EğitimAL

Ateş Can Gülseren - Centennial College - Toronto


EgitimAl danışmanlığı ile Toronto’da eğitim gören Ateş Can Gülseren deneyiminden bahsediyor.

Yurtdışı deneyimimi tek kelimede özetlersem o kelim “Gelişim” olur.

Kanada çok iyi pazarlanan bir ülke. Çok ütopik beklentilerle gitmek hayal kırıklığı yaratabilir. İnsan her yerde insan. Ancak eğitim sistemi (okuldan değil, toplumun küçükten beri eğitilmesinden bahsediyorum) kurallar ve düzen gerçekten hayranlık uyandırıcı. Kimsenin kimse hakkında yargılayıcı fikirleri yok. Bunu bilince muazzam bir özgürlük hissiyle yaşıyorsunuz.

Dil ve insan ilişkileri (buna kültür de diyebiliriz) farklı. Düzen ve kuralların getirdiği bireysellik var. Buna alışık olmadığımız için insanların bireyselliği en çok zorlayan etken diyebilirim.

Her yerdeki yavaşlık beni çok şaşırttı. Banka, devlet dairesi gibi bir yerde bir iş halletmek istiyorsanız bunu önceden planlamayı unutmayın. Yoksa sürpriz sürelerle karşılaşabilirsiniz.

Yurtdışı eğitime gideceklere tavsiyem gidecekleri yere maksimum düzeyde adaptasyon sağlamaya konsantre olsunlar, nasıl Türk topluluğu bulurum ve ya geldiği yerdeki kültürü sürdürmeye çalışmaya değil.

Tanıdığımız vasıtasıyla EgitimAl ile tanıştım. Benim en çok aradığım şey şeffaflık, doğru bilgiydi ve bunu EğitimAl danışmanlık sürecimde buldum. Ticareti değil, doğru ve tam bilgilendirmenin ön planda tutulması ve sürecin böyle gelişmesi sizin ilerde atacağınız adımlar için çok önemli bence.

 Yukarı