EğitimAL

Finlandiya'da Eğitim


Finlandiya’da Eğitim

Finlandiya eğitiminiz ve kişisel gelişiminiz için dünyadaki en iyi ülkelerden biridir. Fin eğitimi, eşitlik vurgusu yapar ve Finlandiyadaki okullar bütün öğrencilerin aynı kalitede eğitim almasını sağlar. Finlandiya’da üniversiteler arasında bir sıralama yoktur. Öğrenciler evlerine en yakın okulları tercih eder ve ilgi alanlarına göre ve şehir tercihlerine göre de üniversite tercihleri yaparlar. Fin eğitimi, tek başına öğrenmeyi, problem çözme yeteneğini geliştirmeyi, kişisel gelişimi teşvik eder. Fin okulları, öğrencileri küçük yaştan başlayarak sadece dünya için bir birey olarak değil aynı zamanda onlara anlamlı gelecek bir yaşam yaşamaları için hazırlarlar. Fin okulları rekabet mentalitesi yerine her bireyin olabileceği en iyi versiyonu olmasını sağlamaya çalışır. Fin okullarında öğrenciler ebeveynleri ya da öğretmenleri için değil kendileri için öğrenirler. Öğrencilerin motivasyonları yüksektir çünkü öğrenciler iyi not almak ya da ailelerini, öğretmenlerini memnun etmek için değil, kendileri öğrenmek istedikleri için okurlar.

Neden Finlandiya’da Eğitim?

Kuzey Avrupa’da bulunan Finlandiya kalabalık bir ülke olmayan Finlandiya, yenilikçi ve sofistike atmosferiyle, dünyanın en güvenli, en mutlu ve en çevre dostu ve en stabil ülkelerinden biri olarak görülür.

 • Dünya sıralamalarında ilk 100'de olan üniversitelerde eğitim görme şansı
 • İş aramanıza olanak sağlayan mezuniyet sonrası 1 yıllık vize
 • Uygun okul ücretleri
 • Haftada 25 saatlik part-time çalışma izni
 • Öğrenci vizesi ve oturum izni için İngilizce şartı yok
 • Çeşitli iş fırsatları
 • 4 seneden sonra kalıcı oturum izni alma
 • %50’ye kadar verilen burs imkanları

Finlandiya’da en çok tercih edilen bölümler:

 • Enformasyon Teknoloji Mühendisi
  • Big Data Analytics (Arcada) (Master’s Degree)
  • Global Management of Innovation and Technology (LUT) (Master’s Degree)
  • Software Engineering and Digital Transformation (LUT) (Master’s Degree)
 • İşletme
  • Business Administration in International Business (Arcada) (Bachelor’s Degree)
  • Business Administration in eSports Business (KAMK) (Bachelor’s Degree)
  • Business Administration (MBA) in International Marketing Management (LUT) (Master’s Degree)
 • Finans
  • Business Administration (MBA) in Strategic Finance and Business Analytics (LUT) (Master’s Degree)
 • Sağlık Hizmetleri
  • Welfare Technology (SAMK) (Master’s Degree)

Finlandiya’da Yaşam

Mütevazi insanlar olarak bilinen Finler, çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Finlandiya, Avrupa’nın nüfusu en az olan ülkelerinden biridir. El değmemiş ormanları, doğa yürüyüşleriniz için gitmek isteyeceğiniz tundradaki gölleri, nehirlerinde rafting yapmayı tercih edeceğiniz bir ülke. Aradığınız sakinlik, huzur ya da macera olsun, fark etmez, ikisini de Finlandiya’da bulabilirsiniz.

Finlandiya’da nüfusun %88.9’u Fince konuşur. %5.3’ü ise İsveçce konuşmaktadır.

Finlandiya’nın en göze çarpan özellikleri arasında, tamamen hepsi devlet tarafından karşılanan son derece iyi eğitim sistemi, sosyal güvenlik ve sağlık sistemi gelir.

