EğitimAL

Singapur'da Eğitim


Singapur'da okumak, özellikle farklı kültürleri keşfetmeye istekli öğrenciler için iyi bir seçenektir. Singapur’da eğitim almak isteyen öğrenciler, başarılı bir kariyer başlangıcının yanında zengin bir kültürel hayatın içinde bulunma şansına sahip olacaklardır. Uluslararası öğrenciler Singapur’da bir üniversitede tam zamanlı olarak eğitim alırken haftada 16 saat çalışma iznine sahip olurlar. 

Ülke ayrıca, modern Singapur'un geçmişine bir bakış açısı sunan popüler tarihi müzelere sahiptir. Singapur, modern bir şehir manzarasına ve kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. 

Singapur üniversiteleri yurt dışındaki en iyi üniversitelerle sıkı bir ağa sahiptir. Bu kurumlarda, dünyanın en iyi üniversitelerinin programları ile Singapur'da derece alma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca Singapur Hükümeti ve üniversiteler de uluslararası öğrenciler için birçok burs fırsatı sunmaktadır.

Farklı şirketlerin merkezlerinin Singapur'da bulunuyor olması, mezun olduktan sonra iş fırsatı sağlayan faktörler arasındadır. Singapur'daki üniversiteler tarafından sunulan dereceler uluslararası da kabul görmektedir. Singapur üniversiteleri araştırma temelli ve yüksek öğretim ve öğrenme standartlarına sahiptir. Singapur'daki uluslararası öğrenciler, üniversite mezunlarının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaktadır. Singapur, eğitim için Asya'daki diğer bazı ülkelere kıyasla nispeten pahalı kabul edilir. Ancak yerel yönetim, mezunların kendi işlerini kurmalarını kolaylaştırmak veya yaratıcılıklarını teşvik etmek/yerel ekonomide katkılarını görmek amacıyla öğrencilere yıllık finansman sağlamaktadır. 

Son birkaç yılda Singapur, araştırma ve inovasyon alanında dünya lideri olarak kabul edildi ve bu da ülkeyi öğrenciler için ideal bir yer haline getirdi. Singapur, yurt dışında eğitim almayı düşünmeye başladığınızda aklınıza gelen ilk ülke olmayabilir, ancak kesinlikle dikkate alınması gereken bir yer. 

Güneydoğu Asya'da 60'tan fazla adadan oluşan şehir devleti, her yıl büyük miktarda yabancı yatırımı başarıyla çeken bir inovasyon merkezidir. Times Higher Education World University Rankings 2021’e göre, ülkenin öne çıkan 2 üniversitesi ilk 100’de yer almaktadır. National University of Singapore 25. Sırada yer alırken, Nanyang Technological University 47. Sırada yer almaktadır.

Kısacası hem mezuniyet sonrasında sunduğu fırsatlarla hem de kültürel çeşitliliği, yenilikçiliği/ar-ge çalışmalarıyla Singapur, yurt dışında nitelikli eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça güzel bir seçenek.

Singapur Vize Rehberi 

Eğitim alanındaki yatırımları ile tanınan Singapur, uluslararası öğrenciler için farklı programlar sunmaktadır. Ülkeye giriş için vize gerekse de, Singapur’da göçmenlik koşulları oldukça basittir.

Singapur'a yapılan tüm vize başvuruları, Singapur Göçmenlik, Kontrol Noktaları Kurumu veya ICA'dan yapılmalıdır.

Başvurular Student's Pass On-Line Application & Registration (SOLAR) sistemi üzerinden yapılır. Öğrencinin eğitim programının başlamasından en az bir ay ve en fazla iki ay önce “Öğrenci Kartı” başvuruları yapılmalıdır. 

Singapur'a girebilmek için vize gerektiren ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler, kontrol noktalarında Göçmenlik ve Kontrol Noktaları Kurumu (ICA) tarafından verilen prensipte bir onay mektubunu vize yerine gösterebilirler.

