EğitimAL

Yurtdışında Akademik Eğitim İçin İlk Basamak: Pathway / Foundation Programları
Eğitim Rehberi


Yurtdışında Akademik Eğitim İçin İlk Basamak:  Pathway / Foundation Programları

Dünya üzerinde sunulan yaklaşık 1400 pathway programı olduğunu ve bu programların küresel ölçekte 825Milyon USD’lik bir ekonomi yarattığını biliyor muydunuz? Peki nedir bu pathway/foundation programları?

Pathway /foundation programları en basit anlatımla,

  • Yurtdışında ingilizce olarak sunulan lisans programlarına gitmek isteyen uluslararası öğrencileri hem dil yeterliliği hem de akademik yeterlilik olarak üniversiteye hazırlayan
  • Akademik içeriği, İngilizce dil eğitimini, akademik ders ortamını ve kültürel adaptasyonu harmanlayan bir içeriğe sahip programlardır.

Pathway programları ile akademik bir diploma, sertifika yada not sahibi olmazsınız ancak bu programlar ile birçok üniversiteye direkt olarak geçiş hakkına sahip olabilirsiniz. Tek bir akademik programa yönelik programlar olabileceği gibi birçok program öğrenciler program sonunda farklı akademik alanlara geçiş imkanı sunuyor.

Zorunlu mudur, yararlı mıdır gibi sorular akla gelse de; üniversitelerin söz konusu programlara büyük önem verdiğini ve çok büyük avantajları olduğuna dikkat çektiklerini belirtmekte fayda var. Üniversitelerin bu programlar hakkında en önemli düşüncesi, söz konusu programların hem dil hem de akademik olarak gerçekten hazır ve kaliteli adayları yetiştiriyor olmaları. Boston College’dan Uluslararası Eğitim Merkezi Direktörü Hans de Wit’in sözleriyle; “pathway programları yetersiz hazırlığa ve becerilere sahip öğrencilerin kabul edilme riskini engellemiş oluyor

Bir çok yüksek eğitim kurumu söz konusu programları kendi bünyesinde sunsa da, dışarıdan bir partner ile çalışan, pathway programı sunma işini özel bir kuruma devreden üniversite sayısı da bir hayli fazla.

Öğrenci açısından bakacak olursak, en önemli konu pathway programlarına kabul için İngilizce yeterelilik seviyesinin lisans programlarına nazaran daha düşük olması. Lisan programlarının kabul şartı genel itibari ile IELTS 6-7 aralığında iken pathway programlarının şartı ise 5,2. Üniversite eğitimi için hem dil eğitimi hem de ön akademik hazırlık sunan programlar öğrenci için en kaba tanımla bir hazırlık ve adaptasyon evresi sunmakta.

1400 civarında olan program sayısının neredeyse tamamına yakını İngilizce konuşulan ülkelerde sunulmakta. Bu ülkeler içinde de İngiltere tabi ki başı çekiyor. Tam 748 program İngiltere’de sunuluyor. Okyanusya ülkeleri (yeni Zelanda ve Avustralya) 195 program ile ikinci sırada. Kanada ve Amerika’nın oluşturduğu Kuzey Amerika grubu ise 145 programla takip ediyor. Her beş programdan dördü İngilizce yüksek eğitim için sunulmakta!

Programların yarısını ise beş ana kurum sunmakta; Cambridge Education GroupINTO University PartnershipsKaplan International CollegesNavitas ve Study Group.

Programların yıllık yaklaşık maliyetleri ise Avustralya’da 17Bin USD, İngiltere’de 22Bin USD ve Amerikada’da 18Bin USD seviyelerinde. Bu miktarların sadece eğitim maliyetleri olduğunu belirtmekte fayda var.

İngilizce konuşulan ülkelerdeki üniversitelerin gittikçe daha çok uluslararası öğrenci kabul etmeye başladıklarını ve bu konuda bir rekabetin de oluşmaya başladığını göz önüne aldığımızda pathway programlarının ilerleyen yıllarda daha da önemli hale gelebileceğini şimdiden belirtebiliriz.

Yukarı