Kanada Vatandaşlığına Giden Yol Uluslararası Öğrenciler İçin Artık Daha Kolay!

Kanada Vatandaşlığına Giden Yol Uluslararası Öğrenciler İçin Artık Daha Kolay! -

Beş ay önce seçilen yeni Kanada Başbakanı Jsutin Trudeau’nun en önemli seçim vaatlerinden biri de göçmen politikalarının iyileştirilmesi ve Kanada’nın nitelikli göçmen kabulunun kolaylaştırılmasıydı. Söz konusu vaat seçim sürecinde oldukça olumlu karşılanırken, bu yönde politika değişiklikleri hükümet tarafından hızlı bir şekilde uygulamaya konulmaya başlandı.

Yeni düzenleme ilk olarak uluslararası öğrenciler için yapıldı. Düzenleme ile vatandaşlık için gereken süre azaltıldığı gibi eğitim süresi de bu süreye saydırılabilecek. Kısaca eğitim alırken başvuru süreci başlamış olacak.

Hükümetin göçmenlere yönelik sıcak politikaları, liberal yapısından kaynaklansa da ülkenin eğitimli, kalifiye insan açığı hala su götürmez bir gerçek. Bu noktada eğitimlerini Kanada’da alan uluslararası öğrenciler Kanada vatandaşlığı için en uygun adaylar. Hükümet bu gerçeği göz önüne alarak uluslararası öğrencilerin vatandaşlığa geçişlerini kolaylaştıracak uygulamaları hızlıca yürürlüğe koydu.

Yeni uygulama ile öğrenciler eğitim sırasında harcadıkları zamanın %50’sini oturum izni almak için geçen süre için saydırabilecekler ve son beş yıl içinde toplam üç yılı ülkede geçirmeleri başvuru için yeterli olacak. Daha önceki uygulama son altı yılda toplam dört yılı ülkede geçirmek gerektiği gibi, eğitim sürecinde geçen süre buna dahil değildi.

Durumu basit bir şekilde bir örnekle açıklamak gerekirse; 4 yıllık lisans eğitimi almış bir kişi için vatandaşlığa başvurmadan önce oturum izni ile ülkede kalma süresini 3 yıldan 1 yıl düşürmüş oluyor.

Uygulamadan uluslararası öğrenciler kadar eğitim kurumlarının paydaşları da oldukça memnun. Kanada’nın uluslararası eğitim arenasındaki cazibesinin artacağına inanan eğitim kurumları, belli başlı ülkelerden ciddi bir talep artışı bekliyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2014 yılında Kanada’da eğitim alan uluslararası öğrencilerden %51’i oturum iznine başvurmayı düşünüyor.

Bilgi İstek Formu