Finlandiya’da soğuk-ılıman bir iklim görülür. Yazları insanlar, göl kenarlarındaki yaz evlerine giderler. Günler uzundur, gece oldukça kısadır. Kışları soğuk ve kuraktır. Kışın sıcaklık -20 derecelere kadar düşerken yaz aylarında sıcaklık 11-20 derece arasındadır.

Finlandiya’da öğrenci olmayı düşünüyorsanız, Fin bir bankadan hesap açmanız önerilir.

Kısa süreli Finlandiya’da kalmayı düşünüyorsanız Pre-paid telefon hatları size esneklik ve kontrol sağlayacaktır, fakat uzun süre Finlandiya’da kalmayı düşünüyorsanız, konratlı bir telefon hattı almanız çok daha uyguna gelecektir.

Finlandiya’da yaşam maliyetleri

Helsinki’de aylık 980 - 1,580 EUR arasıyken Jyvaskyla’da aylık 700 - 1,100 EUR, Oulu’da aylık 660 - 1,000 EUR, Tampere’de aylık 870 - 1,300 EUR arasında değişiklik gösterir.

Finlandiya’da konaklama ücretleri:

 • Finlandiya oldukça güvenli ve stabil bir ülkedir. Diğer Avrupa şehirleriyle karşılaştırdığında daireler Finlandiyada daha uygun fiyatlıdır. Öğrenci dairelerinin bakımı iyi yapılır ve genelde şehir merkezine yakın veya toplu taşımaya erişimi olan yerlerde bulunur. Oturum izninizi aldıktan sonra daire bakmaya başlamanız gerekir çünkü çok fazla talep olduğundan erken davranmakta fayda vardır.
 • Studio dairede konaklama aylık 650 EUR, 3 odalı bir dairede konaklama 1100 EUR, öğrenci evinde kalmak 320 EUR.

Finlandiya’da İş Bulmak

 • Yabancı bir ülkede iş bulmak çok kolay bir iş olmadığı doğrudur. İş bulmak zaman ve enerji alan bir eylem olmasına rağmen, doğru bakış açısı ve yöntemle kendinize uygun bir iş bulabilirsiniz. Finlandiya’da çoğu üniversitede bulunan Kariyer Birimlerine başvurmak iyi bir başlangıç noktası olabilir. Kariyer Birimleri, Finlandiya’da iş bulma olanaklarınız hakkında size uygun tavsiyeler verebilirler. Finlandiya’nın Kamu İstihdam Bürosu tarafından yönetilen TE-palvelut siteside incelemeye değer. Özel istihdam bürolarındanda iş bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Birçok büronun İngilizce websitesi de mevcut.  Academy Work, Adecco, Barona Group, Opteam, Smile Henkilöstöpalvelut, Staffpoint, Studentwork bu siteler bazılarıdır.
 • Finlandiya’da eğitiminizi sürdürürken bir yandan da çalışmayı düşünüyorsanız, bölümünüzle alakalı olarak bir staj programına başvurabilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok çeşitli sektörde part-time çalışabilirsiniz. Finlandiya’da bu çok normal bir durumdur. Üniversite öğrencilerinin %55’I okurken çalışmaktadır. Bu, gelecekteki işverenlerinize aktif ve çalışkan biri olduğunuzu göstermenin bir yoludur. Öğrenciler, restoran kafeler, marketlerde saatliği 7,5-9 EUR olan asgari ücrete çalışabilirler, gece ve Pazar shiftlerinde de çalışırsanız ekstra kazanabilirsiniz. Avrupa bölgesi dışından gelen ve eğitim vizesi olan öğrenciler, dönem başı /term haftalık en fazla 25 saat çalışabilirler. Çalışma saatleriniz haftalık olarak belirlenmez, isteğinize göre akademik döneminiz boyunca çalışabilirsiniz. Christmas tatili ya da yaz tatilinde herhangi bir kısıtlamanız yok. Yani mezun olmadan önce çalışma deneyimi kazanabilirsiniz. Okurken de yaptığınız staj eğitiminizle alakalı olduğu takdirde sınırsız sayıda staj yapabilirsiiniz. Stajyerken çalıştığınız saatlerin haftalık bir kısıtlaması yoktur. İngilizce sık konuşulan bir dil olmasına rağmen, bulacağınız çoğu işte Fince ve İsveçce konuşmanız gerekebilir. Bu da size Fince ve İsveççe pratiği yapmanız için olanak sağlayacaktır! Finlandiya’da gönüllülük yapmakta yeni deneyimler edinmenin, yeni insanlarla tanışmanın başka bir yoludur. Finnish Red Cross, KVT gönüllülük deneyimi kazanmak için önerilen platformlardan birkaçıdır.