Prosedür, gerekli belgeler ve ücretler başvuru sahibinin kaydolduğu eğitim ve gideceği kuruma göre farklılık göstermektedir.

Öğrenci Kartı Sahibi Olmak

Singapur'da bir eğitim kurumu tarafından tam zamanlı olarak kabul edilen uluslararası bir öğrencinin, göçmenlik muafiyeti veya kısa bir geçiş izni yoksa öğrenci geçişine/kartına başvurması gerekmektedir.

Bir öğrencinin “Öğrenci Kartı”ndan muaf olması için, aldığı kısa kursun:

Geçerlilik süresi boyunca/30 gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

Yarı zamanlı kurslar ve akşam/hafta sonları yapılan kurslar uygun değildir. 

Başvurunuz onaylandıktan sonra başka bir okula transfer olmak istiyorsanız, ancak henüz bir öğrenci kartı almadıysanız, yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir. 

Bu gereklilikler ve prosedürler, öğrenim görmek istediğiniz eğitim kurumunun türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Singapur’da eğitim almak isteyen bazı öğrencilerin, ülkeye giriş için hem vize hem de “Öğrenci Pasaportu” almaları gerekmektedir. Başvuru için başvuru süreci, vizesi olanlar ve olmayanlar için aynıdır. Tek fark, eğer vizeye ihtiyacınız varsa “Öğrenci Pasaportu” başvurunuzu kendi ülkenizde tamamlamanız gerekecektir. Vizeye ihtiyaç duymayan öğrenciler ise “Öğrenci Pasaportu”na ülkeye giriş yaptıktan sonra başvurabilirler. 

Singapur Yüksek Öğrenim Enstitüsü’ne (IHL) tam zamanlı bir program için kabul edilen uluslararası öğrenciler SOLAR+ sistemi üzerinden Öğrenci Pasaportu’na başvurmak zorundadır. Online başvuru sistemindeki formları tamamladığınız zaman, ev sahibi kurum başvurunuzu ICA’ya sizin adınıza teslim edecektir. Başvurunuz başarılı olursa, bir ICA ofisine gidip öğrenci vizenizi teslim alarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Singapur Konaklama Seçenekleri

Aile yanı konaklama, özel hosteller ve yurtlar, kiralık konaklama ve ev paylaşımı gibi seçenekler mevcuttur.

Aile yanında oda kiralama, yabancı öğrencilerin kendilerini Singapur’un yaşamına dahil hissedebilecekleri yollardan biridir. Singapurlu bir ev sahibinin yanında yaşamanız, onlarla iletişim kurmanız/yaşamlarına dahil olmanız yurt dışı deneyiminizin önemli bir parçası olacaktır. Bazı durumlarda yemek de ücrete dahildir. 

Ulusal Singapur Üniversitesi ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde kampüs içi yurt binaları vardır. Bunun için doğrudan okul ile irtibata geçmenizde fayda vardır.

Singapur'da Burslar

Singapur Eğitim Bakanlığı; Singapur Teknoloji Enstitüsü ve Nanyang Teknik Okulu dahil olmak üzere 10 yasal kurulu yöneten devlete bağlı bir eğitim birimidir ve tüm öğrenim seviyelerinde çok sayıda finansal destek program yürütür. Bunun yanı sıra, ev sahibi üniversiteler de öğretim programlarına özgü burs seçenekleri sunmaktadır. Bu şekilde burs imkanı sunan çok sayıda yüksek öğretim kurumu vardır. Bu burslarla ilgili detaylı bilgi için üniversiteniz ile iletişime geçmenizde fayda var.

Üçüncü bir seçenek olarak, Singapur’da üniversitelerle bağlantısı olmayan şirketler ve destek kurumları tarafından sunulan çok sayıda finansal yardım seçeneği mevcuttur. Üniversite dışında kalan pek çok burs programı, ülkedeki başlıca 4 üniversitenin birinde öğrenim gören öğrencilere yöneliktir. Bunlar Singapur Ulusal Üniversitesi, Singapur İşletme Üniversitesi, Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’dir. 

