EğitimAL

İngiltere Artık Sadece Bu Sınavları Kabul Ediyor!
Eğitim Rehberi


İngiltere Artık Sadece Bu Sınavları Kabul Ediyor!

6 Nisan 2015 itibari ile Trinity College London(TCL) ve IELTS, İngiltere Vize başvuruları için istenilen Güvenli İngilizce Seviye Sınavı’nı (SELT) yapmaya yetkili iki kurum olarak onaylandı. Söz konusu değişiklik 26 Şubat tarihinde İngiltere Parlemantosuna sunulan kapsamlı vize düzenlemesi içeren yasal düzenlemeler sonrası onaylanarak uygulamaya alındı.

Daha önceki tarihlerde SELT uygulamaya onaylı dört kurum olmasına rağmen, yapılan değişiklikle birlikte artık sadece TCL ve IELTS göçmenlik başvurusunda aranılan İngilizce yeterlilik sınavını yapmaya yetkili kurum olarak atandı. Söz konusu kurumlar British Council, IDP:IELTS Avustralya ve Cambridge Assessment kurumlarının ortaklığı olması ile biliniyor. 

Yapılan düzenlemenin ETS TOEIC sınavında yapılan sahteciliklerin BBC tarafından ortaya çıkarılması üzerine başlatıldığı biliniyor. Söz konusu sahtecilikler sonrası ETS’nin lisansı 2014 Nisan’ından itibaren iptal edilmişti.
Yapılan düzenleme sonrası City & Guilds IESOL, ESOL ve ISESOL sertifikaları ile Pearson Test of English Academic sınavlarının SELT olarak geçerliliği kalmamaktadır. IELTS haricindeki tüm Cambridge Assessment sınavları da listeden çıkarılmış durumda.

Söz konusu uygulama TCL cephesinde büyük memnuniyet yaratırken, Pearson’dan bir yetkili ise hükümet tarafından istenen tüm yükümlülükleri yerine getiren global bir eğitim şirketi olmalarına rağmen, PTE Academic’in ( Pearson Test of English Academic) UK SELT olarak geçerliliğini yitirmesini hayal kırıcı olarak tanımladı. Yetkili The PIE’ye yaptığı açıklamasında, Pearson olarak bugüne kadar vize başvuruları için rakibi olmayan bir seviyede güvenli, hızlı ve yaygın bir hizmet sunduklarını belirtti.

TCL sınavları sadece İngiltere’deki muhtelif 10 merkezde uygulanabilecek olmasına rağmen IELTS. sınavları dünya çapında uygulanma imkanına sahip. 

Geçiş süreci nedeniyle yaşanacak mağduriyetleri engellemek üzere 5 Nisan öncesinde alınmış tüm geçerli sınavlar Kasım 2015’e kadar kabul edilecek.

Yeni düzenlenen IETLS sınavları Nisan ayından itibaren IELTS Life Skills adlı bir bölüm içerecek. Yeni uygulanacak olan bu kısım, dinleme ve konuşma bölümlerinde A1 ve B1 notu (Avrupa Ortak Ölçüt Çerçevesi’ne göre) almak zorunda olan başvuru sahiplerine yönelik başlatılacak. 

Yukarı