Cambridge (İngiltere) Rehberi

Cambridge şehri University of Cambridge’e bağlı kolejler ve bu kolejlere bağlı şapeller ve kiliseler ile çevrilidir. Üniversite 1209 yılında kurulmuştur.


Cambridge, sokaklarında yürürken kulağınıza en azından 6 farklı dilin çalındığı, sessiz, sakin ve huzurlu, kolejleriyle ve üniversitesiyle ünlü İngiltere şehri... Londra’nın 105 km kuzeyinde bulunur ve Londra’ya tren ile 45 dakika mesafededir. Şehir ismini içerisinden geçen Cam nehrinden almaktadır.  Kendisine bağlı pek çok köy bulunan Cambridge şirin bir merkeze de sahiptir. Şehrin en ünlü simgesi 1209 senesinde Oxford Üniversitesi’nden ayrılan akademisyenlerin kurduğu University of Cambridge’dir. Şehirdeki bir diğer devlet üniversite ise Anglia Ruskin University’dir.

Cambridge pek çok dar ve tek yönlü, taş döşeli sokakları ile tarihi dokusunu hiç bozmadan kalan muazzam bir şehirdir. Şehrin içerisinde nüfusun büyük çocuğunluğu bisiklet kullanır. Şehir sürekli olarak, temiz ve düzenli olmasıyla bilinir. Cambridge şehrini diğer İngiltere şehirlerinden ayıran özelliklerinden biri olan Park&Ride uygulaması ile otomobilinizi ya da bisikletinizi girişteki otoparka park edip şehre Park&Ride otobüsleri ile seyahat edilebilir.  

Cambridge şehri University of Cambridge’e bağlı kolejler ve bu kolejlere bağlı şapeller ve kiliseler ile çevrilidir. Üniversite 1209 yılında kurulmuştur. 81 üyesi ile dünyada en çok Nobel ödülü almış üniversitedir. Üniversite kolej sistemini uygulamakta olup, 31 kolejden oluşmaktadır. Bu kolejlerden en ünlüleri; King’s College, Trinity College, Peterhouse olarak sıralanabilir. University of Cambridge, John Maynard Keynes, Alfred Marshall, Alan Turing, Charles Darwin, Stephen Hawking, Douglas Adams, Isaac Newton, Bertrand Russell, John Milton ve daha birçok ünlü bilim adamı, yazar, ekonomist ve sanatçıyı yetiştirmiş bir kurumdur.

Cam nehri üzerinde bulunan ve yapılışında çivi kullanılmayan Mathematical Bridge, Fitzwilliam Museum, The Museum of Archaeology and Anthropology, St Bene’t’s Church, kolej ve şapeller dışında görülmeye değer yerlerdir.

Cambridge’de sayamayacağınız kadar fazla hem modern hem de klasik tarzda pub bulunmaktadır, buralarda hem içkinizi içip hem yemek yiyebilirsiniz. Gece dışarı çıkılmak istendiğinde en ünlü mekânları "Revolution, Soul Tree ve Ballare” olarak sıralanabilir. Hafta sonları şehrin merkezinde pazar kurulur; burada her türlü meyve ve sebzeyi alabilirken aynı zamanda kıyafet ve eski plakları da bulabilirsiniz. Alışveriş yapmak isterseniz iki alternatif var, biri “sainsbury's” diğeri de “tesco” ancak “sainsbury's” şehrin merkezinde olduğu için ulaşım daha kolaydır. Cambridge’de alışveriş için ünlü mağazaların yanı sıra pek çok butik bulunmaktadır. Bu butikler bilinen markalara göre biraz daha pahalı olabilir. Futbol, rugby, kriket, voleybol gibi pek çok sportif aktivitelere dâhil olabilirsiniz. Cambridge’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite olan punting; punt adı verilen altı düz ve oldukça sade, gondol büyüklüğünde bir kayığı kürek yerine, kalınca ve uzunca bir sopa ile derenin tabanından güç alıp ittirerek yapılan bir aktivitedir.

Şehirde sene boyunca pek çok festival düzenlenmektedir. 1211 yılından beri var olan Midsummer Fair, daha çok çocuklara yardım amacıyla her Haziran’da düzenlenen müzik festivali Strawberry Fair, 1974’ten bu yana Mayıs ayında düzenlenen Cambridge Beer Festival, Cambridge Shakespeare Festival ve Cambridge Film Festival bunlardan bazılarıdır. Pink Floyd Cambridge şehrinden doğmuş en ünlü müzik grubudur.

Bilgi İstek Formu