İngiltere Üniversiteleri

İngiltere üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Yurtdışında eğitim dendiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen ülkelerden biridir İngiltere. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine birçok İngiliz üniversitesi yer almaktadır. Program çeşitliliği, eğitim sürelerinin diğer ülkelere göre daha kısa olması, Türkiye’ye yakın olması gibi birçok sebep İngiltere’nin popülerliğini arttırmaktadır.

İngiltere’de uluslararası öğrenci kabul edebilen toplam 160 yüksek öğretim kurumu mevcuttur.  İngiltere’de üniversitelerin yanı sıra enstitüler, akademiler, kolejler de yüksek öğretim sisteminin birer parçasıdır. Bu kurumlarda lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunulmaktadır.

İngiltere’nin resmi dili bilindiği gibi İngilizce’dir. Eğitimler de İngilizce olarak sunulmaktadır.

Eğer İngiltere’de akademik bir eğitime kayıt yaptırmak istiyorsanız IELTS yada Trinity College sınavlarından herhangi birini almış olmanız gerekmektedir. İngiltere, yapılan son değişikliklerle artık TOEFL, TOEIC, PTE gibi sınavların denkliğini kaldırmıştır bu nedenle İngiltere’de eğitim almak isteyen kişilerin IELTS ya da Trinity College sınavlarından birini alması gerekmektedir.

ingiltere üniversiteleri

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, üniversitelerden şartlı kabul alabilirsiniz. Ancak tek bir vize ile önce dil okulu ardından akademik eğitim şeklinde bir eğitim alabilmeniz için geçerli bir sınav skoruna sahip olmanız ve istenilen minimum dil seviyesi kuralına uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde önce kısa dönem öğrenci vizesi ile dil kursuna katılıp, sonrasında Türkiye’ye dönüp geçerli sınav skorunuz ile birlikte uzun dönem öğrenci vizesi ya da asıl adı ile TIER4 vizeye başvuruda bulunmanız gerekir. 

TIER4 vize için istenilen minimum IELTS skorlarını şu şekildedir;

 

Toplam

Writing

Reading

Listening

Speaking

Foundation Programlar için

  4,5

  4,0

  4,0

  4,0

  4,0

Pre-Master Programlar için

  5,5

  5,0

  5,0

  5,0

  5,0

Pre-Sessional Programlar için

  4,5

  4,0

  4,0

  4,0

  4,0

Lisans Programları için

  6,0

  5,5

  5,5

  5,5

  5,5

Yüksek Lisans Programları için

  6,5

  6,0

  6,0

  6,0

  6,0

Foundation programlar ‘Üniversite Hazırlık’ programları olarak da bilinmektedir. Genellikle liseyi İngiltere dışında farklı bir ülkede bitirmiş olan öğrencileri, İngiliz eğitim ve üniversite sistemine hazırlayan bu programlar, öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak 4 ay ile 12 ay arasında sürmektedir. Öğrencilere İngilizce’nin yanı sıra eğitim almayı planladıklara alana yönelik dersler de verilmektedir.  Öğrencinin İngilizcesi ne kadar iyi ise alacağı İngilizce dersi o kadar az olacağından program süresi de o kadar kısa olur.

Foundation programlar üniversitelerin bünyesinde sunulduğu gibi, bu eğitim üzerine özelleşmiş bazı okullar tarafından da sunulmaktadır. Foundation programın belli bir başarı ile tamamlanması durumunda öğrencinin anlaşmalı olan kuruma geçişi ilk başvurusu sırasında garanti edilir. Ancak öğrenci isterse almış olduğu foundation diploması ile başka okullara da başvuruda bulunabilir. Fakat baştan hangi üniversite ve bölümde eğitim almak istediğini belirlemesi ve istediği yere geçiş imkanını garanti eden bir kurumda foundation eğitimini tamamlaması öğrenci için daha doğru bir seçenek olacaktır.

Pre-Master programları diğer bir değişle master hazırlık programlarıdır. Lisans eğitimini belli bir ortalamanın altında tamamlamış öğrenciler için hazırlanan bu programlar kişilere İngilizce’nin yanı sıra, akademik beceriler ve alan dersleri de sunar.

Per-master programları öğrencinin lisans eğitimindeki not ortalaması ve İngilizce seviyesine bağlı olarak 3 ile 9 ay arasında sunulmaktadır.

