EğitimAL

Başak ATAÇ - UCLA EXTENSION -San Diego


Bir kelime ile yurtdışı deneyimi için “özgür” diyebilirim.

Daha önceden Amerika deneyimim bulunduğu için beklentim sabitti, ancak California’da bambaşka hayaller keşfettim ve bir yurtdışı deneyiminden çok yaşamak isteyeceğim yeri buldum. Şimdi, beklentilerimin ve hayallerimin çok üstünde bambaşka bir hayat yaşıyorum.

Küçüklüğümden beri gezmeyi çok seviyorum ve Amerika’da bulunuşum yeni yerler keşfetmemin önünü açtı. Daha önce görmediğim, ülkeme uzak olduğu için hep ertelediğim birçok şehir ve ülke gezdim ve gezip görmeye, tanımaya devam ediyorum.

İş bulma süreci biraz sancılı, ülke vatandaşı olmadığınız sürece biraz zorluk çekiyorsunuz burda beni en çok zorlayan konu bu oldu.

Sanırım beni en çok şaşırtan eğitim gördüğüm UCLA okulundaki eğitim sistemi oldu. Bir sertifika programı olarak beklentimi karşılamasının yanı sıra, sistemin akıcılığı ve kolay anlaşılırlığı ilginç geldi.

Eğitim için yurt dışını tercih edeceklere tavsiyem, üçten fazla okula başvurmayın, zaten içinizden geçen ülkeye/okula gidiyorsunuz. Çalışma izniniz varsa yerleşir yerleşmez iş arayın, süreç biraz uzayabiliyor. Ve çok gezmeye, çok insan tanımaya bakın, hayat boyu sürecek arkadaşlıklar buluyorsunuz.

EğitimAl’dan danışmanlık almaya başladığım zaman gelecek planlarım bambaşkaydı. Milano’ya yüksek lisans için gitme planlarım vardı ve Burhan Bey’in isteklerim doğrultusunda yönlendirmesiyle 3 farklı okula, 2 farklı şehre başvuruda bulunduk. İstediğim okuldan burs imkânı yakalamamıza rağmen, birtakım sebeplerden dolayı vize başvuru sürecini durdurmak zorunda kaldım. Bu sürede hayatıma Amerika fikri girdi ve Burhan Beyle bunun üzerine yaptığımız çalışmalar sonucu, şimdi olduğum yerde San Diego’da bulunuyorum. Burhan Bey süreci ve karar aşamamı kolaylaştırıp doğru adımlar atmamı sağladı. Vize ve okul başvuru dokümanları, randevular, sağlık sigortaları, bunların hiçbirini tek başınıza idare etmek zorunda kalmıyorsunuz, hepsi tek tek sizin için incelenip EğitimAl’da yürütülüyor. Seçtiğim okul, bölüm ve şehir dolayısıyla çok memnumum ve kendisine teşekkür ediyorum.

 Yukarı