İtalyanca Dil Eğitimi

İtalya'da yurtdışı eğitim ve İtalyanca dil eğitimi ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


İtalya; Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış, Katolik dünyası için her zaman önemli bir merkez olmuş ve günümüzde de moda, mutfak gibi modern sektörlerle ön plana çıkan harika bir ülkedir. Bugün tarihi mirasına da sahip çıkarak ilerleyen İtalya öğrenciler için hem çok cazip turistik bir merkez hem de dil öğrenmek için harika bir lokasyondur.

İtalyanlar her zaman sıcakkanlı insanlardır ve şehirde sokaklar, binaların mimarisi her zaman insanı içine çekmektedir ve bu istisnasız İtalya’nın hangi şehrine giderseniz gidin böyledir. Ayrıca İtalya size her zaman modanın başkentinde olduğunuzu da hissettirmektedir.

italya dil okulları

İtalyanca dünyada ana dil olarak yaklaşık 60 milyon kişi tarafından konuşulur. İtalya’nın yanı sıra güney İsviçre’de de konuşulan dil İtalyanca’dır.

İtalya’daki bir dil okuluna kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri genelde Roma’dır. Roma elbette kesinlikle görülmesi gereken bir metropoldür ancak Roma dışında Floransa, Milano, Bologna, Venedik, Siena, Napoli ve Sicilya gibi bölgeler de öğrenciler tarafından çokça rağbet görmektedir.

Dil okullarında genel İtalyanca’nın yanı sıra, gençler için İtalyanca sınav hazırlık kursları, iş ve mesleki İtalyanca kursları verilmektedir. Ayrıca kurslarda derslere ek olarak şarap tadım, yemek kursu, tasarım dersleri gibi dersler de verilmektedir ve meraklısı için İtalyan moda ve tasarım okulları dünyaca ünlüdür. Dünyanın en ünlü ve Premium denebilecek markaları bu tasarım okulları ile çalışmaktadır.

İtalya, Avrupa Birliği’ne üyedir ve Schengen bölgesine dahildir. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 12 haftaya kadar dil okulu kaydı yaptırdıkları taktirde herhangi bir vize uygulamasına tabi olmazlar ve İtalya’ya rahatça seyahat edebilirler. Yeşil pasaportu olmayan kişiler veya 12 haftanın üzerinde eğitim alacak kişilerin ise vize alması gerekemektedir.

Neden İtalya’da Eğitim ?

Avrupa Kültürünün Çıkış Noktalarından : Geçmişte Avrupa tarihine yön veren Roma İmparatorluğu’nun kalbi olan bu topraklarda Avrupa kültürünü daha iyi tanıyabilirsiniz.

floransa dil okulları

Kariyer için Önemli Bir Dil : Özellikle moda ya da görsel sanatlar gibi bölümlerde okuyan öğrenciler için en önemli dillerden birisi de İtalyancadır. Çünkü bir çok büyük tasarım firması İtalyandır ve başarılı bir portfolyo ve İtalyanca bilgisi ile büyük firmalarda kariyer yapabilirsiniz.

Dil Eğitimi ve Üniversite Eğitiminin Ucuz Olması : İtalya’da dil eğitimi ve üniversiteler oldukça ucuzdur. Bu avantajı kullanarak İtalya’da ekonomik rakamlara Almanca görebilirsiniz ve çok daha iyi bir eğitim alabilirsiniz.

Eğitimin Kalitesi : İtalya’da alacağınız yurtdışı eğitimin kalitesi devlet tarafından denetlenmektedir. Böylece kaliteli bir eğitim aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Avrupa’da Çalışabilme İmkanı : İtalya’da dil eğitimi aldıktan sonra İtalyan üniversitelerinde okuyan bir çok öğrenci sonradan Avrupa’da çalışma imkanı bulmaktadır.  

İtalya’daki Kurs Tipleri Nelerdir ?

Genel İtalyanca Kursu : İtalya’da dil eğitimi veren okullara yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilir. Bu programların temel amacı; öğrencinin, İtalyanca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar tüm katılımcılara açık olan İtalyanca dil eğitimi programlarının süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 52 hafta arasında değişir. 

italya dil okulları

Yoğun İtalyanca Kursu : İtalya’da üniversite okumaya gelecek ve İtalyanca dil sınavına hazırlanacak öğrenciler için oluşturulan yoğun programlı İtalyanca kurslarıdır. Bu kurslarda İtalyanca konuşma, yazma, okuma ve dinleme pratikleri yapılır. Ayrıca İtalyanca bilgisini belgelemek isteyen öğrencilerin gireceği sınav olan CELI sınavı için de hazırlık yapılmaktadır.

italyanca dil eğitimi

İtalya’da Yaşam

Tarihi geçmişiyle İtalya giden herkesi cezbetmekte ve dünyanın ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Roma’ya ilk gittiğiniz anda geçmişle bugünün bir arada olduğu bir metropole geldiğinizi anlıyorsunuz ve Roma’nın her sokağında her caddesinde tüm binaların tarihi olduğunu görünce şaşırmadan edemiyorsunuz. İtalyan halkı oldukça sıcakkanlı ve size her zaman yardımcı olmaya isteklidirler.

