İngiltere Rehberi

Bir çoğumuz resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, kısaca Birleşik Krallıklar'ı İngiltere olarak adlandırırız.


İNGİLTERE

Bir çoğumuz resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, kısaca Birleşik Krallıklar'ı İngiltere olarak adlandırırız. Coğrafi olarak Büyük Britanya Adası'nın tamamını, İrlanda Adası'nın kuzeyini ve irili ufaklı birçok adayı kapsayan Birleşik Krallıklar, aslında dört ülkeden oluşmaktadır.  

Birleşik Krallıklar'ı Oluşturan Ülkeler; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda 

Bu ülkelerin her birinin kendine ait başkentleri vardır. Ayrıca kendilerine ait olan parlamentoları da mevcuttur. Bu ülkeler eğitim, sağlık, hukuk gibi konularda bağımsızdır ancak Birleşik Krallıklar'ın birer parçası olan bu ülkeler, uluslararası alanda tek bir ülke olarak sayılmaktadırlar ve bu ülkelerin tamamına tek bir vize ile seyahat edilmektedir. Yani İngiltere'den Kuzey İrlanda'ya ya da İskoçya'ya ya da Galler'e geçerken tekrar gümrük işlemine tabi tutulmazsınız. Birleşik Krallıklar'a giriş yaptıktan sonra bütün ülkeleri ziyaret edebilirsiniz. 

Başkenti: Londra (hem Birleşik Krallıklar’ın hem de İngiltere’nin başkentidir), Edinburgh (İskoçya), Cardiff (Galler), Belfast (Kuzey İrlanda)

Yüzölçümü: 243,610 km2. Büyüklük sırasına göre İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda şeklinde sıralanmaktadır.

Nüfusu: 63 milyon. Büyüklük sırasına göre İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda şeklinde sıralanmaktadır.

Yönetim Şekli: Federal Parlamenter Monarşi. Devlet başkanı Monark’ta yanş Kral ya da Kraliçe’dedir. Yürütme gücü ise başbakan önderliğinde hükümete aittir. Birleşik Krallıklar’da 2 farklı parlamento vardır: Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası. Avam Kamarası seçim yolu ile halk tarafından seçilirken, Lordlar Kamarası veraset ya da atama yolu ile belirlenir. İngilizlerin herhangi bir yazılı anayasası yoktur. Yasalar önce Avam Kamarası’nda tartışılır ve onaylanır. Ardından Lordlar Kamarası’nda ele alınır ve en son Monark tarafından onaylanır.

Birleşik Krallıklar’ın şu andaki başkanı (monark) Kraliçe II.Elizabeth’dir. 

Resmi Dil: İngilizce. Ancak İrlandaca, Galce, İskoçca, İskoç İngilizcesi gibi local diller de mevcuttur. 

Önemli Şehirleri: Londra, Brighton, Bournemouth, Birmingham, Manchester, Bristol, Edinburgh, Glasgow. 

Türkiye’ye Uzaklığı: İngiltere ile Türkiye yaklaşık olarak 4 – 4,5 saatlik bir uçuş mesafesine sahiptir.

Türkiye ile Saat Farkı: İngiltere saati, Türkiye saatinden 2 saat geridedir. 

Türkiye’den Direkt Uçuş Olan Havalimanları: Londra (Heathrow), Londra (Gatwick), Londra (Stanstead), Londra (Luton), Manchester, Birmingham, Edinburgh. 

Para Birimi:İngiltere'nin para birimi Sterlin ya da diğer adı ile Pound'dur. (Great Britain Pound, GBP)

1 Sterlin 100 peniden oluşmaktadır. (tekil penny, çoğul pence)

İngiltere'de kullanımda olan banknotlar 50, 20, 10 ve 5 pounddur. Kullanımda olan demir paralar ise 1 pound, 50, 25, 10 ve 5 pence ve 1 pennydir. 

Bankacılık İşlemleri: İngiltere'ye giderken ihtiyacınız olan tüm parayı yanınızda götürmeniz, özellikle uzun süreli eğitim alacaklar için, mümkün değildir. Bu nedenle birçok öğrenci İngiltere'de bir banka hesabı açtırmayı tercih etmektedir. İsteyen her öğrenci İngiltere'de banka hesabı açtırabilir ancak bunun için öncelikle kayıtlı olduğunuz okuldan öğrenci olduğunuza dair bir belge almanız gerekmektedir. Ayrıca ülkeye girdikten sonraki 7 gün içerisinde yaptıracağınız polis kaydınızı da banka hesabı açtırmak için bankaya gittiğinizde yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunduğunuzda hesabınız açılır ve ortalama 2 hafta içerisinde banka kartınız size ulaşır.

