Yurtdışı Denklik Koşulları


YÖK, üniversite eğitimini yurtdışında sürdürmek isteyen öğrenciler için yeni kararlar aldı ve yurtdışından alınacak diplomaların denkliği ile ilgili kuralları yeniden belirledi.         

İlk 500 şartı 1000 oldu:  YÖK, yurtdışında eğitim almak için Türkiye de LSY ve YGS sınavlarına katılım şartı olmadan gidilebilecek üniversitelerin dünya sıralamasında “En iyi 500 içinde” olmasını istiyordu. Bu kural ilk “1000 üniversite” olarak değiştirildi.

Ancak yurtdışında gideceğiniz üniversite “En iyi 1000 üniversite” sıralamasında yer almıyorsa bu durumda YÖK, Türkiye’deki YGS veya LYS başarınızı değerlendirecek. Buna göre;

*Türkiye’deki LSY sınavına girerek, tıp doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları,

*ÖSYS Kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye'deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları

* Seçilen bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa; o zaman da YGS'den 150 ve LYS'den 180 barajına sahip olmaları,

*Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için de 2016-YGS'ye girip 2016-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almaları gerekmektedir.

Seçtiğiniz üniversite ilk 1000 içerisinde değil ve puanınız yeterli değil ise ne olacak?

YGS ve LYS puanı bulunmayan ve ilk 1000 dışında kalan yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak isteyen adaylar için YÖK'ün getirdiği kriterler şöyle oldu:

SAT 1: En az 1000 puan

ACT: En az 21 puan

Abitur: En az 4 puan

Fransız Bakaloryası: Diploma notu en az 12

Uluslararası Bakalorya (IB): En az 28

İtalya Maturita: Diploma notu en az 70

GCE A Level Sertifikası: En az 2 dersten

Avusturya Matura Diploması: En çok 2

 

Adayların bu notlara ilişkin muadil belgelerinden biriyle kayıt ve mezun olmaları halinde denklik başvuruları bireysel değerlendirilecek.

Bilgi İstek Formu