EğitimAL

Kanada ALBERTA Dil Okulları


Alberta 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 4.067.175 kişilik bir tahmini nüfusa sahip olan Kanada'nın en kalabalık dördüncü bölgesi dir. Alanı yaklaşık 660.000 kilometrekaredir. Alberta ve Saskatchewan , 1 Eylül 1905 tarihinde Kanada'ya kayılmışlardır.

Alberta, batıda Britanya Kolombiyası , doğuda Saskatchewan , Kuzeybatı Toprakları ve güneyde ABD'nin Montana eyaleti ile sınırlanmıştır. Alberta, yalnızca tek bir ABD eyaletiyle sınırı olan üç Kanada vilayet ve bölgesinden biridir. Aynı zamanda ülkedeki denize kıyısı olmayan iki bölgeden biridir. Eyalet, bir yıldan fazla süren keskin kontrastlarla ağırlıklı olarak nemli bir karasal iklime sahiptir ; ancak mevsimsel sıcaklık ortalama dalgalanmaları daha doğudaki bölgelere göre daha küçüktür, çünkü kışlar ara sıra ani ısınmaya neden olan çene kemiği rüzgarlarıyla ısınır.

Alberta'nın başkenti Edmonton , eyaletin coğrafi merkezine yakın ve Kanada'nın ham petrolü , Athabasca petrol kumları ve diğer kuzey kaynak endüstrileri için birincil tedarik ve hizmet merkezidir . 

 

Yukarı