev telefonu operatörü vardır. Eğer evinize telefon bağlatmak istiyorsanız, bu operatörlerden tarifesi size uygun olan bir tanesine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Operatörlerin aynı cep telefonu operatörleri gibi farklı tarife / paketleri vardır. Size en uygun tarifeyi sunan operatörü seçebilirsiniz. Long distance tarifeler şeklinde geçen Kanada dışında farklı ülkeleri de uygun ücretle arayabileceğiniz kampanyaları da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Posta kodunuz ile bulunduğunuz bölgede o operatörün sağladığı hizmetleri öğrenebilirsiniz. Eğer daha önceden farklı bir adreste ikamet ediyorsanız ve oradaki telefon numaranızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, nakil yaptırmanız da mümkündür. 

İnternet: Eve internet bağlatmak da aynı telefon hattı bağlatmak gibidir. Genelde ev telefonu operatörleri internet hizmeti de sunmaktadır. Eğer evinize internet bağlatmak istiyorsanız, bu servis sağlayıcılardan size en uygun tarifeyi sunanı seçip başvuruda bulunmanız yeterlidir. Ev telefonu ve interneti aynı operatörden almak genelde daha avantajlı olmaktadır.

Eğer cep telefonunuzdan internete bağlanmak istiyorsanız, cep telefonu hattınız aynı Türkiye'de olduğu gibi bu imkanı size sağlayacaktır. Dilerseniz cep telefonu operatörünüzün sunmuş olduğu internet paketlerinden alıp, daha uygun fiyata bu erişime sahip olabilirsiniz. 

Günlük Giderler: Günlük giderleriniz bulunduğunuz şehre ve yaşam tarzınıza göre değişiklik göstermektedir ancak aşağıdaki tabloda ortalama rakamları görebilirsiniz.

KONAKLAMA

Oda Kiralama

150 – 200 CAD / hafta

Tek Odalı Apart Daire

300 CAD / hafta

İki Odalı Apart Daire

450 CAD / hafta

Elektrik (tek odalı apartlar için)

10 – 12 CAD / ay

Su (tek odalı apartlar için)

30 – 35 CAD  / ay

Isınma (tek odalı apartlar için)

50 – 60 CAD / ay

Internet (10 GB’a kadar)

50 CAD / ay

YİYECEK

Su – 1,5 lt

2,00 CAD

Beyaz ekmek – 500 gr

2,78 CAD

Yumurta – 12lı

3,29 CAD

Patates – 1 kg

2,11 CAD

Domates – 1 kg

3,43 CAD

Elma – 1 kg

3,44 CAD

Pirinç – 1 kg

3,75 CAD

Süt – 1 lt

2,00 CAD

TEMİZLİK

Şampuan – 750 ml

5,00 CAD

Duş Jeli – 250 ml

5,00 CAD

Diş Macunu – 70 ml

1,00 CAD

Çamaşır Suyu – 3,4 Lt

3,00 CAD

Banyo ve Mutfak Temizleyici krem – 700 ml

2,00 CAD

GİYECEK

 

Ayakkabı

45 – 50 CAD

Tshirt

15 – 20 CAD

Pantalon

50 – 60 CAD

Hırka / Kazak

30 – 35 CAD

Mont

80 – 90 CAD

İç Çamaşırı – Çoklu Paket

7 – 8 CAD

KUAFÖR

 

Bayan Saç Kesimi

20 – 25 CAD

Bay Saç Kesimi

10 – 15 CAD

 

 

Bilgi İstek Formu