Programlar üniversitelerin yanı sıra, bu alanda özelleşmiş bazı okullar tarafından da sunulmaktadır. Aynı foundation programlarında olduğu gibi, pre-master programlarında da geçiş garantisi sunulan programlar mevcuttur ve genelde öğrenciler bu tarz programları tercih ederler. Hatta bazı durumlarda üniversite öğrenciyi yüksek lisans programına kabul ederken belli bir süre kendi bünyesinde ya da anlaşmalı olduğu kurumda pre-master programına katılmasını da isteyebilir. Diğer bir alternatif de; öğrencinin herhangi bir üniversiteye karar vermeden alanı ile ilgili bir pre-master programına katılıp, pre-master programının bitişinde master başvurularını yapmasıdır.

Pre-Sessional programlar, İngilizce hazırlık programlarıdır. Bu programlar hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri içindir. Öğrenci eğer başvurduğu program için gerekli akademik niteliklere sahipse, ancak İngilizcesi yetersiz ise, bu programlara dahil olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki; bu programlara dahil olmak için de belli bir seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Üniversitelerin kendi bünyesinde sunulan pre-sessional programını başarı ile bitiren öğrencilerin tekrardan IELTS sınavı almasına gerek yoktur.

Bu programlar genellikle Haziran – Eylül ayları arasında sunulur ve öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak 4 ile 12 hafta arasında sürer.

İngiltere’de, Galler’de ve Kuzey İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak İskoçya bölgesindeki üniversitelerde lisans eğitimi 4 yıl sürer.

İngiltere’de akademik dönem eylül ortası gibi başlar ve haziran başına kadar devam eder. Bazı üniversiteler yaz döneminde de ders açmaktadır ancak bu akademik bir dönem gibi değildir. Daha kısa sürer ve daha az ders alınabilir.

Üniversitelere başvurular genellikle temmuz sonuna kadar devam eder. Üniversiteler şartlı kabul imkanı sunmaktadır; ancak vize başvurusunda istenilen İngilizce sınav skoru da sunulmalıdır.

İngiltere’de Tıp Eğitimi

İngiltere’de tıp okumak isteyen uluslararası öğrencilerin (liseyi İngiltere dışında bir yerde bitirmiş ise) öncelikle bir yıl süre ile sunulan foundation programına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ancak tıp üzerine eğitim veren foundation programlarına kabul için istenilen not ortalaması oldukça yüksektir; minimum 90 /100.

Bir yıllık foundation eğitimini tamamlayan öğrenciler, İngiltere’de bir liseden mezun olmuş öğrencilerin de almak zorunda olduğu UKCAT sınavına girerler. Bu sınav tıbba giriş sınavı olarak da adlandırılabilir.

ingiltere tıp eğitimi

Bu sınavdan da yeterli skoru almış olan öğrencileri ise ‘interview’ yani mülakat süreci beklemektedir. Mülakatlar sırasında öğrenciye neden doktor olmak istediği sorulur ve tıbbi bilgisi sınanır.

Mülakat aşamasını da tamamlamış olan öğrenciler, tıp fakültesine başlayabilirler. Tıp eğitimi 5 yıl sürmektedir. Bu 5 yılın sonunda aynı bizde olduğu gibi ‘pratisyen hekim’ olarak mezun olunur. Daha sonrasında da uzmanlık aşaması gelir.

Tıp eğitimi ile ilgili mevcut sistem tıp ile alakalı diğer bölümler olan diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik için de geçerlidir.

Foundation sınavında yeterli puanı alamamış öğrenciler fizyoterapi, diyetisyenlik gibi diğer tıpla alakalı bölümlere başvuruda bulunabilirler.

İngiltere’de Hukuk Eğitimi

İngiltere’de hukuk eğitimi 3 yıl süre ile sunulmaktadır. İngiltere’deki genel hukuk lisans programlarının yanı sıra, uluslararası hukuk, ticaret hukuku, denizcilik hukuku, vb lisans programları da mevcuttur.

Ancak unutulmamalıdır ki, İngiltere’de hukuk eğitimini tamamlamış kişiler, geldiklerinde Türkiye’de avukatlık yapamazlar. Bunun için Türk Hukuk Sistemi üzerine verilen dersleri almalı ve zorunlu avukatılık stajını tamamlamalıdırlar. İngiltere’deki eğitiminizi tamamladıktan sonra, eğer Türkiye’de avukatlık yapmak istiyorsanız, öncelikle herhangi bir Türk üniversitesinin Hukuk Fakültesine başvuruda bulunup 1 yıl kadar süre ile fark derslerinizi almalısınız. Bunun için herhangi bir üniversite sınavına girmeniz gerekmemektedir. Daha sonra da BARO’ya başvuruda bulunup zorunlu avukatlık stajınızı yapabilirsiniz.