Finlandiya'da Mezun Olduktan Sonra İş Bulma

Mezun olduktan sonra öğrenciler, Finlandiya’da kalıp iş bulmalarını sağlayacak 1 yıllık oturma iznine başvurabilir. Oturum iznini alabilmek için, öğrenci oturum izniniz hala geçerliyken başvurmalısınız. Okurken part-time çalıştığınız ya da staj yaptığınız için şimdi iş bulma ihtimaliniz daha da artacaktır. Finlandiya’da iş bulduktan sonra da iş oturum iznine başvurabilirsiniz. Bu gayet hızlı hallolan bir süreçtir. Finlandiya’da birçok profesyonel sektörde işgücüne ihtiyaç var ve şirketler sürekli yeni çalışanlar ararlar.

Finlandiya'da Kalıcı Oturum İzni

Finlandiya’da kesintisiz 4 sene boyunca kalırsanız kalıcı oturum iznine sahip olursunuz. Yani, diğer bir deyişle, mezun olduktan sonra tam zamanlı bir iş bulursanız, kalıcı oturum izni alabilmek için en az 4 sene boyunca çalışmanız gerekecek. Eğer Finlandiya’da kalışınız sırasında aile bağları kurarsınız, kalıcı oturum izni alma şansınız daha da artacaktır.

Finlandiya size, iyi, yüksek kalite iş koşulları ve yüksek maaşlar sunuyor. Aynı zamanda gençler iyi eğitim fırsatlarından yararlanabiliyor. Finlandiya, uluslararası platformda iyi bilinen başarılı şirketlere de ev sahipliği yapıyor:

Finlandiya’da kesintisiz 4 sene boyunca yaşarsanız, kalıcı oturum iznine başvurabilirsiniz.   Fakat Finlandiya’da eğitim gören öğrencilere verilen izin 1-2 yıllık olduğundan, Finlandiya’da okumak için alınan oturum izni, kalıcı oturum izni olarak sayılmaz. Eğer öğrenciyseniz, kalıcı oturum izni almak oldukça kolay. Mezuniyetten sonra, kesintisiz/süresiz oturum iznine başvurup, 4 sene boyunca tam zamanlı olarak Finli bir işveren/Finlandiya bazlı bir şirket için için çalışmanız gerek.

Oturum izninizin kesintisiz sayılabilmesi için 4 sene boyunca Finlandiya’da kalmanız gerekiyor. Tatiller ve diğer kısa süreli Finlandiya dışına çıkmak, kalıcı oturum izninizi kötü etkilemez.

