EğitimAL

Gözde Özdemir - ILSC - SYDNEY


İlk yurt dışı deneyimim olan Avusturalya için tek kelimeyle ‘İnanılmazdı’ olarak tanımlayabilirim. Bana kattığı yeni bir dil, kişisel gelişimime yararı ve farklı ülkelerden insanlarla yakın arkadaş olabildiğim unutulmayacak hatıralar edindirdi. 

 

Avusturalya’ya gelmeden önce bu kadar farklı kültürden insanlarla aynı amaç uğrunda bir arada bulunacağımı ve onlarla sanki hep bir arada yaşamışım gibi hissedercesine kültürlerinin içine dahil olabileceğimi asla hayal edemezdim. Buraya geldiğim ilk günden beri yaşadığım her andan keyif aldım ve kültürel paylaşımlarda bulunmak beni inanılmaz derecede mutlu etti. Bunları yaşarken dil seviyemin yetersiz kalacağını düşünüyordum fakat öyle olmadığını ve kolay şekilde adaptasyon sağlanabildiğini öğrendim. 

 

Avusturalya’ya gelmeden önce dil yetersizliğim konusunda tedirginliklerim vardı fakat bu eğitim sürecimde kendimi hiçbir zaman ifade edemeyeceğim korkusuyla karşılaşmadım. Eğitimimde eğitmenlerim ve birlikte eğitim gördüğüm arkadaşlarımın saygıyla ve sabırla yaklaşımları beni çok mutlu etti. Ayrıca bir takım sosyal aktivitelerden yararlanabilmek ve farklı tecrübeler edinebilmek beni çok sevindirdi. Örneğin Yoga class sınıfı, Barista sınıfı, farklı milletlerdeki küçük çocuklara İngilizce anlatmak.  Bunda danışmanımın seçenekler arasında yönlendirdiği okulun da çok katkısı olduğunu düşünüyorum. 

 

Bu eğitim sürecinde ilk başlarda zorlandığım kısım aksan oldu. Eğitim gördüğüm okulda üç çeşit aksan öğretildi; Avusturalya, Amerikan ve İngiliz aksanı. Bu beni ilk başlarda ne kadar zorlasa da daha sonraları sosyal hayatta insanlarla iletişim kurmamı fazlasıyla kolaylaştırdı. Bu denli kapsamlı eğitim gördüğüm için kendimi şanslı hissettim. 

 

Avusturalya’ ya gelmeden önce öğretmenlerimin sadece Avusturalyalı olacağını düşünüyordum ancak aldığım eğitimde en çok şaşırdığım şey farklı milletlerden oluşan profesyonel öğretmen kadrosu oldu. Bu nedenle öğretmenlerimden birçok ülkeye dair yeni bilgiler ve kültürel yapıları öğrendim. 

 

Böyle bir deneyimin bir kişiye sadece yeni bir dil kattığını değil bunun yanı sıra hayat tecrübesi kazandırdığına ve hayata bakış perspektifini değiştirdiğine inanıyorum. Böyle bir deneyimi tatmak isteyenler için şu an içinde bulunduğu dil seviyesinden tereddüt etmeden yurtdışında kendini mutlu hissedebileceği ve kendini geliştirebileceği ülkeyi seçerek birbirinden inanılmaz insanlarla tanışmasını ve dostluk kurmasını bunun yanında da dünya dili haline gelen İngilizceyi öğrenmelerini tavsiye ederim. 

 

Yurtdışın da eğitim almaya karar verip birkaç araştırmadan sonra EğitimAl danışmanlık firmasıyla iletişime geçtim. Neler istediğimden ve beklentilerimden bahsettim. Bana açıklayıcı anlatımla okul seçeneklerinin, ülke ve şehir seçeneklerinin bilgilendirmesini yaptılar. Ülkeler ve okullar hakkında ki bilgi birikimleri ile benim seçimimi kolaylaştırdılar ve hangi ülke ve okulda eğitim almak istediğime karar verdim. Danışmanlık firması ile farklı şehirde olmam da hiçbir problem yaşamadım ve mailleşme yoluyla tüm işlemlerim hızlı bir şekilde ilerledi. Bu süreç içerisinde kafamda oluşabilecek bütün soru işaretlerine yanıt aldım. Bu deneyimi sizin aracılığınız ile gerçekleştirdiğim için çok teşekkür ederim. Dostça tavrınıza minnettar oldum. Benim gibi birçok eğitim almak isteyen öğrencinin yoluna çıkmanız dileğiyle 

 Yukarı