SAT Sınavında Yeni Dönem: Öğrenciler Mutlu!


SAT sınavında yapılan yeni düzenlemeler öğrenciler tarafından oldukça olumlu karşılandı. 90 yıllık maziye sahip sınavın uygulayıcısı olan The College Board, öğrenciler ve üniversitelerden yükselen eleştirileri göz önüne alarak yeni düzenlemelere gitti. Düzenlemeler en basit ifade ile daha şeffaf, daha anlaşılır ve lise eğitimi ile daha paralel bir SAT dizayn etmek için yapıldı.

Peki neler değişti?

Öncelikle bilgi eksikliği durumunda tahmin etmeyi önlemek için yapılan yanlışların doğruları götürmesi uygulaması bitti. Yani artık üç yanlış bir doğruyu götürmüyor J

Kelime bilgisi (vocabulary) artık daha gerçekçi ve ömrü hayatınızda sadece SAT sınavında göreceğiniz kelimeler tarih oluyor.

Kompozisyon (essay) kısmı da artık zorunlu değil. Tercihe bağlı.

2005’te belirlenen 2400 tam puan da artık birkaç jenerasyon eskide olduğu gibi 1600 olarak güncellendi. 800 puan sözel kısımdan ve 800 puan da matematik kısmından geliyor. Tercih halinde yazılacak kompoziyon da 800 puan değerinde, ancak zorunlu değil.

Ancak en önemli değişiklik sınavın ana hedefinde. Bu hafta ilk kez görücüye çıkan yeni versiyon, daha önce hiç olmadığı kadar, öğrencilerin eğitim hayatında öğrendiği grafik okuma, analitik düşünme ve matematik problemlerinde cebir kullanımı gibi temel yetenekler ve bilgiyi ölçmeye hedeflemekte.

The College Board, artık sınavda bulmacavari  sorulara yer vermeyecek. Akademik yeterliliği ölçtüğü iddia edilen bu karmaşık sorular ile öğrencilerin nerede ve nasıl eğitim aldığı gözetilmeksizin doğuştan gelen yetenekleri keşfedilmeye ve akademik yeterlilikleri ölçülmeye çalışılıyordu. Artık SAT bu tip sorulardan arınarak, sıkı çalışan, derslerini anlayan ve bilgisini kullanarak problemleri çözebilen öğrencileri ayrıştıracak bir sınav haline geldi.

Yeni SAT Mart başı itibari ile uygulamaya geçti. Sadece geçtiğimiz haftasonu birçok eyalette  277Bin öğrenci yeni sınavla tanıştı. Ay sonuna kadar toplam 463Bin öğrencinin yeni sınavı alması bekleniyor.

Değişikliklerde öğrenci ve yüksek öğrenim kurumlarının eleştirilerinin temel alındığı söylensede etkenlerden birinin de SAT’nin, rakibi olan ACT sınavına karşı popülerliğinin yitirilmesi olduğu söylentiler arasında. ACT dil bilgisi, okuma, matematik, fen ve tercihe bağlı kompozisyon kısımlarından oluşuyor. SAT’den en temel ayrım noktası zaman baskısının daha fazla olması. Birçok kolej her iki sınavı da eşit olarak kabul etse de ACT’nin Amerika’daki kullanımı biraz daha fazla. Ancak SAT sınavını daha makbul gören birçok üniversite hala daha mevcut.

Sınava ilişkin düzenlemelerle birlikte bir yeni düzenlemede sınava hazırlık kısmı için yapıldı. The College Board bir sivil toplum organizasyonu olan Khan Academy ile anlaşarak ücretsiz, online sınava hazırlık kursları sunacak. Böylece gelir eşitsizliğinden doğan farkların sınav sonuçlarını etkilemesi ve herkesin karşılayamadığı sınava hazırlık kurslarının etkisinin bir nebze önüne geçilmesi hedefleniyor.   

Son olarak eski SAT 3 saat 45 dakika sürerken yeni sınav 3 saat. Kompozisyon yazmak isteyenler için ilave olarak 50 dakika verilecek. Birçok soru çoktan seçmeli ancak bazı matematik sorularında seçenek olmayacak ve öğrenciler buldukları cevabı yazacaklar.

Bilgi İstek Formu