EğitimAL

Avustralya Uluslararası Eğitim stratejisi
Eğitim Rehberi


Avustralya uluslararası eğitim stratejisinin taslağını açıkladı

Avustralya hükümeti uzun süredir beklenen uluslararası eğitim strateji planını açıkladı. Rapor Avustralya’nın yurtdışı eğitim alanında önde gelen 5 ülke arasındaki yerini koruması için araştırma programlarına, uluslararası öğrenci sayısının artırılmasına ve global olarak tanıtıma vurgu yapıyor. Raporda ayrıca vize politikasının yalınlaştırılarak, daha kolay ve az maliyetli bir sisteme dönüşümünün ipuçlarını veriyor.

Ülkedeki yurtdışı eğitim sektörü 2009’daki sert düşüş sonrası hızlı bir toparlanma gösteriyor. 2014 yılında tüm zamanların en yüksek uluslararası öğrenci sayısına ulaşan sektör, ülke ekonomisine 16.3 Milyar Dolar (AUD) katkı sağladı. Eğitim Bakanı Christopher Pyne, kamuoyunun görüşüne sunulan raporun ana amacının, uluslararası eğitimin ülke ekonomisindeki ana ihracat kalemlerinden biri olmasını devam ettirmek olduğunu belirtti. Geleneksel sanayi kollarının baskı altında olduğunu belirten Pyne, Avustralya’nın uluslarası eğitimdeki küresel talep patlamasına hazırlıklı olduğunu ve öğrencileri küresel anlamda profesyonel iş hayatına hazırlayabileceklerini bildirdi. 

Pyne açıklamasında: “Uluslarası eğitim ekonomik yararlarının ötesinde bir çok fayda sağlıyor. Uluslararası eğitim ülkemizdeki kültürel zenginliği artırıyor ve eğitim kurumlarımızın gelişimine ciddi katkılar sağlıyor. Bunun yanısıra uluslararası öğrenciler ülke ekonomisine, şehirlere ve kasabalara ciddi katkılarda bulunuyor” dedi. 

Hükümetin hazırladığı planda, eğitim süresince ve sonrasında çalışma imkanları ana maddelerden biri olarak göze çarpıyor. Her daim eleştirilen konaklama konusunda ise çözüm olarak kampüs alanlarına yakın konaklama alanlarının inşaası ve diğer ülkelerdeki örnek uygulamaların incelenmesi öneriliyor. Ülkedeki uluslararası öğrencilerin yapılan anketlerde her zaman konaklama kalitesi ve maliyeti anlamında çok ciddi eleştirilerde bulunduğu biliniyor. 

Uluslararası eğitim sektörüdeki zayıf noktalakarı güçlendirmek ve eksiklikleri gidermek için hazırlanan rapor doğrultusunda hedeflenen ana ülkeler doğal olarak Asya ülkeleri. Ancak Latin Amerika ve Ortadoğu vurgu yapılan diğer bölgeler. Taslak kamuoyunun görüş bildirmesi için Mayıs sonuna kadar yayında kalacak. Hükümet, taslağı sektörün önde gelenleri ile iki seans halinde 2015 boyunca görüşmeyi planlıyor. 

Değişiklik planlanan ana konulardan biri olan viye uygulamalarında ise 2017 Ocak’tan önce bir değişiklik beklenmiyor. 

Yukarı