EğitimAL

Senem Yaman - Douglas College


Bir kelime ile “Harika” yurtdışı deneyimi yaşıyorum.

 

Gitmeden önce düşündüklerimle gidince karşılaştıklarım için kaktüs gibi diyebilirim hem güzel ve sevimli görünüyor ama dikeniyle acıtıyor ama sonra yine güzel görünüyor :)))

Gitmeden önce turistik bir geziye gidiyormuşum gibiydi daha sonrasında iş bulma, ev arama telaşı ve arada başa gelen aksilikler işte o kaktüsün dikeni diyebilirim.

 

Farklı ülkelerden yeni insanlar yeni hocalar tanımış olmak beni en mutlu eden şeyler diyebilirim ve insanların bir şeyi yapmayı kafama koyduğumda yapamazsın, olmaz, zor demek yerinde destekleyici davranmaları hoşuma gidiyor. 

 

Yurtdışı eğitim deneyiminizde beni en çok zorlayan şey siyasi konuların sosyal ortamlarda konuşulmaya çalışılması oldu... 

 

Daha önce de yurtdışında seyahat amaçlı bulunmuştum fakat uzun süreli yaşamak ve eğitim odaklı geldiğimde, diğer ülkelerden gelen öğrencilerin yaş kitlesini ve geçimini sağlamak için çalışan genç kitleyi gördüğümde sonuç beni şaşırttı. Çünkü şartlardan dolayı ülkemizde biz üniversite okuyup iş bulma stresi yaşarken, gelişmiş ülkelerde insanların eğitime ara verip iş deneyimi kazanabilecekleri ve daha sonra hangi mesleği yapmak istediklerine karar verecek fırsatları olduğunu gördüğümde şaşırmıştım.

 

Dil eğitiminin kesinlikle yurtdışında ana dili İngilizce olan gelişmiş ülkelerde alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede gününüzün her anında eğitim sonrası pratik yapabileceğiniz fırsatı elde ediyorsunuz ve bu daha hızlı öğrenmenizi hatta sadece akademik İngilizceyi değil yerel İngilizcenizi de geliştiriyor. 

 

Benim tanışmam ailemin Nuray Namdar’ı benim dilimde Ablacıııım ♥ ı bulmasıyla ve hemen o dakikada ofisine gidip tanıştırılmamla başladı. Güzel Sanatlardan mezun olup yurtdışında eğitim almak istediğim okul bulduktan hemen sonra kendisiyle nasıl olurda orada okuyabilirim sorularını tek tek bana açıkladı ve ailemin desteğiyle birlikte benim hayalleri kavuşmamda önümü açtı diyebilirim.

 Yukarı