Lise Eğitimi

Yurtdışında lise eğitimi ile ilgili detaylı bilgileri sayfada inceleyebilirsiniz.


Son yılların en çok ilgi çeken eğitim başlıklarından biri olan yurtdışında lise eğitim programları içerisinde özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde Amerika, Kanada ve İngiltere ön plana çıkmaktadır. Avrupa’da ise Fransız Bakaloryası avantajından dolayı Fransa da Lise eğitimi de oldukça popülerdir.

eğitimAL her yıl 200`ün üzerinde öğrencisini bu ülkelerde lise eğitimine göndermektedir. 2001 yılından bugüne egitimAL ailesi olarak IB (International Baccalaureate), AP (Advanced Placement), GCSE, A Level, OxBridge (Oxford ve Cambridge Üniversitelerine Hazırlık programı) ve ülkelerin kendi lise programları alanında yüzlerce öğrencimiz eğitimlerini almış ve başarı ile tamamlamışlardır.

Hangi ülkeyi tercih ederse etsin, öğrencilerimiz diledikleri yılda eğitime başlayıp, diledikleri süre devam edebilirler. Temsil ettiğimiz tüm liseler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  tanınan ve denkliği olan okullardır.

Öğrencimizin lise eğitimi süresince ‘Veli – Öğrenci Takip Hizmeti’, eğitimAL danışmanları tarafından verilmekte olup, değerlendirme, raporlandırma, takip danışmanlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğitim alan öğrencinin eğitimi ile ilgili bilgiler, dönem içi, dönem sonu ve yılsonu akademik ve sosyal performansları düzenli olarak ailelere iletilmektedir. 

Böylece aileler güvenle çocuklarını bize emanet edebilirler. Ayrıca çocukları ile birlikte yurtdışına gitmek isteyen ailelerin de konaklama ve var ise eğitim başvuruları bizim tarafımızdan takip edilmektedir. 

Önemli Bilgi :  Lise eğitiminin tamamını yurtdışında – KKTC hariç - tamamlayan öğrenciler Türkiye’deki üniversitelere sınavsız giriş hakkına sahiptirler. Konuyla ilgili detaylı bilgi için YÖK’ün sitesini ziyaret edebilirsiniz.

IB (International Baccalaureate) : Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan IB programları Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır. IB programı, her biri farklı ders seçenekleri sunan 6 farklı ders grubundan oluşan bir programdır. Ortalama 2 yılda tamamlanan programda öğrencilerin 3 standart seviye ve 3 ileri seviye olmak üzere toplam 6 dersi tamamlamaları beklenmektedir. Bir dersin standart seviyesi ve ileri seviyesi arasındaki farkı, ders içeriği ve haftalık ders sayısı arasındaki fark belirlemektedir.

Ders grupları şu şekildedir;

  1. Anadil ve Edebiyat; Türkiye’de sunulan IB eğitimleri için Türkçe, İngiltere, Amerika ve Kanada için İngilizce gibi.
  2. Yabancı dil
  3. İnsan ve Toplum Bilimleri; İşletme, ekonomi, coğrafya, tarih, küreselleşme, psikoloji, felsefe, antropoloji gibi dersler yer almaktadır.
  4. Deneysel Bilimler; Fizik, kimya, biyoloji, çevre sistemleri, tasarım teknolojisi gibi dersler yer almaktadır.
  5. Matematik; Matematik, matematiksel yöntemler, matematik çalışmaları, ileri matematik, pre-calculus gibi dersler yer almaktadır.
  6. Güzel Sanatlar ve Seçmeli Dersler; Görsel sanatlar, müzik, fotoğrafçılık, tiyatro ve benzeri birçok ders bu grupta yer almaktadır.

Derslerin her biri 7 üzerinden notlandırılmaktadır. IB sertifikası için alınabilecek en yüksek not 42’dir. Ayrıca puanlarını yükseltmek isteyen öğrenciler program sonunda seçmiş oldukları bir konuda tez çalışması da yapabilirler.

IB programına katılan öğrenciler, özellikle seçmek istedikleri mesleğe yönelik dersleri alarak kariyerlerine bir başlangıç yapma imkanı bulabilmektedirler.

AP (Advanced Placement) : AP ‘College Board’ tarafından geliştirilen özellikle Amerika ve Kanada’daki liselerde sunulan bir ders müfredatı ve sınav sistemidir. Özellikle Amerika’daki bir çok kolej ve üniversite, eğitimi ile uyumlu AP derslerini almış ve başarı ile geçmiş öğrencilerin AP derslerini üniversite dersleri yerine saydırmalarına da imkan vermektedir.

AP programı kapsamında öğrencilerin kariyer hedeflerine uygun birçok ders sunulmaktadır. AP programında toplam 37 farklı ders mevcuttur. Bu dersler; sanat tarihi, biyoloji, ileri matematik (calculus) 1 ve 2, Çince, İngiliz dili, İngiliz edebiyatı, kimya, bilgisayar bilimleri, çevre bilimleri, Avrupa tarihi, Almanca, Fransızca, politika, Amerikan Politikası, coğrafya, İtalyanca, Japonca, Latince, makroekonomi, mikroekonomi, müzik teorisi, fizik 1 ve 2, elektrik ve manyetiklik, mekanik, psikoloji araştırma, seminer, istatistik, İspanyolca, İspanyol edebiyatı, 2 boyutlu tasarım, 3 boyutlu tasarım, çizim, Amerikan tarihi ve dünya tarihi şeklindedir.

Dersi tamamlayan öğrenci, hangi ders olduğuna bağlı olarak, klasik usul ya da çoktan seçmeli olarak yapılan bir sınava girer. Sınav sonucunda, 1 en kötü, 5 en iyi olacak şekilde, 1 ile 5 arasında bir not alır. Öğrencinin üniversiteye kabulü ve hatta ders saydırması aşamasında aldığı AP dersini sunabilmesi için en az 3 alması beklenmektedir. Sınavlar da yine ‘College Board’ tarafından organize edilmektedir.

Bilgi İstek Formu