Amerika Rehberi

Amerika Birleşik Devletleri ya da kısaca Amerika, Kuzey Amerika kıtasında yer alan 3 ülkeden biridir.


AMERİKA

Amerika Birleşik Devletleri ya da kısaca Amerika, Kuzey Amerika kıtasında yer alan 3 ülkeden biridir. Kuzeyden güneye Kanada ve Meksika doğudan batıya ise Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer almaktadır. Ayrıca en büyük eyaleti olan Alaska, Kuzey Amerika kıtasının kuzey batısında, Kanada ile Bering Boğazı aracılığı ile Rusya arasında yer almaktadır. 

Başkenti: Washington DC.

Yüzölçümü: 9 milyon 630 bin km2.

Nüfusu: 319 milyon.  Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir.

Yönetim Şekli:Amerika Birleşik Devletleri 50 eyalet ve 1 federal bölgeden (District of Columbia) oluşan anayasal cumhuriyettir. Federal hükümetin merkezi District of Columbia'da yer almaktadır. Federal hükümetin başı Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. ABD Başkanı ile birlikte Senato ve Temsilciler Meclisi de yürütme ve yasamada görev almaktadır. Her eyalet senatoya iki üye gönderir. Temsilciler meclisinin toplam üye sayısı ise 435'tir ve her eyalet kendi nüfus oranına göre üye seçmektedir. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde hükümet halk hükümetidir. ABD Başkanı, Senato üyeleri ve Temsilciler Meclisi üyeleri halk tarafından seçilir. Ayrıca her eyaletin üyeleri yine halk tarafından seçilen bir parlamentosu ve valisi vardır. Bir kişinin oy kullanabilmesi için en az 7 yıldır Amerikan vatandaşı olması gerekmektedir. 

Eyalet hükümetleri eyalet içi işlerden sorumludur. Federal hükümet ise milli, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren konulardan sorumludur. Bir yasa tasarısının yasa olabilmesi için hem Senato'da hem de Temsilciler Meclisi'nde onaylanması gerekmektedir. 

Amerika Birleşik Devletleri anayasası kişilerin hak ve özgürlüklerini korumaktadır. Anayasa ayrıca, ABD Başkanı, yasama ve yürütme kurullarının görev ve yetkilerini belirler ve sınırlandırır. 