İtalya’da hayat neredeyse 7/24 devam ediyor denebilir. Ancak şunu belirtmekte fayda var, özellikle akşam belli bir saatten sonra açık dükkan bulabilmek zordur. Merkez bölgelerdeki restoranlar gece geç saate kadar açık olsa da diğer mahallelerdeki mağazalar akşam saat 6, en geç 7 gibi kapanmaktadır.

roma dil eğitimi

Roma dışında Floransa, Venedik ve Milano gibi şehirler de İtalya için çok önemli şehirlerdir ve bu noktaları da hem dil eğitimi açısından hem de seyahat açısından tercih edebilirsiniz. Özellikle Rönesans dönemini merak ediyorsanız ve o zaman ki hayatı verilen eserleri görmek istiyorsanız Floransa’yı görmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Floransa haricinde Venedik de kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Venedik’te hiçbir şekilde araba göremezsiniz, şehirde herkesin kendine ait bir kayığı ya da teknesi bulunmaktadır ve insanlar bu araçlarla ihtiyaçlarını karşılarlar. Yazın ve baharda İtalya nemli olsa da Sonbahar ve Kış mevsimlerinde ılıman bir havaya sahip olmaktadır. Elbette hava durumu bulunduğunuz konuma göre değişebilir ancak genel anlamda ılıman bir iklime sahiptir diyebiliriz.

Euro her ne kadar Türk Lirasından daha değerli olsa da İtalya’da hayat diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz daha ucuzdur ve çeşit çok fazladır. Sadece yemek açısından değil, giyecekten hediyelik ürünlere kadar bir çok üründe büyük bir çeşitlilik söz konusudur ve bu doğal olarak fiyatlara da yansımaktadır.

Roma, Floransa gibi şehirlerde 10 Euro, 15 Euro gibi rakamlara karnınızı doyurabilirsiniz. Üstelik sadece pizza ya da makarna yemek zorunda da değilsiniz, İtalya’da İtalyan nüfus dışında da diğer milletlerden bir çok insan yaşamaktadır. Farklı kültürlerin yemeklerini de deneme şansınız vardır. Hatta Türk yemeği yemeyi isterseniz Roma Termini civarında bulunan Türk restoranlarını tercih edebileceğinizi belirtelim.

Kısacası İtalya’da yaşam her şekilde idame ettirilebilir.

İtalya’da Ulaşım

İtalya’da şehir içi ulaşım sistemleri gelişmiş durumdadır. Roma’da tramvay, metro ve otobüs gibi tüm ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Floransa’da ulaşım araçları otobüsten ziyade servis biçiminde ki araçlardır. Elbette normal otobüsler de mevcuttur ancak daha çok servis tipi araçlar kullanılmaktadır.

italya dil eğitimi

İtalya’da şehirlerarası ulaşım için ekonomik ve ucuz olması açısından otobüs firmalarını tercih edebilirsiniz. Ancak otobüse vereceğiniz paranın çok az üstünde bir miktar para ödeyip trenle de gidebilirsiniz. İtalya’nın hızlı trenleri oldukça lükstür ve hızlıdır. İtalya içerisinde en iyi ulaşım sisteminin tren olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya’da Yaşam Masrafları Nasıldır ?

Konaklama : İtalya’da dil okulları genelde aile yanı konaklama ya da yurtta konaklama seçenekleri sunmaktadır ve bunların fiyatı ortalama 200-250 Euro civarındadır.

Yeme İçme : İtalya’da ortalama bir restoranda yemek ve içecek dahil 15 Euro gibi bir fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Ucuz yemek için alternatif olarak tren istasyonları mevcuttur. Avrupa’daki tren istasyonu anlayışı farklıdır, insanlar tren istasyonlarında buluşurlar yemek yerler alışveriş yaparlar vs. Yani sadece ulaşım amaçlı değil sosyal aktivitelerin de yapıldığı yerlerdir. Bu istasyonlarda uygun fiyatlara yemek yiyebilirsiniz ya da kahvaltı yapabilirsiniz.

Toplu Taşıma : İtalya’da aylık toplu taşıma bileti ortalama 36 Euro’dur.

