Kanada Üniversiteleri

Kanada Üniversiteleri, programları, denklik koşulları ve temsil ettiğimiz okulları görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.


Yapılan birçok araştırma Kanada’nın dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasında ilk 3te yer aldığını göstermektedir. Bu nedenle her geçen gün daha çok öğrenci Kanada’da eğitim almayı istemektedir.

Kanada’da devlet ve özel üniversiteler olmak üzere toplamda 54 tane üniversite bulunmaktadır. Üniversiteler öğrencilere lisans ve lisans üstü akademik dereceler (Bachelors, Masters, PhD, vb.) kazandırmaktadır. 

Kanada’da üniversiteler bünyesinde mesleki eğitim ya da bizdeki 2 yıllık programlara benzer programlar sunulmaz. Ancak Kanada mesleki eğitimler – ara eleman yetiştirilmesi gibi konularda çok titiz bir ülkedir. Bu programlara katılacak kişilerin eğitimleri ve sonrasındaki işe yerleştirilmeleri gibi konularda çok başarılı bir sistem vardır. Kanada’da mesleki eğitimler ‘college’ adı verilen kurumlar tarafından ‘diploma programı’ adı altında sunulmaktadır. Ülkenin hemen hemen her yerinde yer alan bu kurumlar; teknisyenlik, sanat dalları, yönetimle ilgili çeşitli alanların alt dalları ve daha birçok konuda diploma programı sunmaktadır. Ayrıca bazı ‘college’larda lisans programları da mevcuttur.

Kanada’nın iki resmi dili vardır; İngilizce ve Fransızca. Akademik eğitimler de bu iki dil de sunulmaktadır. Özellikle Qebec eyaletindeki birçok üniversite ve ‘college’ Fransızca olarak eğitim vermektedir. Diğer bölgelerde eğitim dili genellikle İngilizce’dir.

Eğer Kanada’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız belli bir seviyede İngilizce ya da Fransızca bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Mevcut seviyenizi uluslararası geçerli TOEFL / IELTS / TEF gibi sınavlarla ispatlamanız istenmektedir. Ancak yeterli seviyede İngilizce / Fransızca bilmiyorsanız birçok okulun dil kursları ile anlaşması vardır. Başvuruda bulunmak istediğiniz okulun anlaşmalı olduğu dil okullarından birine kayıt yaptırıp şartlı kabul de alabilirsiniz.

 

Kanada’da ‘college’ eğitimi – diploma programları oldukça yaygın ve tercih edilen bir eğitimdir.

Diploma programları akademik / teorik bir eğitimden ziyade daha çok pratiğe yönelik bir eğitim içeriğine sahiptir. Tercih ettiğiniz programa göre eğitimler 1 ile 3 yıl arasında sürmektedir. Genelde 1 yıllık programlar eğitim veren alanda en alt düzeyde hizmet verecek kişilere yöneliktir.

Örneğin, elektrik  - elektronik üzerine bir eğitim almak isteyen öğrenci 1 yıllık bir programa katıldığında tekniker sıfatını taşımaktadır, ikinci yılını da okuduğunda teknisyenlik diplomasına sahip olur. Aynı kişi bir yıl daha okumak isterse teknoloji üzerine eğitim alır ve diplomasını advanced diploma (geliştirilmiş diploma) seviyesine çıkarır.  

Diploma programları yıl içerisinde 2 ya da 3 dönem şeklinde sunulmaktadır. 3 dönem şeklinde sunulan programlarda, genellikle son dönemde öğrenci eğitim aldığı alanla ilgili olarak bir staj programına katılmakta ve bu şekilde sektörel deneyim kazanmaktadır.

Ayrıca 2 yıllık diploma programına katılmış ve başarılı bir grafik çizmiş birçok öğrenci, üniversitelere başvuruda bulunup 3 ve 4ncü sınıfı da üniversitede okuyarak lisans diploması alma hakkına da sahip oluyorlar. Hatta birçok ‘college’ bu şekilde ‘bridge’ – köprü adı verilen programları sunmakta ve istenilen not ortalamasını tutturduğu takdirde öğrencinin ilgili üniversitenin ilgili bölümüne geçişini garanti etmektedir.

Köprü sistemi fazlası ile tercih edilen bir sistemdir çünkü;

  1. Bu sayede öğrenci liseden mezun olur olmaz direk olarak üniversitedeki büyük sınıflarda/amfilerde eğitim almak yerine daha küçük sınıflarda bir eğitim alır,
  2. Lise – üniversite arasında daha rahat bir geçiş – adaptasyon süreci yaşar,
  3. Ekonomik anlamda ‘college’lar üniversitelere göre daha uygun fiyatlar sunmaktadır ve bu sayede öğrenci eğitiminin ilk 2 yılında daha düşük fiyatlar öder.
  4. Lisans programlarına direk kabul şartları, köprü programına kabul şartlarına göre daha yüksektir. Öğrenci lise mezunu olarak direk başvuru yaptığında kabul alma ihtimali düşük olan okullara bu sayede daha rahat kabul alır.

Kanada’da lisans programları 4 yıl olarak sunulmaktadır. Üniversitelerin yanı sıra bazı ‘college’larda da lisans programları mevcuttur.

Kanada’da üniversitelerin birçoğu devlet tarafından finanse edilmektedir, bu nedenle de üniversitelerin eğitim kalitesi birbirine çok yakındır. Öğrenciler istenilen başarıyı elde ettikleri taktirde çok rahatlıkla üniversiteler arası geçiş yapabilirler.