Finlandiya’da Temsilcisi Olduğumuz Üniversiteler

 1. Metropolia University of Applied Sciences:

2007’de kurulan ve Helsinki metropolitan bölgesinde bulunan Metropolia University of Applied Sciences, Finlandiya’daki en büyük uygulamalı bilim üniversitesidir. Metropolia Üniversitesinin geniş çaplı mezun bağlantıları, yenilikçi öğrenme ortamı ve çalışma hayatına öncülük eden yaklaşımı Metropolia’yı eşsiz kılar. Metropolia’da öğrenciler Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Teknoloji, İşletme veya Kültür Çalışmaları alanlarında okuyabilirler. Metropolia, lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra yaz okulları gibi kısa dönem programlara ve değişim programlarına sahiptir. Eğitimler, öğrenci merkezli öğrenme tekniği olan “Phenomenon-based” öğrenmeyle öğretilir. Bu teknik öğrencilere öğrenim süreçleri boyunca bir şeyler yaratabilme şansı sunar. Metropolia, öğrencilere öğrenmeyi destekleyen arttırılmış gerçeklik gibi en son teknolojileri kullanma imkanı tanır.

Finlandiya’nın merkezinde bulunan, Metropolia’ya toplu taşımayla ulaşım oldukça kolaydır. Üniversitenin 4 modern, rahat ve ilham verici kampüsü vardır. En yeni kampüsü olan Myllypuro 2019 yılında açılmıştır. 

Metropolia University of Applied Sciences, toplam 5 lisans programı, 7 yüksek lisans programı sunmaktadır. Dönemlerin başlama tarihleri Mart ve Ağustos aylarıdır. Yıllık okul ücreti 10.000-12.000 EUR arasında değişiklik gösterir.

Lisans programları:

 • Bachelor of Business Administration in International Business and Logistics
 • Bachelor of Business Administration in European Business Administration
 • Bachelor of Engineering in Electronics
 • Bachelor of Engineering in Information Technology
 • Bachelor of Health Care in Nursing

Yüksek Lisans Programları:

 • Master of Business Administration in Business Informatics
 • Master of Business Administration in Health Business Management
 • Master of Engineering in Business Informatics
 • Master of Engineering in Health Business Management
 • Master of Engineering in Industrial Management
 • Master of Engineering in Information Technology
 • Master of Health Care and/or Social Services in Health Business Management

 

 1. Lappeenranta University of Technology LUT University

Lut School of Business and Management, Times Higher Education THE’nın Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’de ilk 200’deki işletme üniversitelerinin arasında bulunuyor.

QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’nin ilk 500’ü içinde, THE’nın Dünya Üniversiteleri Sıramalası 2020’nin ilk 200’ü içinde bulunuyor.

Lut University, 1969 yılında kurulan Laappeenranta’da bulunan bilime öncülük eden bir üniversitedir. LUT, Bilim ve İşletme alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçenektir.

LUT Üniversitesi 80 farklı milletten gelen uluslararası öğrencileri ağırlar. Bu yüzden, öğrenciler çok kültürlü bir atmosferde eğitim görme şansı yakalarlar. LUT Universitesi mezunları için işe alınma oranı %93-97 civarındadır. Üniversitenin iş dünyasıyla güçlü bağlantıları vardır.

 

Lut Universitesi teknoloji alanındaki lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra aynı zamanda yaz ve kış okulları da sunar. 

Lisans Programları

 • Energy Technology
 • Environmental Technology
 • Mechanical Engineering
 • Electrical Engineering

Yüksek Lisans Programları:

Technology (Edunation track)

Chemical Engineering

 • Chemical Engineering and Water Technology

Energy Technology

 • Bioenergy Systems
 • Energy Conversion
 • Nuclear Engineering

Software Engineering

 • Software Engineering
 • Digital Transformation

Mechanical Engineering

 • Mechatronic System Design
 • Sustainable Production in Mechanical Engineering
 • Advanced Structural Design and Robotised Welding

Business Administration (LUT track)

 • Business Analytics
 • International Business and Entrepreneurship
 • International Marketing Management
 • Strategic Finance and Analytics
 • Supply Management

Technology (LUT track)