Singapur Yükseköğretim Enstitüleri Listesi

Singapur Yerel Üniversiteleri
National University of Singapore 
Nanyang Technological University 
Singapore Management University 
Singapore Institute of Technology 
Singapore University of Social Sciences 
Singapore University of Technology and Design

Singapur aynı zamanda ekonomik ve teknolojik kalkınmayı da desteklemek için öğrenciler yetiştirmek amacıyla tasarlanan politeknik kolejlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları: 

Singapur Yerel Politeknik Okulları
Nanyang Polytechnic 
Ngee Ann Polytechnic 
Republic Polytechnic 
Singapore Polytechnic 
Temasek Polytechnic

 

1. National University of Singapore - Ulusal Singapur Üniversitesi

 21 Lower Kent Ridge Road, 119077, Singapore

 +65 6516 6666

 http://www.nus.edu.sg/

 

2021 Dünya Üniversite Sıralaması: 25 

2020 Asya Üniversite Sıralaması: 3

2020 Dünya İtibar Sıralaması: 24

Asya’nın en iyileri arasında yer alan Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ülkedeki en eski ve köklü yüksek öğrenim kurumudur. Üniversite Asya perspektifleri üzerinden eğitim, araştırma ve girişimciliğe küresel bir bakış açısı sunmaktadır.

Singapur Ulusal Üniversitesi öğrencilerin kişisel gelişimlerine odaklıdır. Bu nedenle son birkaç yıldır öğrencilerinin girişimcilik çabalarını destekleyecek projelere imza atmıştır. Üniversitenin araştırmaya olan bu bağlılığı üniversitenin kamu profilini yükseltmiş ve onu başta Asya olmak üzere dünyanın önde gelen akademik kurumları arasına yerleştirmiştir.

Üniversitenin multidisipliner dünya yaklaşımı Asya ve dünya ile ilgili karmaşık konular üzerinde öğrencilere endüstri alanları, hükümetler ve akademi ile yakından çalışma olanağı sağlar. 

Fakültelerde araştırmacılar özellikle aktif yaşlanma, Asyalılar arasında yaygın olan hastalıkların tedavisi, gelişmiş malzemeler, risk yönetimi ve finansal sistemlerin dayanıklılığı gibi konular üzerinde çalışmaktadır. Üniversite son zamanlarda Singapur'un Smart Nation girişimini desteklemek için araştırmalarına ağırlık vermiş ve veri bilimi, operasyon araştırması ve siber güvenlik gibi konulara odaklanmıştır. Singapur Ulusal Üniversitesi, mühendislik, çevre çalışmaları ve fizik bilimi gibi alanlarda da özel çalışma ve araştırma gücüne sahiptir.

Singapur Ulusal Üniversitesi lisans, yüksek lisans, doktora dereceleri ve lisansüstü diplomalar dahil olmak üzere 370'den fazla programa sahiptir. Singapur'daki üç kampüste toplam 17 fakülte bulunmaktadır. Üniversite çok kültürlü bir yapıya sahip olması nedeniyle dünya çapında 100'den fazla ülkeden 40.000’e yakın öğrenciye ev sahipliği yapar.

Kampüs içerisinde yedi kütüphane, 1.5 milyon kaynak bulunmaktadır. Singapur Ulusal Üniversitesi Denizaşırı Programı ve diğer üniversitelerle ortaklıkları ile öğrencilerin yurt dışında eğitim görmelerine ve seyahat etmelerine olanak tanır.

Başkan Benjamin Henry Sheares , başbakanlar Lee Kuan Yew, Goh Chok Tong gibi Singapurlu siyasi figürler üniversite ile ilişkilendirilmiştir.