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi

İngiltere’de mimarlık eğitimi 3 yıl süre ile sunulmaktadır. Başvuruda bulunacak adaylardan portfolio istenebilir ancak aranan en önemli özellik iyi bir matematik bilgisidir. 

Mimarlık alanındaki farklılık mezun olduktan sonra başlamaktadır. Eğer Türkiye’de mimar olmak istiyorsanız diplomanızın denkliği vardır ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan mimar olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak İngiltere’de mimarlık yapmak isterseniz ya mimarlar odası tarafından sunulan sınavdan iyi bir skor alıp, bir yıl süre ile stajer mimar olarak çalışmanız gerekir ya da mimarlık alanında master yapmanız gerekir.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak dendiğinde akla ilk gelen ülke genellikle İngiltere’dir. Bunun en önemli nedenlerinden biri master programlarının 1 yıl, doktora programlarının ise 3 yıl olarak sunulmasıdır. Bir diğer önemli neden ise program çeşitliliğidir.

İngiltere'deki üniversitelere girerken not ortalamanız hangi okula gireceğiniz hususunda etkilidir. 

ingiltere yüksek lisans

İngiltere’de yüksek lisans başvuruları sırasında IELTS skoru haricinde  bir sınav skoru istenmez ancak çok nadir olarak bazı okulların bazı bölümlerine başvurular sırasında GRE ya da GMAT skoru istenebilir.

Programlar genellikle Eylül ayında başlar, ancak Ocak ayında başlangıç veren programlar da mevcuttur. Program başvuruları temmuz sonuna kadar devam eder. Ancak elinizde geçerli ve yeterli bir IELTS skoru yoksa ve kontejyan sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız başvurularınızı şubat – mart ayları gibi yapmış olmanızı tavsiye ederiz.

Aberystwyth University

American Intercontinental University

Anglia Ruskin University

Arts University College at Bournemouth

Aston University

Bangor University

Bath Spa University

Birmingham City University

Bournemouth University

Brunel University

Bucks New University

Canterbury Christ Church University

Cardiff University

Chester University

City University London

Coventry University

Cranfield University

Durham University

Edinburgh College Art

Glasgow Caledonian University

Imperial College

Instituto Marangoni

Keele University

Kings Colege London

Kingston University

Lancaster University

Le Cordon Bleu

Leicester University

Liverpool Hope University

Liverpool John Moores University

London Metropolitan University

London School of Business and Finance

London School of Commerce

London South Bank University

Manchester Metropolitan University

Middlesex University

Newcastle University

Nottingham Trent University

Oxford Brookes University

Portsmouth University

Queens Belfast University

Regent’s University London

Richmond American University London

Robert Gordon University

Roehampton University

Royal Agricultural College

Sheffield Hallam University

Southampton Solent University

Swansea University

University of Central Lancashire (UCLAN)

University of Glıucestershire

University College London

Herriott Watt University

University of Aberdeen

University of Arts London

University of Bath

University of Bedfordshire

University of Bolton

University of BBP

University of Bradford

University of Brighton

University of Bristol

University of Buckingham

University of Campus Suffolk

University of Chichester

University of Derby

University of Dundee

University of East Anglia

University of East London

University of Edinburgh

University of Essex

University of Exeter

University of Glasgow

University of Glyndwr

University of Greenwich

University of Hertfordshire

University of Huddersfield

University of Kent

University of Leeds

University of Lincoln

University of London, Birckbeck

University of London, Gold Smiths

University of London, Queen Mary

University of London, Royal Holloway

University of London, SOAS

University of London, St George’s

University of London, UCL Institute of Education

University of Manchester

University of Newcastle

University of Northampton

University of Nottingham

University of Portsmouth

University of Reading

University of Salford

University of Sheffield

University of South Wales

University of Southampton

University of Stirling

University of Stratchcylde

University of Sunderland

University of Surrey

University of Sussex

University of Ulster

University of Warwick

University of West England Bristol

University of West London

Westminster University

University of Winchester

University of Wolwerhampton

Wales, Tasmac London

West London College

London College of International Business Studies (LCIBS)

Hove College

Hult Business School

Plymouth University

University of Liverpool

Bilgi İstek Formu