Chemical Engineering

 • Biorefineries
 • Chemical Engineering
 • Water Technology

Computational Engineering and Technical Physics

 • Business Analytics
 • Computational Engineering and Technical Physics

Electrical Engineering

 • Electrical Engineering

Energy Technology

 • Energy Conversion
 • Nuclear Engineering
 • Bioenergy Systems

Environmental Engineering

 • Sustainability Science and Solutions
 • Circular Economy

Industrial Engineering and Management

 • Global Management of Innovation and Technology

Software Engineering and Digital Transformation

 • Software Engineering and Digital Transformation
 • Software Product Management and Business

Mechanical Engineering

 • Advanced Structural Design and Robotised Welding
 • Industrial Design Engineering
 • Mechatronic System Design
 • Sustainable Production in Mechanical Engineering

 

LUT University Yaz Okulu:

 • Lut’ta yaz okulu 2 hafta boyunca Haziran ve Temmuz ayları arasında gerçekleşir.  2 hafta boyunca LUT öğrencilere, Pazarlama, işletme ve yaratıcı düşünme üzerine odaklanan Yüksek Lisans seviyesinde yoğun kurslar sunar.

Lut University Kış Okulu

 • Lut’ta kış okulu, Lisansını tamamlamak ya da Yüksek Lisansını yapan öğrenciler için tasarlanmıştır. Ocak ve Mart ayları arasında gerçekleşen Kış Okulu, öğrencilere işletme ve teknoloji dersleri yanı sıra, Fince dil kursları da sınar.

 

LUT University’de sömestr Ağustos ayında başlar.

Okul Ücretleri:

Lisans programları için yıllık 10.500 EUR

Yüksek Lisans programları için yıllık 10.000-11.000 EUR

Yaz okulu için 595 EUR’dan, kış okulu için 395 EUR’dan başlayan fiyatlarla.

 

 1. Turku University of Applied Sciences

TUAS, öğrencilere Cyber Security üzerine odaklanan  Information and Communications TEchnology (ICT) alanında uluslararası Lisans programı sunuyor. Program, 70den fazla teknoloji şirketi ve start-up’ına ev sahipliği yapan Salo IoT Campus’te gerçekleşiyor.

Turku University of Applied Sciences, yenilikçi ve multidisipliner yüksek öğretim kurumudur. TUAS’ın Turku ve Salo şehirlerinde iki ayrı kampüsü bulunmaktadır. TUAS’ta teorik çalışmaları profesyonel becerilerle birleştiren yaklaşımla, iş yaşamına odaklı eğitim programları bulunur. 

TUAS, Information and Communications Technology ICT ile birlikte sunduğu uluslararası lisans programı yarının siber güvenlik uzmanı olmak isteyen öğrencileri için eşsiz bir programdır.

Finlandiya’da ICT uzmanlarına şimdi olduğu kadar yakın gelecekte de ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor. TUAS kampüsün bulunduğu Salo bölgesi’ndeki teknoloji şirketleri stajyer pozisyonları için ICT öğrencilerini arıyorlar. ICT’nin Lisans programına kayıtlı tüm öğrenciler, lisans eğitimlerinin en başında bu şirketlerle tanıştırılıyorlar. Eğitimlerinde ilerledikçe, ICT öğrencileri Fin  işgücü piyasasında birkaç adım önde başlarlar ve rekabette öne çıkarlar.

ICT, yazılım uygulamaları, veri şebekesi, siber güvenlik, oyunlar ve yüksek teknolojiye sahip cihaz ve sistemler üzerine odaklı çalışmalar sunar.

Lisans programı

 • Bachelor of Engineering in Information and Communications Technology

TUAS’ta sömestr Şubat ve Ağustos aylarında başlar.

Okul ücretleri yıllık 11.000 EUR’dur.