Kültürel Aktiviteler : İtalya’da sinema, tiyatro gibi kültürel aktivitelerin ortalama fiyatı 8.50 Euro’dur.

Toplam : Yukarıdaki hesaplamalar da dikkate alındığında İtalya’da aylık yaşam masrafı ortalama 850-900 Euro’dur.

İtalya’nın En Popüler Lokasyonları Nerelerdir ?

Roma : İtalya’nın başkentidir. Aynı zamanda Vatikan’ın da içinde bulunduğu şehirdir.

Görülecek yerler : İspanyol Merdivenleri, Parlamento Binası, Kolezyum, Aşk Çeşmesi, Pantheon Tapınağı, Vatikan

Gidebileceğiniz okullar : Scuola Leonardo

Floransa : Roma’dan trenle 1.5-2 saat uzaklıkta, Rönesans döneminden kalma bir çok yapının bulunduğu şehirdir. İtalya’nın eski yönetim merkezi olmasıyla önemli bir lokasyondur.

Görülecek yerler : Baboli Bahçeleri, Floransa Katedrali, Uffizi Gallery, Palazzo Pitti, Piazza della Signoria, Giotto, Piazza del Duomo, Piazza della Republica(Cumhuriyet Meydanı)

Gidebileceğiniz dil okulları : Sprachcaffe Language Plus, Eurocentres

Venedik : Büyük kısmını kanalların oluşturduğu ve ulaşımın büyük ölçüde teknelerle ve gondollarla sağlandığı turistik bir şehirdir.

Görülecek yerler : Grand Canal, Saint Mark’s Bazilikası, Rialto Bridge, Piazza San Marco, Santa Maria della Salute

Milano : İtalya’nın kuzeyinde bulunan ve dünyada moda sektörüne yön veren bir şehirdir. Ekonomik anlamda İtalya’nın en gelişmiş şehirlerinden birisidir.

Görülecek yerler : Milan Katedrali, Brera, Santa Maria delle Grazie, San Siro Stadyumu, Biblioteca Ambrosiana, Piazza Mercanti, Royal Palace of Milan

Gidebileceğiniz dil okulları : Scuola Leonardo Da Vinci, LSI

İtalya'da ve Havalimanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Uçuş esnasında, havalimanında ve ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun. Türkiye'de TC kimliğiniz ne kadar önemliyse, yurtdışında da pasaportunuz o kadar önemlidir.
  2. İtalya'ya gitmeden önce paranızı Euro'ya çevirme işlemini Türkiye'de yurt içinde yapmanız sizin için daha karlı olur.
  3. Uçağa binerken pasaportunuz ve evraklarınız kesinlikle yanınızda olsun.
  4. Sivil havacılık kanunlarına aykırı olan maddeleri kesinlikle bavulunuzda bulundurmayın. Örneğin; kibrit, çakmak, delici ve kesici alet, silah vs.
  5. Türkiye'den Roma'ya direk uçuş bulnumaktadır. Ancak aktarma ile gidecek olursanız, aktarma yapacağınız havalimanında tabelaları takip ederek uçağınızın kalkacağı kapıya ulaşabilirsiniz.
  6. İtalya gümrüğünde polis size nerede kalacağınızı, ne için geldiğiniz gibi sorular sorabilir. Bunlar rutin ve normal sorulardır. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz.
  7. Gümrüğü geçtikten sonra bavul alma kısmına geleceksiniz. Bavulunuzun hangi banttan geleceğini tabelalardan öğrenebilirsiniz. Eğer bavulunuz gelmezse hiç panik yapmayın, kimi zaman uluslararası aktarmalı uçuşlarda bavullar kaybolabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç panik yapmadan, havalimanındaki kayıp bavul bölümüne bildirimde bulunun. En geç 2 gün içerisinde bavulunuz size teslim edilecektir.
  8. Bavul işlemlerinizi de hallettikten sonra şehir merkezine ya da konaklayacağınız yere gitmek için hemen çıkış noktalarındaki otobüs, taksi ya da treni kullanabilirsiniz. Eğer okulunuzdan transfer hizmeti talep ettiyseniz transfer görevlilerinden birisi sizi karşılayacaktır.
  9. Şehrin istasyonlarında ya da havalimanında Tourist Information noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan kendinize bir şehir haritası edinmenizi öneriyoruz. Yön bulmak için telefondaki harita uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ancak harita kullanmanız hem şehirdeki yön kabiliyetinizi geliştirecek, hem de şehre uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
  10. Ülke içerisinde pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun ve üstünüzde korunaklı gördüğünüz bir yerde dursun. Bunun haricinde çok fazla nakit para taşımayın, sadece ihtiyacınız kadar nakit para üzerinizde bulunsun.
Bilgi İstek Formu