Fakülte ve Bölümler

Yaşam Bilimleri

 • Spor Bilimi
 • Biyolojik Bilimler
 • Tarım ve Ormancılık

Sosyal Bilimler

 • Sosyoloji
  Coğrafya
 • Politika ve Uluslararası Çalışmalar
 • İletişim ve Medya Çalışmaları

Fiziksel Bilimler

 • Matematik & İstatistik
 • Kimya
 • Fizik ve Astronomi

Klinik, Klinik Öncesi & Sağlık

 • Tıp & Diş Hekimliği
 • Diğer Sağlık

Sanat ve Beşeri Bilimler

 • Diller, Edebiyat, Dilbilim
 • Sanat, Sahne Sanatları ve Tasarımı
 • Mimarlık
 • Tarih, Felsefe ve Teoloji

Mühendislik ve Teknoloji

 • Mekanik ve Uzay Mühendisliği
 • Genel Mühendislik
 • İnşaat Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği

İşletme & Ekonomi

 • İşletme
 • Ekonomi & Ekonometri
 • Muhasebe & Finans

Bilgisayar Bilimi

Hukuk

Psikoloji

 

2. Nanyang Technological University - Nanyang Teknoloji Üniversitesi

 50 Nanyang Avenue, 639798, Singapore

 +65 6791 1744

https://www.ntu.edu.sg/Pages/home.aspx

 

2021 Dünya Üniversite Sıralaması: 47

2020 Genç Üniversite Sıralaması: 2

2020 Dünya İtibar Sıralaması: 51-60

Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU), Singapur'da devlet tarafından finanse edilen yüksek dereceli bir üniversitedir. Üniversite aynı zamanda daha önce Times Higher Education tarafından “Dünyanın En Hızlı Yükselen Genç Üniversitesi” seçilmiştir.

1981 yılında kurulan Nanyang Teknoloji Üniversitesi, mühendislik, işletme, beşeri bilimler, sanat, sosyal bilimler ve tıp dahil olmak üzere toplam 7 farklı alanda kapsamlı araştırmalar yapmaktadır.

Yunnan Garden isimli ana kampüsü 2 km² olup şehrin çevresine kurulmuştur. Önceden Olimpiyat köyü olan kampüs Singapur'daki en büyük kampüs içi rezidans altyapısına sahiptir.

NTU Akıllı Kampüs, dünyanın en güzel 15 kampüsü arasında listelenir. NTU, Singapur'un batı kesimindeki ana kampüsünün yanında, Singapur'un sağlık bölgesi Novena'da bir tıp kampüsüne de sahiptir.

Üniversite, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için mümkün olan en iyi eğitimi verebilmek için, Imperial College London gibi uluslararası ortaklarla çalışmaktadır. Nanyang Teknoloji Üniversitesi 33.000 lisans ve lisansüstü öğrenciye sahiptir.

Üniversitenin, mezunlarının üçte ikisinin kurslarını tamamlamadan önce mezun istihdamını sağlamalarına yardımcı olan ödüllü kursları bulunmaktadır. İşverenler arasında JP Morgan, Deutsche Bank ve Seagate gibi şirketler bulunmaktadır.

Novena’daki Tıp Fakültesi şu anda Singapur'daki sağlık hizmetlerinde olumlu değişiklikler getirmeyi amaçlayan araştırmalar üzerinde aktif olarak çalışmaktadır.