EYALETLER

Kısaltma

Eyalet

Eyalet Başkenti

En Büyük Kenti

AL

Alabama

Montgomery

Birmingham

AK

Alaska

Juneau

Anchorage

AZ

Arizona

Phoenix

Phoenix

AR

Arkansas

Little Rock

Little Rock

CA

California

Sacramento

Los Angeles

CO

Colorado

Denver

Denver

CT

Connecticut

Hartford

Bridgeport

DE

Delaware

Dover

Willmington

FL

Florida

Tallahassee

Jacksonville

GA

Georgia

Atlanta

Atlanta

HI

Hawai

Honolulu

Honolulu

ID

Idaho

Boise

Boise

IL

Illinois

Springfield

Chicago

IN

Indiana

Indianapolis

Indianapolis

IA

Iowa

Des Moines

Des Moines

KA

Kansas

Topeka

Wichita

KY

Kentucky

Frankfort

Louiseville

LA

Louisiana

Bant Rouge

New Orleans

ME

Maine

Augusta

Portland

MD

Maryland

Annapolis

Baltimore

MA

Massachusetts

Boston

Boston

MI

Michigan

Lansing

Detroit

MN

Minnesota

Saint Paul

Minneapolis

MS

Mississippi

Jackson

Jackson

MO

Missouri

Jefferson City

Kansas City

MT

Montana

Helena

Billings

NE

Nebraska

Lincoln

Omaha

NV

Nevada

Carson City

Las Vegas

NH

New Hampshire

Concord

Manchester

NJ

New Jersey

Trenton

Newark

NM

New Mexico

Santa Fe

Albuquerque

NY

New York

Albany

New York City

NC

North Carolina

Raleigh

Charlotte

ND

North Dakota

Bismarck

Fargo

OH

Ohio

Columbus

Columbus

OK

Oklahoma

Oklahoma City

Oklahoma City

OR

Oregon

Salem

Portland

PA

Pennsylvania

Harrisburg

Philadelphia

RI

Rhode Island

Providence

Providence

SC

South Carolina

Columbia

Columbia

SD

South Dakota

Pierre

Sioux Falls

TN

Tennessee

Nashville

Memphis

TX

Texas

Austin

Houston

UT

Utah

Salt Lake City

Salt Lake City

VT

Vermont

Montpelier

Burlington

VA

Virginia

Richmond

Virginia Beach

WA

Washington

Olympia

Seattle

WV

West Virginia

Charleston

Charleston

WI

Wisconsin

Madison

Milwaukee

WY

Wyoming

Cheyenne

Cheyenne

Resmi Dil: İngilizce. Ancak Amerika ilk kurulduğundan beri göç alan bir ülke olduğu için, göçmenler kendi dillerini de konuşmaya devam etmektedir. Resmi dil olmamasına ragmen en yaygın olarak konuşulan dillerin başında İspanyolca gelmektedir.

Önemli Şehirleri: New York, Los Angeles, San Francisco, Miami, Chicago, Seattle, Las Vegas

Türkiye’ye Uzaklığı: Amerika ile Türkiye yaklaşık olarak 10 – 15 saatlik bir uçuş mesafesine sahiptir.

Türkiye ile Saat Farkı: Amerika büyük bir ülke olması nedeni ile birçok farklı saat dilimine sahiptir. Amerika’nın neresinde bulunduğunuza göre saatiniz, Türkiye saatinden 7 ila 10 saat kadar geride olacaktır.

Türkiye’den Direkt Uçuş Olan Havalimanları: New York, Los Angeles, Washington DC, Chicago, Atlanta, Boston, Buffalo, Charlotte, Charleston, Cincinnati, Cleveland, Dallas, Denver, Detroit, Fort Lauderdale, Fort Myers, Houston, Jacksonville, Las Vegas, Long Beach, Miami, Minneapolis, Nashville, Orlando, Philedelphia, Phoenix, Pittsburg, Portland City, Raleigh Durham, Rochester, Sacremento, San Diego, San Francisco, Seattle, Tampa, West Palm Beach.

Para Birimi:Amerika’nın para birimi Amerikan Doları’dır (US Dollar, USD - $)

1 Dolar 100 coinden oluşmaktadır.

Amerika'da kullanımda olan banknotlar 100, 50, 20, 10, 5, 2 ve 1 Amerikan Doları'dır. Kullanımda olan demir paralar ise 50, 25, 10 ve 5 ve 1 coindir.

Bankacılık İşlemleri: Amerika’ya giderken ihtiyacınız olan tüm parayı yanınızda götürmeniz, özellikle uzun süreli eğitim alacaklar için, mümkün değildir. Bu nedenle birçok öğrenci Amerika’da bir banka hesabı açtırmayı tercih etmektedir. İsteyen her öğrenci Amerika’da banka hesabı açtırabilir. Bunun için okul tarafından size gönderilen I20 belgenizin ve pasaportunuzun yanınızda olması yeterlidir. Başvuruda bulunduğunuzda hesabınız açılır ve ortalama 2 hafta içerisinde banka kartınız size ulaşır.

Açtığınız hesaba ait banka adı, şubesi, IBAN numarası gibi bilgileri aileniz ile paylaştığınızda, Türkiye'den size rahatlıkla para transferi yapabilirler. Ancak unutmayınız ki, uluslararası para transferleri 3-4 iş günü içerisinde hesaba geçmektedir.

Bunlara ek olarak, Türkiye'deki hesabınızı ve kredi kartınızı da Amerika’da kullanabilirsiniz. Türkiye'deki hesabınızda TL olarak bulunan parayı, Amerika’daki herhangi bir bankamatikten yine Türkiye'deki bankanıza ait banka kartı ile dolar olarak çekebilirsiniz.

Hava Durumu: Amerika büyük bir ülke olması nedeni ile birçok farklı iklim görülmektedir. Kuzey kesimleri daha çok karasal iklimin etkisindedir. Yazları sıcak, kışları ise soğuk ve karlı geçirir. California tarafları daha çok tropikal bir iklime sahiptir. Miami, Texas, New Mexico gibi kesimlerde ise çöl iklimi görülmektedir.