 1. Häme University of Applied Sciences

HAMK olarak da bilinen Hame University of Applied Sciences’ın nüfusu en fazla kabul edilen Güney Finlandiya’da 7 kampüsü bulunur. HAMK, öğrencilerine İngilizce Teknoloji, Mühendislik, İşletme ve Dizayn alanlarında lisans programları sunar. HAMK’ın iş hayatıyla ve endüstrilerle güçlü bağlantıları vardır. Bu yüzden, mezun istihdamı oranı Finlandiya’daki en yüksek okullardan biri olmasının yanı sıra, kendi işini kuran mezunların sayısı da oldukça fazladır. HAMK’ın ayrıca bölgedeki endüstrileri destekleyen 4 araştırma ünitesi vardır.

 

Lisans Programları:

Hämeenlinna campus

 • Bachelor of Engineering in Construction Engineering
 • Bachelor of Business Administration in Computer Applications
 • Bachelor of Culture and Arts in Smart and Sustainable Design

Forssa campu

 • Bachelor of Engineering in Bioeconomy Engineering

Riihimäki campus

 • Bachelor of Engineering in Mechanical Engineering and Production Technology

Valkeakoski campus

 • Bachelor of Business Administration in International Business
 • Bachelor of Engineering in Electrical and Automation Engineering

 

HAMK’ta sömestr Ocak ve Ağustos aylarında başlar.

Okul ücreti yıllık 9700 EUR’dur.

 

 1. Seinäjoki University of Applied Sciences

Seinäjoki University of Applied Sciences (SeAMK), proje bazlı öğrenme ortamı sunan multidisipliner eğitim veren bir üniversitedir. SeAMK modern ve şehir merkezi ve tren istasyonuna yürüme mesafesi olan bir kampüse sahip. Seinajoki’den Helsinkiyle trenle ulaşmak oldukça kolaydır. Seinajoki aynı zamanda ders dışı ve serbest zaman aktiviteleriyle öğrencilere temiz ve güvenli bir yaşam ortamı sunar. SeAMK’ın 7 ayrı ülkede bulunan anlaşmalı olduğu üniversitelerden çift lisans programıyla mezun olma şansına sahipsiniz. SeAMK’ta yüksek kalitede eğitim ve öğrenci memnuniyetine ulaşabilirsiniz.

Seinäjoki Üniversitesi Uluslararası İşletme Lisans Programı sunuyor:

 • Bachelor of Business Administration in International Business

Seinäjoki’de sömestr Eylül ayında başlar.

Okul ücretleri yıllık 7.000 EUR

 1. Satakunta University of Applied Sciences

Finlandiya’nın güzel kıyı kesimi olan Satakunta bölgesinde bulunan Stakunta University of Applied Sciences (SAMK), tabloları andıran Pori ve Rauma kasabalarında 2 kampüse sahiptir. Pori’deki kampüsü 2017 yılında kapılarını öğrencilerine açmıştır. Fin yenilikçi dizaynı ve fonksiyonelliğini birleştiren Pori kampüsü öğrencilerine iyi bir deneyim sunmayı amaçlar. Öğrenciler, 60 farklı milletten gelen uluslararası öğrenci profiliyle, multikültürel bir ortamda öğrenim görme şansı yakalarlar. Okul, araştırma, yenilik ve geliştirme aktivitelerine odaklanmanın yanı sıra teknoloji, işletme ve sosyal bilimler alanlarında sunduğu araştırma programlarıyla öğrencilerin istihdamını ve başarılarını arttırmaya çalışır. Öğrenciler derste öğrendikleri teorileri gerçek hayatta uygulamalı olarak test etme fırsatı yakalarlar.

SAMK’ın odaklandığı alanlar, Otomasyon, Robotik, Yapay Zeka, Denizcilik İşletmesi ve Servisleri’dir. Bunların yanı sıra, yükselmekte olan alanlar olarak Akıllı Su ve Enerji Teknolojisi, Lojistik ve Turizm bulunur.