Fakülte ve Bölümler

Sosyal Bilimler

 • Sosyoloji
 • Politika ve Uluslararası Çalışmalar 
 • İletişim ve Medya Çalışmaları

Sanat ve Beşeri Bilimler

 • Sanat, Sahne Sanatları ve Tasarımı
 • Diller, Edebiyat ve Dilbilim
 • Tarih, Felsefe ve Teoloji

Fiziksel bilimler

 • Kimya
 • Fizik ve Astronomi
 • Matematik ve İstatistik
 • Jeoloji, Çevre, Yer ve Deniz Bilimleri

Bilgisayar Bilimi

Psikoloji

Klinik, Klinik Öncesi ve Sağlık

 • Diğer sağlık
 • Tıp ve Diş Hekimliği

Yaşam Bilimleri

 • Spor Bilimi
 • Biyolojik Bilimler

Mühendislik teknolojisi

 • Mekanik ve Uzay Mühendisliği
 • İnşaat mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Genel Mühendislik

İş ekonomisi

 • Muhasebe ve finans
 • Şirket yönetimi
 • Ekonomi ve Ekonometri

Eğitim

 

3. Singapore Institute of Technology

10 Dover Dr, Singapur 138683

+65 6592 1189

https://www.singaporetech.edu.sg/

 

2021 Dünya Üniversite Sıralaması: 3863

Ülke Üniversite Sıralaması: 7

Singapur Teknoloji Enstitüsü (SIT) Singapur'daki beşinci büyük üniversitedir. 2009 yılında kurulan SIT, Singapur'daki ilk uygulamalı öğrenim üniversitesidir. Üniversitenin ana kampüsü Dover'da yer alır. Diğer 5 kampüs, 5 yerel Politeknik'te bulunmaktadır.  Yaklaşık 6000 öğrencisi bulunur.

SIT uygulamalı derece programları sunar ve daha çok endüstri odaklı çalışmalara yer verir. Singapur'un ekonomik kalkınma planlarını ve ülke sanayisini destekleyen alanlarda programlar sunmak için yabancı üniversitelerle iş birliği kurmuştur. Denizaşırı üniversitelerle kendi lisans programlarının yanında özel derece programları sunar. Yabancı üniversitelerle kurulan bu tür ortaklıklar teknik okulların yüksek seviyelerde uygulamalı öğretim seçeneklerini geliştirmesine yardımcı olur.

Üniversitenin lisans programları beş gruba ayrılmıştır: 

 

 • Mühendislik
 • Kimya Mühendisliği ve Gıda Teknolojisi
 • Infocomm Teknolojisi 
 • Sağlık ve Sosyal Bilimler 
 • Tasarım ve Uzmanlaşmış İşletmeler

 

4. Singapore Management University

50 Stamford Road Singapore 

+65 6828 0100

https://www.smu.edu.sg/

 

2021 Dünya Üniversite Sıralaması: 511-520

2021 Asya Üniversite Sıralaması: 99

2021 Mezun İstihdam Edilebilirlik Sıralaması: 201-250

Asya'nın önde gelen üniversitelerinden olan Singapur Management University (SMU), seçkin öğretim kadrosu ve dünya çapında araştırmalarıyla uluslararası alanda tanınmaktadır. 2000 yılında kurulan SMU’nun misyonu, küresel etkiye sahip öncü araştırmalar oluşturmak ve bilgiye dayalı ekonomi için geniş tabanlı, yaratıcı ve girişimci liderler üretmektir. SMU’nun eğitim sistemi, öğrenmeye yönelik, etkileşimli, işbirliğine dayalı ve proje bazlıdır.

Lisans, lisansüstü ve lisansüstü araştırma programlarına sahip olan SMU, 10.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Muhasebe Okulu, Lee Kong Chian İşletme Fakültesi, Ekonomi Okulu, Bilgi Sistemleri Okulu, Hukuk Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi olmak üzere toplam 6 fakülteden oluşur. 

SMU, küresel önemi olan Asya sorunlarını ele almakta ve disiplinler arası araştırmaya vurgu yapmaktadır. SMU öğretim üyeleri, dünya çapında önde gelen uluslararası araştırmacılar ve üniversitelerin yanı sıra iş topluluğu ve kamu sektöründeki ortaklarla işbirliği yapmaktadır. SMU’nun şehir kampüsü, Singapur’un merkezinde yer alan modern bir tesistir. 

