EğitimAL

Neden Kanada'da Eğitim
Eğitim Rehberi


Türkiye’de eğitim almış veya eğitim gören birçok öğrenci artık uluslar arası deneyim ve de donanıma sahip olmak için yurtdışında eğitime yöneliyor. Lisans, yükseklisans, dil okulları ve de sertifika programları gibi birçok yelpazede eğitimler sunan ülkeler arasında, Kanada birçok özelliği ile en çok ilgi çekenler arasında. Yaz kış hareketli bir hayat sunan Kanada, diğer birçok özellikleri ile de daha uzun süre öğrencilerin favorisi olacak gibi görünüyor. 2010 Kış olimpiyatları da ayrıca bu sene Kanada da yapılmaktadır. Peki Neden Kanada?

- Dünya sıralamasında birinci.
- Ekonomil fiyatlar ile Kanada’da eğitim
- Yüksek yaşam standartları
- Konuksever ortam
- Doğal güzellikler ve güvenli bir ortam
- İleri teknoloji ülkesi olması ve de iki dil konuşulan bir ülke olması

Kanada’daki okullar, egitimde öncelikli sirada gelen ve en fazla talep edilen okullar arasinda yer alir. Kanada egitim sisteminde kisi basina ayrilan harcama diger G-8 ülkelerinin ayirdigindan daha fazla oldugu gibi, Kanada OECD ülkeleri içindeki ilk üçte yer almaktadir. Kanada üniversitelerinden alinan diplomalarin dünya çapinda taninmasina bagli olarak Kanadali üniversitelerden mezun olan yabanci ögrenciler basarili ve saygin bir kariyere sahip olurlar.

Dünya Siralamasinda Birinci
Kanada, 1994 yilindan bu yana BM ve EUI tarafyndan dünyada yasanilacak en iyi on ülkeden biri secilmektedir. BM anketinde Kanada özellikle yaygin egitim olanaklari, ortalama yasam süresinin uzunlugu (evrensel bir saglik bakim sistemi nedeniyle), düsük suc ve siddet orani gibi nedenlerle yüksek sirada yer almistir. Buna ek olarak, Vancouver, Toronto ve Montreal sehirleri güvenli ve temiz olmalari ve kültürel aktiviteler ve cekici yasam tarzlari sayesinde dünya siralamasinda yasanilacak ve calisilacak en iyi sehirler olarak seçilmektedir.

Ekonomik Fiyatlarla Kanada`da Egitim
Kanada’da okumak için gereken ücretler oldukça ekonomiktir. Yabanci bir ögrenci için Fen Edebiyat programlarinin bir ögretim yilli (8 ay) için maliyeti 7.100 Kanada Dolaridir. (4.765 US) Buna ragmen okul ücretleri kurumdan kuruma farklilik gösterebilir. 

Yüksek Yasam Standardlari
Kanada dünyada en yüksek yasam standardlarina sahip ülkelerden biridir. Kanadalilarin %70`inden çogu kendi mülklerine, otomobil buzdolabi, çamasir makinasi, televizyon, telefon ve radyo gibi dayanikli tüketim mallarina sahiptir.

Kanada’da basin, eglence ve sanatsal aktiviteler oldukça gelismistir. Kanadalilar 1.000 den fazla AM ve FM radyo istasyonu ile dinleyici ve izleyicileri egitmek, eglendirmek amaciyla hizmet veren 719 televizyon istasyonunu içeren gelismis ve dünya çapindaki kapsamli yayin sistemi ile gurur duymaktadir. 

Konuksever Ortam
Kanada kültürel çesitliligi tesvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir.
Kanada’da dünyadaki etnik gruplarin hemen hemen tamaminin varligi dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda, Kanada’da spesifik kültürlerle özdeslesmis etnik mutfaklari ve eglenceli aktiviteleri bulmak mümkündür. Kanada`da klüplere ve etnik altyapilarin çesitliligini temsil eden derneklere kolayca ulasilabilir. Okullarda yabanci ögrencilerin danismanlari ögrencilere bu tarz gruplarla iletisime geçebilmek konusunda yardimci olmaktadir.

Dogal Güzellikler
Kanadalilar dogal çevrelerine büyük önem vermektedirler. Kanada’da her eyalet ve bölgede yerlesmis toplam 42 adet dogal park ve dogal park rezervleri bulunmaktadir. Her eyalet ve bölgede, eyalet parklari, kir alanlari, ekolojik ve dogal rezerv olarak ayrilmis alanlar mevcuttur. Ülkede 2000`in üzerinde benzer alan tahsis edilmistir.

Kanada’ya gelen ögrenciler dünyadaki en güzel ve dogal ortamlardan birine tanik olurlar. Kanada farkli cografyalarin ülkesidir. British Columbia’nin yesil kiyilari, Alberta’nin Rocky Daglari, ovalara bakan genis gökyüzü, St. Lawrence ve Great Lakes (Büyük Göller)’teki “akçaagaçsekeri ülkesi” ve Atlantik’in muhtesem sahilleri ve engebeli tepeleri ile Kanada`nin dis mekanlarinda görmeye deger çok fazla sey vardir. 

Güvenli Egitim
Kanada güvenli, adil ve huzurlu bir toplum olarak taninmaktadir. Kanada`da suç oranlari 1990`lardan beri düzenli olarak düsmektedir. 1977 Kanada polis raporlarina göre suç oranlarinin alti yildir %5 oraninda azaldigi görülmektedir. Son 5 yildir, siddet suçlarindaki düsüs de dikkat çekicidir. Kanada’da cinayet oranlari, tüm raporlanan siddet egilimli kazalarin %1` inden de az bir orani olusturmaktadir. Güneydeki komsusu ABD`den farkli olarak atesli silahlar siki bir sekilde kontrol edilir ve genellikle bu silahlarin Kanada içinde bulundurulmasina izin verilmez.

Yüksek Teknoloji Ülkesi
Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararasi lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacilik, sehir ulastirma, mikroelektronik, tip aletleri, gelismis software hidroelektrik ve nükleer güç, laser ve opto-elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, geometik, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelismisligi ile taninmaktadir.

İki Resmi Dil 
Kanada, hem Ingilizce hem de Fransizca`nin resmi dil oldugu bir ülkedir. Kanada`nin Fransizca konusan yerlesik halkinin büyük çogunlugu (%75) ülkenin dogu kisminda bulunan Quebec eyaletinde yasar, fakat ülke genelinde de Fransizca konusan topluluklar bulunmaktadir. 
2001yilindakii nüfus sayimina göre, Quebec nüfusunun %81`sinin anadili Fransizcadir. Quebeclilerin %83`ü Fransizca konusmaktadir. 

Kanada hakkında daha fazla bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Canada

Yukarı