Açtığınız hesaba ait banka adı, şubesi, IBAN numarası gibi bilgileri aileniz ile paylaştığınızda, Türkiye'den size rahatlıkla para transferi yapabilirler. Ancak unutmayınız ki, uluslararası para transferleri 3-4 iş günü içerisinde hesaba geçmektedir.

Bunlara ek olarak, Türkiye'deki hesabınızı ve kredi kartınızı da İngiltere'de kullanabilirsiniz. Türkiye'deki hesabınızda TL olarak bulunan parayı, İngiltere'deki herhangi bir bankamatikten yine Türkiye'deki bankanıza ait banka kartı ile pound olarak çekebilirsiniz. Kredi kartı kullanımı ise İngiltere'de çok yaygındır. Taksi ücretini bile kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Türkiye'deki tüm bankaların kredi kartları İngiltere'de geçerlidir.  

Hava Durumu: İngiltere genel olarak yağışlı bir iklime sahiptir. Bu nedenle giderken yanınızda yağmurlu, şemsiye, yağmura uygun ayakkabılar bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca özellikle kuzey bölgelere kış aylarında yoğun olarak kar yağmaktadır.

Ayrıca İngiltere’de havanın yaz aylarında erken aydınlanıp geç karardığını, kış aylarında ise tam tersi geç aydınlanıp erken karardığını unutmayınız. 

Ünlü Yemekleri: Sütlü Çay, Fish and Cips (Balık ve Patates Kızartması), İngiliz Kahvaltısı, Tereyağı ve Reçel 

En Popüler Spor Dalları: Futbol, Tenis, Golf ve Binicilik 

Ulaşım: İngiltere çok gelişmiş bir tren yolu ağına sahiptir. Ülke içerisinde farklı şehirlere giderken hızlı trenler en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Ayrıca kara yolunu tercih edenler için şehirler arası otobüsler de mevcuttur.

İngiltere’de şehir içi ulaşım hangi şehirde bulunduğunuza göre değişiklik göstermektedir. Ancak gelişmiş raylı sistem şehir içi ulaşımda da kendini göstermektedir. İngiltere’deki birçok şehirde metro sistemi bulunmaktadır. Hatta Londra metrosu dünyanın en ünlü metrolarından biridir ve dünyanın en eski metrosu olma özelliğini de taşımaktadır.  Ayrıca şehir içi ulaşımda bir diğer önemli ulaşım aracı da otobüslerdir. Otobüsler birçok şehirde 24 saat hizmet vermektedir. 

Güvenlik: İngiltere, güvenli bir ülke olmasına rağmen, dünyanın her yerinde olduğu gibi, sağduyulu davranmak ve sizi zor / tehlikeli duruma düşürecek davranışlardan kaçınmak çok önemlidir. 

Ancak herhangi bir acil durumda, polis, ambulans ya da itfaiyeyi aramak için sadece 112'yi ya da dünyanın en eski acil durum numarası olan 999'u tuşlamanız yeterlidir. Her iki numara da aynı servise bağlanmaktadır. Bu numaraları herhangi bir telefondan ücretsiz arayabilirsiniz.  

Elektrik Sistemi: İngiltere'de kullanılan şehir şebekesi 240V - 50Hz şeklindedir (Türkiye'de 220V - 50Hz). Ayrıca İngiltere'de kullanılan prizler bizdeki gibi 2 uçlu değil 3 uçludur. İngiltere'de güvenlik amacı ile tüm prizler topraklı hattır ve bu üçüncü uç bunun için vardır. Ancak bu durum sizin Türkiye'den götürmüş olduğunuz elektronik cihazlarınızı kullanmanıza engeldir. Bunun için bir ülkenin priz sistemini diğerine dönüştüren ara prizlerden edinmeniz gerekmektedir. 

Ölçü Birimleri: İngiltere'de her ne kadar Kraliyet ölçü birimleri resmi olarak terk edilmiş ve 1995 yılında metrik sisteme geçilmişse de, gündelik hayatta hala Kraliyet ölçü birimleri karşınıza çıkabilmektedir.

Günlük yaşamda en çok kullanılan ölçü birimleri;

1 inch

1/12 foot

2,54 cm

1 foot

30,48 cm

0,3048 m

1 yard

3 foot

91,44 cm

1 mile

1760 yard

1609 km

* Ayrıca İngilizler uzunlukları metrik sistemde ifade ederken cm yerine mm olarak ifade ederler. Örneğin; 50 cm yerine 500 mm demeyi tercih ederler.