Kanada’da akademik dönem genellikle eylül ayının başında başlar ve haziran başına kadar devam eder. Üniversitelerden bazıları yaz döneminde de 3ncü bir akademik dönem / yaz okulu imkanı sunmaktadır.

Tıp Eğitimi

Kanada’da tıp eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak durumundadırlar. Temel bilimler alanında özellikle biyoloji alanında eğitim almışsanız ya da pre-medicine denilen tıp öncesi eğitimi tamamlamışsanız ancak tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu ilk 4 yılın üzerine 3 yıl daha eğitim alarak tıp doktoru olma hakkına sahip olursunuz. Hangi tıp fakültesinden kabul alacağınız da ilk 4 yılınızda göstermiş olduğunuz başarıya bağlıdır.

Kanada’da 4 yılın sonunda başvuruda bulunurken genel bir tıp eğitimine değil, uzmanlaşmak istediğiniz branşın eğitimine başvuruda bulunursunuz ve mezun olurken ‘pratisyen hekim’ değil, başvuruda bulunduğunuz alanın uzmanı olarak mezun olursunuz.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Hukuk Eğitimi

Kanada’da hukuk eğitimi almak isteyen kişiler aynı tıp eğitiminde olduğu gibi öncelikle 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak zorundadırlar. Siyaset bilimi, politika, gazetecilik gibi programların yanı sıra yine 4 yıl süre ile sunulan pre-law, hukuk öncesi eğitim de bu 4 yıllık eğitim için alınabilecek eğitimler arasındadır. Bu 4 yıllık programlardan sonra 3 yıl daha okuyarak hukuk diplomasına sahip olabilirsiniz. Hangi hukuk fakültesinden kabul alacağınız ilk 4 yıldaki başarınıza bağlıdır.

Eğer avukat, hakim ya da savcı olmak yerine ‘hukuk danışmanı’ – ‘Law Clerk’ olarak çalışmak isterseniz college’lar bünyesinde ilgili bölümde 3 yıl eğitim alarak danışmanlık diploması alabilirsiniz.

Kanada’da hukuk mezunu olduktan sonra, Türkiye’de direk olarak avukatlık yapmanız mümkün değildir. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalısınız. Almanız gereken fark dersleri yaklaşık olarak 7 ders – 21 kredi kadardır ve 1 yıl kadar sürmektedir.

Mimarlık Eğitimi

Kanada’da mimarlık bölümü tasarımsal değil, daha ziyade teknik bir bölümdür. Bu nedenle de teknik bilgi ve matematik bilgisi mimarlık okumak isteyen kişilerde aranılan bir özelliktir. Bu nedenle mimar olmak isteyen kişiler öncelikle inşaat mühendisliği, teknoloji, üretim gibi alanlarda 4 yıllık bir programı tamamlamak durumundadırlar. Daha sonra master düzeyinde mimarlık programlarına dahil olabilirsiniz.

Kanada’da yüksek lisans programları master programları ve doktora programları olarak sunulmaktadır. Master programları 2 yıl, doktora programları ise 4 yıl sürmektedir.

Kanada’da master programları daha çok akademik kariyerine devam etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Üniversiteler tarafından sunulan bu programlara kabul alma şartları oldukça yüksektir. Birçok üniversite en az 3 ortalama istemektedir.

Kanada’da bazı programlar için GRE ya da GMAT skoru istenilebilir.

Kanada’daki eğitim sistemi kişilerin akademik niteliklerini fazlalaştırmak yerine sektörel deneyim kazanarak en iyi faydayı sağlamaları üzerine kurulduğu için, Kanada’daki üniversitelerde diğer ülkelere kıyasla daha az master ve doktora programı mevcuttur. Lisans mezunu olan kişiler için en yaygın programlar yine mezuniyet sonrası diploma programlarıdır.

Genellikle 1 yıl süren bu programlar birçok alanda sunulmaktadır. ‘College’lar tarafından sunulan bu programların bazıları 3 akademik dönemden oluşmaktadır ve eğitimin son döneminde öğrencinin sektörel deneyim kazanabilmesi için staj yerleştirmesi yapılmaktadır.

Ayrıca aynı lise mezunları için olan diploma programları gibi mezuniyet sonrası diploma programlarında da master programlarına geçiş imkanı mevcuttur.

University of Toronto

University of British Columbia

Trinity Western University

Simon Fraser University

University of Manitoba

Thomson Rivers University

Cape Breton University

Capilano University

Carleton University

Fairleich Dickson University

King’s University

Kwatlen University

Lake Head University

NSCAD University

Royal Roads University

Saint Francis Xavier University

St Mary’s University

University of Brescia

University of Canada West

Univesity of Guelp

University of Ontario

Vancouver Island University

Western University

Wilfred Laurier University

Kanada’da Temsil Etttiğimiz ‘College’lar

Alexander College

Algonquin College

Arbutus College

Adler School of Psychology

The Arts Institute

British Columbia Institute of Technology

Centennial College

Coquitlam College

Durham College

Fanshawe College

George Brown College

Georgian College

Greystone College

Humber College

King George International Business College

Lambton College

Langara College

Le Cordon Bleu

Loyalist College

Mohawk College

Red River College

Saint Lawrance College

Seneca College

Sheridan College

Sprott Shaw College

Vancouver Film School

Bilgi İstek Formu