Lisans Fakülteleri / Bölümler ve Programlar

Lee Kong Chian İşletme Fakültesi

Muhasebe Fakültesi

 

İktisat Fakütesi

Bilgi Sistemleri Fakültesi

 • Bilgi Sistemleri

Hukuk Fakültesi

Sosyal Bilimler Fakültesi

Sosyal Bilimler

Yüksek Lisans / Bölümler ve Programlar

Lee Kong Chian İşletme Fakültesi

 • Yönetici İşletme Yüksek Lisansı
 • Küresel Finans Yüksek Lisansı Çift Dereceli
 • IE-SMU İşletme Yüksek Lisansı
 • İş İdaresinin Başı
 • İnsan Sermayesi Liderliğinin Ustası
 • Uygulamalı Finansta Bilim Ustası
 • İletişim Yönetiminde Bilim Ustası
 • Yenilikte Bilim Ustası
 • Yönetimde Bilim Ustası
 • Kantitatif Finansta Bilim Ustası
 • Servet Yönetiminde Bilim Ustası

Lee Kong Chian İşletme Fakültesi

 • İşletme Doktoru
 • İşletme Doktora
 • İşletme Doktora (Genel Yönetim)

Muhasebe Fakültesi

 • Profesyonel Muhasebe Yüksek Lisansı
 • Muhasebe Bilim Ustası

İktisat Fakültesi

 • Ekonomi Bilim Ustası
 • Finansal Ekonomide Bilim Ustası
 • İktisatta Doktora

Bilgi Sistemleri Fakültesi

 • İş Dünyasında BT Ustası
 • Bilgi Sistemlerinde Doktora

Hukuk Fakültesi

 • Ticaret Hukukunda Çift LLM (Singapur ve Londra)
 • Juris Doktor Programı
 • Hukuk Yüksek lisansı

Sosyal Bilimler Fakültesi

 • Üç Sektör İşbirliği Ustası
 • Psikolojide Doktora

 

5. Singapore University of Technology & Design

8 Somapah Road, Singapore

+65 6303 6600 

https://www.sutd.edu.sg/

 

2021 Dünya Üniversite Sıralaması: 507

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi, bilgiyi ilerletmek ve toplumsal ihtiyaçlara hizmet etmek için teknik temellere sahip liderleri ve yenilikçileri yetiştirmek için MIT ile iş birliği içinde kurulmuştur.

Geleneksel disiplinlerin ötesinde modern bir mühendislik ve mimarlık eğitimi sunmak için geliştirilmiş dört temel uzmanlık alanı mevcuttur. Teknoloji ve tasarım alanları entelektüel, ekonomik ve sosyal fırsatların yanı sıra Singapur'da ve bölgede etki ve liderlik için rakipsiz avantajlar sunar.

Üniversite bünyesinde bulunan Kariyer Geliştirme Merkezi, mezun öğrenciler ile potansiyel işverenler arasındaki köprü görevi görür. Öğrencilere kariyer atölyeleri ve stajlar aracılığıyla erken kariyer hazırlığının avantajlarını sunar. 

Mühendislik ve mimarlık programları, Mühendislik Akreditasyon Kurulu ve Singapur Mimarlar Kurulu tarafından değerlendirilmektedir.

Bölümler

 • Mimari ve Sürdürülebilir Tasarım (ASD) Sütunu
 • Tasarım ve Yapay Zeka (DAI)
 • Mühendislik Ürün Geliştirme (EPD) Sütunu
 • Mühendislik Sistemleri ve Tasarım (ESD) Sütunu
 • Bilgi Sistemleri Teknolojisi ve Tasarımı (ISTD) Sütunu
 • Beşeri Bilimler, Sanat ve Sosyal Bilimler (HASS)
 • Bilim, Matematik ve Teknoloji (SMT) Kümesi

Singapur'da Eğitim hakkında daha detaylı bilgi için bilgi istek formu doldurabilir veya bize ulaşabilirsiniz

Yukarı