Günlük yaşamda en çok kullanılan ağırlık birimleri;

Günlük yaşamda en çok kullanılan ağırlık birimleri; 

1 ounce

1/16 lb

28,4 gr

1 pound (lb)

0,454 kg

454 gr

1 stone

14 lb

6,350 kg

1 (short) ton

2000 lb

0,9072 ton (907,2 kg)

Günlük yaşamda kullanılan sıcaklık birimi;

Fahreheit (ºF)'dır.

1Cº = 5/9 (F-32)

Yani; 1Cº = 33,8 ºF, 25Cº= 77 ºF

Posta: İngiltere'de ulusal posta operatorü Royal Mail'dir. Royal Mail sunduğu kaliteli ve hızlı hizmet ile dünyadaki en iyi posta operatörleri arasında yer almaktadır. İngiltere'de olan toplam 19000 posta ofisinin yanı sıra, süpermarket, büfeler ve gazete bayilerinin içerisinde yer alan posta bölümlerinden de rahatlıkla gönderim yapabilirsiniz. Postanelerden, posta hizmetinin yanı sıra, elektrik, su, ısınma faturalarınızı ödeyebilir, Western Union ile para transferi yapabilir ya da Western Union üzerinden size gelen paranızı alabilirsiniz. Ayrıca postanelerden ehliyet başvurusunda da bulunabilirsiniz. 

Telefon: İngiltere'de BT, O2, Vodafone, 3, T-Mobile ve Orange gibi birkaç farklı cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Bu operatörlerin aynı Türkiye'de olduğu gibi faturalı ya da ön ödemeli hatları mevcuttur ve her operatör aynı Türkiye'deki gibi farklı paketler / kampanyalar sunmaktadır. Size en uygun olan paketi, mevcut kampanyaları inceleyerek seçebilirsiniz.

Eğer evinize telefon bağlatmak istiyorsanız, taşındığınız evde daha önceden telefon hattı olması durumunda British Telecom ile iletişime geçip bu hattı üstünüze alabilirsiniz. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse, yine British Telecom'a başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz kendilerine ulaştığında ne gün hattınızı bağlamaya geleceklerini size yazılı olarak bildirmektedirler. 

İnternet: İngiltere'de de aynı Türkiye'de olduğu gibi birkaç farklı internet servisi sağlayıcı mevcuttur. Eğer evinize internet bağlatmak istiyorsanız, bu servis sağlayıcılardan size en uygun tarifeyi sunanı seçip başvuruda bulunmanız yeterlidir. 

Eğer cep telefonunuzdan internete bağlanmak istiyorsanız, cep telefonu hattınız aynı Türkiye'de olduğu gibi bu imkanı size sağlayacaktır. Dilerseniz cep telefonu operatörünüzün sunmuş olduğu internet paketlerinden alıp, daha uygun fiyata bu erişime sahip olabilirsiniz.

Günlük Giderler: Günlük giderleriniz bulunduğunuz şehre ve yaşam tarzınıza göre değişiklik göstermektedir ancak aşağıdaki tabloda ortalama rakamları görebilirsiniz.

KONAKLAMA

Oda Kiralama

175 £ / hafta (Londra) – 80 £ / hafta (Londra dışı)

Tek Odalı Apart Daire

270 £ / hafta (Londra) – 120 £ / hafta (Londra dışı)

İki Odalı Apart Daire

350 £ / hafta (Londra) – 150 £ / hafta (Londra dışı)

Elektrik (tek odalı apartlar için)

25 – 30 £ / ay

Su (tek odalı apartlar için)

25 – 30 £ / ay

Isınma (tek odalı apartlar için)

35 – 40 £ / ay

Internet (10 GB’a kadar)

4 – 5 £ / ay

YİYECEK

Su – 1,5 lt

0,60 £

Paket Makarna – 500 gr

1,65 £

Yumurta – 6lı

1,95 £

Patates – 1 kg

1,65 £

Domates – 1 kg

4,00 £

Elma – 1 kg

1,95 £

Pirinç – 1 kg

1,90 £

Süt – 1 lt

1,15 £

TEMİZLİK

Şampuan – 400 ml

3,50 £

Duş Jeli – 250 ml

2,20 £

Diş Macunu – 50 ml

1,00 £

Çamaşır Suyu – 750 ml

1,25 £

Banyo ve Mutfak Temizleyici krem – 700 ml

2,50 £

GİYECEK

 

Ayakkabı

30 – 35 £

Tshirt

15 – 20 £

Pantalon

30 – 35 £

Hırka / Kazak

25 – 30 £

Mont

80 – 90 £

İç Çamaşırı – Çoklu Paket

6 – 7 £

KUAFÖR

 

Bayan Saç Kesimi

30 – 35 £

Bay Saç Kesimi

10 – 12 £

 

Bilgi İstek Formu