EğitimAL

Türk öğrencilerin %96’sı yurt dışı eğitim diyor!
Eğitim Rehberi


Türk öğrencilerin %96’sı yurt dışı eğitim diyor!

Üniversite çağındaki Türk öğrencilerin %96’sı yurtdışında alınacak bir akademik eğitimin gelecekte daha iyi iş imkanları bulmak için iyi bir tercih olduğunu düşünüyor. Türkiye’de gerçekleşen EAIE konferansında, British Council tarafından yayınlanan Eğitim Araştırması raporunda yer alan bu cümle Türk öğrencilerin yurtdışı eğitime karşı ciddi bir ilgisi olduğunu gösterse de öğrencilerin %86’sı maliyeti en önemli engel olarak belirtiyor. 

Gelişmekte olan bir ekonomiye sahip olan ve 2017’e kadar ortalama %5 büyüme beklentisi olan Türkiye, Avrupa dahilinde en yüksek genç nüfusa sahip. Bu saptamalarda bulunan rapor, bunun bir sonucu olarak yurtdışı eğitime olan talepte büyük bir artış bekliyor. 

EAIE konferansında yayımlanan “Uluslararası eğitimin önemi: Türk öğrencilerin bakış açısı” 81 ilde toplam 4800 öğrenciyle yapılan anketin sonuçlarına dayanıyor. En büyük 18.ekonomiye sahip olan Türkiye’nin 76 Milyonluk nüfusu ve %42’sinin 24 yaş altı olması, yakın gelecekte yurtdışı eğitime olan talepte patlama beklentisi yaratan ana etkenler olarak raporda yer alıyor. Raporda ayrıca yükselen GSYH ve kişi başı milli gelir, ekonomik anlamda güçlenen bir orta snıf varlığına ve yurtdışı eğitimi karşılayabilecek nüfusun artmasına işaret olarak gösteriliyor.

Öğrenciler mezuniyet sonrası gelecek vaad eden, çalışmayı düşündükleri sektörlere örnek olarak mühendislik, tıp, bilgi işlem ve dijital medyayı gösterdiler. Söz konusu sektörler hükümetin 2011 Sanayi Strateji Raporunda hedeflediği sektörlerle birebir örtüşmekte. 

Öğrenciler yurtdışı eğitimin,  mezuniyet sonrası daha iyi iş imkanlarına sahip olamanın yanısıra daha iyi eğitim olanaklarına sahip olma, vizyonu genişletme ve yeni kültürleri tanıma anlamında iyi bir fırsat olduğuna inanıyor. Ülke olarak nereyi tercih edecekleri sorulduğunda ise öne çıkan ülkeler; Amerika, Almanya, İngiltere, Kanada ve Avrupa Birliği üyeleri.
2010 yılında, ağırlığı kısa dönem dil okulu olmak üzere toplam 49.116 öğrenci yurt dışında eğitim gördü. 22.383’ü ise en az bir akademik dönem(4-5 ay) yurt dışında kaldı. Ancak raporda farklı istatistik şirketlerinin raporlarını bir araya getirdiğinizde gerçek rakamın 100.000’e ulaşmış olabileceği belirtiliyor. 

Yukarı