EğitimAL

Ukrayna’da Yaşam


Ukrayna’da Yaşam

Avrupa’nın kültür ve tarih olarak en önde gelen ülkelerinden biri olan Ukrayna’da yaşam, okul ve eğlence bakımından oldukça ekonomiktir. Ülkemizle Ukrayna’yı karşılaştırdığımız takdirde Ukrayna ekonomik olarak çok daha avantajlıdır. Avrupa ülkelerinin standartlarına çok çabuk entegre olabilmiştir. Aylık otobüs, tramvay ve metro gibi ulaşım araçlarında kullanacağınız bilet 8.70$’dır. Aylık 10MBPS internet (sınırsız data) 3.52$’dır. Taksimetre ise 1.34$’dan başlar. Aylık spor salonu 15.58$’dır ancak birçok üniversitenin spor salonu bulunmaktadır. Tenis kortlarının bir saatlik kirası 7.86$’dır. Bir kişilik sinema bileti 3.05$’dır. İlaç ve muayene hizmetlerini kapsayan zorunlu sağlık sigortası bedeli aylık 80$’dir. Ortalama bir restoranda bir öğün 4.26$ ve McDonalds’da bir bigmac fiyatı 2.51$’dır. Bir pet şişe su ise 0.30$’dır. Market ürünlerinde ise 1 litre su 0.56$, 500 gramlık 1 ekmek 0.32$, 12 yumurtalık paket 1$, 1kilogram et 3.77$’dır.

1 odalık apartman şehrin merkezinde aylık ortalama 288$ olup şehir merkezinin dışında ise 174$’dır.  3 kişilik şehir merkezindeki bir apartman ortalama aylık 561$’dır şehir merkezinden uzaklaşır iseniz bu fiyat sadece 330$’dır.

Sosyal Hayat

Ukrayna’da öğrenci olmak demek unutulmaz anılar, aktif bir sosyal hayat ve geride kalan hayatınız için anılar biriktirmek anlamına gelecektir.

Birçok değişik aktiviteler, yarışmalar ve öğrenci topluluklarındaki kültürel kulüplerin etkinlikleri olacaktır. Beyin fırtınası yarışmaları Ukrayna’da çok popüler ve öğrenciler aynı zamanda bilimsel konferanslarda kendi araştırmalarını sunarak yer almaktadır.

Spor

Ukrayna’da neredeyse üniversitelerin tamamında kendilerine ait spor salonları ve oyun alanları bulunmaktadır. En popülerleri futbol, Amerikan futbolu, voleybol, basketbol ve krikettir. Tenis, badminton ve satranç gibi diğer sporları da bulabilirsiniz. Ukrayna’nın tamamında düzenlenen spor turnuvaları da vardır.

Spor kültürü son senelerde hızlıca gelişen Ukrayna’da 2012 senesinde UEFA 2012 Avrupa Kupası düzenlenmiştir. Aynı zamanda Kiev’de “Olimpiyskiy”, Karkiv’de “Metallist” ve “Arena Lviv” modern ve büyük stadyumlara da ev sahipliği yapmaktadır. Her şehirde uygun fiyata iyi bir spor salonu bulabilirsiniz. Öğrenci indirimini sormayı unutmayın!

Etkinlikler

Ukrayna’nın en büyük şehirleri Kiev, Lviv, Odesa ve Karkiv’dir. Zarif mimarisi, rahat kafe ve restoranlarıyla ve kültürel tesisleriyle Ukrayna büyüleyici bir ülke özelliğini koruyor.

Kiev’in yakınlarında bulunan Pereyaslav adındaki küçük şehir “yaşayan müze” olarak bilinmekte ve dünyanın en büyük tarih ve etnografya bilgilerini elinde tutmaktadır. Yirmiden fazla sayıda müzeyle etnik sergi ve festivallere ev sahipliği etmektedir. Antik kiliseler, eski kaleler, şelaleleri ve nefes kesici dağlarıyla Batı Ukrayna’nın çekici Avrupa ruhunu deneyimlemelisiniz.

Kültür

Ukrayna’da birçok sergi, tiyatro ve sinemalara çok uygun bir ücretle ulaşabilirsiniz ve aynı zamanda birçoğunda öğrenci indirimi vardır. Geleneksel Ukrayna operasında “Natalka Poltavka” ve “Zaporozhets za Dunayem” vardır. Bunlar Ukrayna ruhunu yansıtan etkileyici ve heyecan verici hikayelere sahiptir.

Festivaller

Son yıllarda çok sayıda değişik festivallere ev sahipliği yapmıştır Ukrayna’nın büyük şehirleri. En popülerleri; uluslararası jazz, açık hava, sokak yemeği ve yaz festivalleridir.

Yukarı