Ünlü Yemekleri: Amerika göçmen alan bir ülke olduğu için kendine has bir mutfağı yoktur. Daha ziyade göçmenler kendi ülkelerinin yemeklerini getirmişlerdir Amerika’ya. Bu nedenle dünyanın tüm mutfaklarını Amerika’da tatmanız mümkün. Ancak en çok tanınan Amerikalı üyeler  kuşkusuz hamburger ve patates, kola, kahvedir.

En Popüler Spor Dalları: Amerikan Futbolu, Beyzbol, Hockey, Basketbol

Ulaşım:Amerika çok büyük bir ülkedir. Bu nedenle ülke içi ulaşımda havayolları özellikle eyaletler arası ulaşım için çok yaygındır. Ancak eğer isterseniz karayolu ya da demiryolu ile de istediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz.  En ünlü otobüs firması Greyhound Bus’tır.

Amerika’da şehir içi ulaşım bulunduğunuz şehre göre değişiklik göstermektedir. Bazı şehirlerde (New York, Boston, San Francisco, Chicago gibi) gelişmiş bir toplu taşıma sistemi mevcutken, bazı şehirlerde (Los Angeles, Miami, San Diego gibi) maalesef toplu taşıma sistemi gelişmemiştir. Birçok insan kendi arabası ile ulaşımını sağlamaktadır. Amerika’da araba fiyatları oldukça düşüktür. 300 – 350 dolara bile araba alma imkanınız olabilir. Giderken yanınıza ehliyetinizi de götürmenizi tavsiye ederiz. Ehliyetiniz ilk 6 ay orada geçerlidir.

Güvenlik: Amerika dünyanın güvenli ülkelerinden biri olmasına rağmen, dünyanın her yerinde olduğu gibi sağduyulu davranmak, tanımadığınız kişilere güvenmemek, onlardan herhangi birşey kabul etmemek sizin kişisel güvenliğiniz açısından çok önemlidir, bunu unutmayınız.

Amerika'da herhangi bir acil durum ile karşılaşırsanız aramanız gereken acil durum numarası 911'dir. Bu numara herhangi bir telefondan ücretsiz olarak aranabilmektedir. 

Elektrik Sistemi:Amerika'da kullanılan şehir şebekesi 110V - 60Hz şeklindedir (Türkiye'de 220V - 50Hz). Amerika'da kullanılan prizler de Türkiye'dekinden farklıdır. Soketler yine 2 uçludur (topraklı hatlar için 3 uçlu olabilir) ancak bizdekinden farklı olarak soket girişleri yuvarlak değil düzdür. Türkiyeden ayrılmadan yanınızda götüreceğiniz elektronik cihazlarınızı Amerika'da da kullanabilmek adına iki ülke arasındaki voltaj farkını ve priz tipini birbirine uyumlu hale getiren 'dönüştürücü'lerden edinmenizde fayda vardır. 

Ölçü Birimleri: Amerikalılar gündelik hayatta İngiliz Kraliyet ölçü birimlerini kullanmaktadır.

Günlük yaşamda en çok kullanılan ölçü birimleri;

1 inch

1/12 foot

2,54 cm

1 foot

30,48 cm

0,3048 m

1 yard

3 foot

91,44 cm

1 mile

1760 yard

1609 km

Günlük yaşamda en çok kullanılan ağırlık birimleri; 

1 ounce

1/16 lb

28,4 gr

1 pound (lb)

0,454 kg

454 gr

1 stone

14 lb

6,350 kg

1 (short) ton

2000 lb

0,9072 ton (907,2 kg)

 

 

 

Günlük yaşamda kullanılan sıcaklık birimi;

Fahreheit (ºF)'dır.

1Cº = 5/9 (F-32)

Yani; 1Cº = 33,8 ºF, 25Cº= 77 ºF

Posta:Amerika'da ulusal posta operatorü United States Postal Service'dir. United States Postal Service ofislerinden posta - kargo gönderiminin yanı sıra, Money order sistemi ile para gönderimi - alımı da yapabilirsiniz. Ayrıca ABD vatandaşları USPS ofislerinden pasaport başvurusunda da bulunabilirler.