Lisans Programları:

Pori campus

 • Bachelor of Hospitality Management in International Tourism Management
 • Bachelor of Health Care in Nursing
 • Bachelor of Business Administration in Artificial Intelligence 

Rauma campus

 • Bachelor of Business Administration in International Business
 • Bachelor of Marine Technology in Maritime Management/Sea Captain
 • Bachelor of Engineering in Industrial Management (blended learning)
 • Bachelor of Engineering in Logistics (blended learning)

 

SAMK’ta sömestr Ağustos ayında başlar.

Okul ücretleri yıllık 9.500 ve 10.500 EUR arasında değişiklik gösterir.

 

 1. Arcada University of Applied Sciences

Arcada University of Applied Sciences, Helsinki’de bulunan kampüsüyle öğrencilerine modern, multi profesyonel eğitim sunan uygulamalı bilimler üniversitesidir. Kampüs Baltık Deniz’nin Arabianranta kıyısında bulunur. Arcada, yüksek kalitede lisans ve yüksek lisans programları sunar. Arcada, uluslarararası öğrencilerin Finlandiya’da işletme ve teknoloji bölümlerini okumak için en çok tercih ettiği okullardan biridir. Arcada, 2017 yılında Finlandiya’daki en iyi uygulamalı bilimler üniversiteleri sıralamasında birinci sırada yer almıştır.

Lisans programları:

 • Bachelor of Business Administration in International Business
 • Bachelor of Engineering in Mechanical and Sustainability Engineering

Yüksek Lisans Programları:

 • Master of Engineering in Big Data Analytics
 • Master of Business Administration in International Business Management
 • Master of Culture and Arts in Media Management

 

Arcada’da sömestr Ağustos ayında başlar.

Arcada okul ücretleri lisans programları için yıllık 8500 EUR, yüksek lisans programları için yıllık 10.000 – 11.000 EUR’dur.

 1. Haaga-Helia of Applied Sciences
   

Helsinki metropolitan bölgesinde bulunan Haaga-Helia Üniversitesi 10.500 öğrencisiyle Finlandiya’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Haaga-Helia’nın toplamda 5 kampüsü bulunur. Bunlardan 3’ü Helsinki’de, 1’i Porvoo’da biri ise Vierumaki’de yer alır. Haaga-Helia, işletme okumayı düşünen öğrenciler için oldukça tercih edilen bir okuldur. Haaga-Helia’da eğitim pratik ağırlıklıdır ve öğrenciler birçok farklı şirketle gerçek hayat deneyimi edinme şansı yakalarlar. Bu yüzden, öğrencilerin okurken staj yaptıkları şirketlerden mezun olduklarında iş teklifi alma şansları da yüksektir. Öğrenciler, okurken Haaga-Helia’nın anlaşmalı olduğu üniversitelerden çift lisans diploması alma imkanına sahiptir. Çift lisans öğrencileri 2 sömestrı yurtdışında okuyup hem Haaga-Helia’dan hem de anlaşmalı olduğu üniversiteden diploma alırlar.

Haaga-Helia, aynı zamanda girişimcilikle ilgilenen öğrencilere StartUp School adında bir program da sunar. Bu program, öğrencilerin kendi şirketlerini kurarken öğretmenlerinden de destek almasını sağlar. StartUp School aynı zamanda kendi şirketlerine sahip ve uygulamalı destek almak isteyenler için de idealdir.
 

 

Lisans Programları:

Helsinki

 • Bachelor of Business Administration in Business Information Technology
 • Bachelor of Business Administration in International Business
 • Bachelor of Business Administration in Business Service Solutions and Languages
 • Bachelor of Hospitality Management in Hospitality, Tourism and Experience Management

 

Porvoo

 • Bachelor of Hospitality Management in Tourism and Event Management

 

Vierumäki

 • Bachelor of Sport Studies in Sports Coaching and Management

 

Yüksek Lisans programları:

Helsinki

 • Master of Business Administration in Leading Business Transformation
 • Master of Business Administration in Business Technologies
 • Master of Hospitality Management in Aviation and Tourism Business

Haaga-Helia’da sömestr Ocak ve Ağustos aylarında başlar.