Telefon:Amerika'daki en ünlü cep telefonu operatörleri; Verizon Wireless, AT&T Mobility, Sprint Corporation, T-Mobile US ve US Cellular'dır. Ayrıca sadece bazı eyaletleri kapsayan ya da ulusal birçok küçük operatör de mevcuttur. Bu operatörlerin aynı Türkiye'de olduğu gibi faturalı ya da ön ödemeli hatları mevcuttur ve her operatör aynı Türkiye'deki gibi farklı paketler / kampanyalar sunmaktadır. Size en uygun olan paketi, mevcut kampanyaları inceleyerek seçebilirsiniz.

Amerika'da aynı cep telefonu operatörlerinin bir çoğu aynı zamanda ev telefonu hizmeti de vermektedir.Eğer evinize telefon bağlatmak istiyorsanız, bu operatörlerden tarifesi size uygun olan bir tanesine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Size en uygun tarifeyi sunan operatörü seçebilirsiniz. Long distance tarifeler şeklinde geçen Amerika dışında farklı ülkeleri de uygun ücretle arayabileceğiniz kampanyaları da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Posta kodunuz ile bulunduğunuz bölgede o operatörün sağladığı hizmetleri öğrenebilirsiniz. Eğer daha önceden farklı bir adreste ikamet ediyorsanız ve oradaki telefon numaranızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, nakil yaptırmanız da mümkündür. 

İnternet: Eve internet bağlatmak da aynı telefon hattı bağlatmak gibidir. Genelde ev telefonu operatörleri internet hizmeti de sunmaktadır. Eğer evinize internet bağlatmak istiyorsanız, bu servis sağlayıcılardan size en uygun tarifeyi sunanı seçip başvuruda bulunmanız yeterlidir. Ev telefonu ve interneti aynı operatörden almak genelde daha avantajlı olmaktadır.

Eğer cep telefonunuzdan internete bağlanmak istiyorsanız, cep telefonu hattınız aynı Türkiye'de olduğu gibi bu imkanı size sağlayacaktır. Dilerseniz cep telefonu operatörünüzün sunmuş olduğu internet paketlerinden alıp, daha uygun fiyata bu erişime sahip olabilirsiniz. 

Günlük Giderler: Günlük giderleriniz bulunduğunuz şehre ve yaşam tarzınıza göre değişiklik göstermektedir ancak aşağıdaki tabloda ortalama rakamları görebilirsiniz.

KONAKLAMA

Oda Kiralama (elektrik, su, ısınma dahil)

150 – 200 USD / hafta

Tek Odalı Apart Daire (elektrik, su, ısınma dahil)

200 - 250 USD / hafta

İki Odalı Apart Daire (elektrik, su, ısınma dahil)

300 – 350 USD / hafta

Internet (10 GB’a kadar)

25 USD / ay

YİYECEK

Su – yarım litrelik 24lü paket (12 litre toplamda)

3,50 USD

Beyaz ekmek – 500 gr

2,50 USD

Yumurta – 12lı

2,50 USD

Patates – 1 kg

2,00 USD

Domates – 1 kg

6,00 USD

Elma – 1 kg

1,00 USD

Pirinç – 1 kg

2,00 USD

Süt – 1,7 lt

2,50 USD

TEMİZLİK

Şampuan – 750 ml

5,00 USD

Duş Jeli – 500 ml

3,30 USD

Diş Macunu – 70 ml

3,00 USD

Çamaşır Suyu – 1 Lt

1,00 USD

Banyo ve Mutfak Temizleyici krem – 700 ml

1,00 USD

GİYECEK

 

Ayakkabı

25 – 30 USD

Tshirt

5 – 10 USD

Pantalon

15 – 20 USD

Hırka / Kazak

15 – 20 USD

Mont

40 – 50 USD

İç Çamaşırı

1 – 2 USD

KUAFÖR

 

Bayan Saç Kesimi

30 - 35  USD

Bay Saç Kesimi

10 – 15 USD

 

 

 

Bilgi İstek Formu