Okul ücreti,

Lisans programları için yıllık 8.500-9.500 EUR arası değişirken,

Yüksek lisans programları için yıllık 9.500 EUR’dur.

 1. Estonia Entrepreneurship University of Applied Sciences

Estonia’nın başkenti Tallinn’de bulunan girişimcilik odaklı üniversitesi Estonian Entrepreneurship University of Applied Sciences, öğrencilerinin iş dünyasıyla güçlü ilişkiler kurma imkanı sunar. EUAS’ta öğrenciler deneyimli girişimcilerin başarıları ve hatalarından değerli dersler alırlar. Tallinn, Avrupanın Taxify, Pipedrive ve Toggl gibi start-up şirketlerine ev sahipliği yaptığı için girişimcilik için biçilmiş kaftandır. Öğrenciler, Kuzeyin Silikon Vadisi de denen Ülemiste Şehrindeki yüksek değere sahip endüstrilerde girişimcilik kariyerleri için ilham alabilirler.

EUAS’ta sömestr Şubat ve Eylülde başlar.

Okul ücreti yıllık 4820-5000 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

Lisansprogramları

 • Creativity and Business Innovation
 • Software Development and Entrepreneurship
 • Start-Up Entrepreneurship
 • Game Design and Development

Yüksek Lisans Programları

 • International Business Administration

 

 1. Kajaani University of Applied Sciences

1992 yılında kurulan oyun ve turizm odaklı Kaajani Üniversitesi, birçok uluslararası öğrencinin turizm okumak için ilk tercihi olmuştur. KAMK, oyun, simülatör eğitimi ve uygulama geliştirme alanında Finlandiya’da ve Avrupadaki öncü okullardan biridir. En son sanal gerçeklik yazılımı ve donanımı KAMK kampuslerinde öğrenci erişimine açıktır. Kampüs içinde, öğrenciler  veri merkezi, oyun dizayn laboratuvarları, 3d printerlar, robotik ve akıllı gym imkanları sunar.

Kajaani Üniversitesi, 4 lisans programı sunuyor:

Lisans Programları:

 • Bachelor of Business Administration in International Business
 • Bachelor of Business Administration in eSports Business
 • Bachelor of Sports Studies in Sports and Leisure Management
 • Bachelor of Hospitality Management in Tourism

 

Sömestr Ağustos ayında başlar. Okul ücretleri yıllık 6000 EUR’dur.

 1. Helsinki School of Business (HELBUS)

HELBUS olarak da bilinen Helsinki School of Business, 2012te kurulan özel bir üniversitedir. HELBUS’un UK’deki University of Northampton’la anlaşması olduğu için, öğrenciler mezun olurken aynı zamanda Northampton’dan da diploma alma şansı yakalarlar. University of Northampton, mezunlarının yüksek istihdam oranıyla gurur duymaktadır. HELBUS’ta öğrenciler öğrenimlerini küçük sınıflarda görürler, böylece profesörler öğrencilere daha kişisel eğitim sunarak öğrencilerin ihtiyaçlarına göre dersi anlatabilirler.

Lisans programı

 • Bachelor of Arts in Business and Management (BA Hons)

TOP-UP programı:

Bu programla, İşletme programınızın son senesini HELBUS’ta okuyup University of Northampton üniversitesinden Lisans diploması almaya hak kazanırsınız.

Yüksek Lisans programı

 • Master of Business Administration (MBA)

HELBUS’ta sömestr Ocak ve Eylül aylarında başlar.

Okul ücretleri,

 • Lisans programları için yıllık 9410 EUR, yüksek lisans programları için tüm program 15.300 EUR’dur.

EğitimAL olarak EdunationCo ile anlaşmalıyız.

Finlandiya'da Eğitim hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız Bilgi İstek Formu ile bize ulaşın.

Yukarı