Yurtdışında dil eğitimi nasıldır?

Yurtdışı dil eğitiminin özelliklerini, avantajlarını ve bilinmesi gereken detayları görmek için sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Yurtdışında dil eğitimi tamamen o dille yapılmaktadır. Örnekle; İngilizce eğitim için, İngilizce konuşulan bir ülkede, gittiğiniz dil okulunda eğitim dili tamamen İngilizce olup, İngilizcenin haricinde başka bir dil eğitim amacı ile kullanılmamaktadır. İngilizceyi Türkçe anlatmak, İspanyolca anlatmak yada Çince anlatmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu durum, başlangıç seviyesinde olan yada çok az bir bilgiye sahip olan kişilerin gözünü korkutabilir ama kısaca cevaplamak gerekirse İngilizce bilginiz sadece yes ve no’dan oluşsa da yurtdışında dil eğitimine gidebilirsiniz. Emin olun ki bu durum aslında öğrenmenizi hızlandıracaktır, engellemeyecektir.

Öncelikle hangi dili öğrenmek istediğinizi seçmeniz gerekir. Bu tamamen sizin kişisel hedefleriniz ile ilgileriniz ile alakalıdır. Bu konuda kararsız kalan kişiler sitemizde yer alan makalelerden “Hangi Yabancı Dil?” adlı makaleyi inceleyebilir. Dili belirledikten sonra sıra ülke ve sonrasında şehir seçimine geliyor. İngilizce eğitimi için ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, Malta, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi seçenekler mevcut. Bu ülkelerin tamamında resmi dil İngilizce ve kurs sonrasında sokağa çıktığınızda İngilizce konuşulan ülkeler. İspanyolca için ise İspanya ve Güney Amerika ülkeleri seçenekler dahilinde. Ülke ve şehir seçiminde bir çok kriter söz konusu olup yine bunlar ile ilgili danışabileceğiniz makalelerimiz mevcut. Eğitim danışmanlarımızın da bu konularda gayet tecrübeli olduğuna ve sizlerle yapacakları görüşmelerde sizi bir miktar tanıdıktan sonra size en uygun olacak alternatifleri sunacaklarına emin olabilirsiniz. Bir adım sonrası ise okul seçimi. Size en uygun ve bütçenize en uygun okul seçimi için danışmanlarımız sizlerle görüşerek birden fazla seçeneği sizlere artıları ve eksileri ile sunacaklardır. Sizler de sitemizdeki dil okullarımız kısmını inceleyerek okullar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dili, ülkeyi, şehri ve okulu seçtikten sonra yapılması gereken iş, gideceğiniz ülke için vize almak. Eğitim sürenize bağlı olarak turist vizesi ile gitmek mümkün olabildiği gibi, genelde öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Vize için gereken evraklar ve yapılması gerekenler hakkında danışmanlarımız size gerekli bilgileri ve desteği sunacaklardır. Her ülkenin vize koşulları farklı olup, bu durumun ülke seçiminizi de etkileyeceğini belirtmek isteriz.

Vizeninizi aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey uçak biletinizi almak ve uçuş gününü beklemek. Bu kısıma kadar anlattıklarımız gitmeden önce yapılması gerekenler ve eğitim danışmanlarımız tüm bu süreçlerde sizlere yardımcı olacaktır. Peki oraya gittiğinizde sizi neler bekliyor, eğitimler nasıl oluyor?

Gidişiniz genelde okulun başlangıç tarihinden 1-3 gün öncesinde gerçekleşiyor, böylece ilk heyecanınızı atmış bir miktar da olsa çevreye uyum sağlamış oluyorsunuz. Okyanus ötesi uçuşlarda yaşanan jetlag kısmını da atlatmanıza yarıyor. İlk Pazartesi tüm dil okulları yeni gelen öğrencilere seviye tespit sınavı uygular. Bu sınav sonucuna göre seviyenize uygun bir sınıfa yerleşiminiz sağlanır. Sınav sonrasında ise genel olarak okul, okulun kuralları ve şehir hakkında bir oryantasyon yapılıp belli ortak sorular cevaplanmaya çalışılır. Ertesi gün ise eğitiminiz başlar.

Eğitim için farklı bir dil kesinlikle kullanılmaz, zira bir dili başka bir dil ile öğretmeniz mümkün değildir! İfade etmek istediğiniz şeyi tam anlamıyla ifade edememe durumunuz olabilir, bu çok doğaldır. Bu noktada sizden beklenen mevcut bilginiz ile kendinizi ifade etmeye çalışmanızdır. Bu şekilde etkin öğrenme süreciniz hızlanacaktır. Çok basit bir örnekle; konaklama yapacağınız odaya gittiğinizde dolabı açtınız ve 3 askınız olduğunu gördünüz. Sizinse 10 gömleğiniz var. Askı istemeniz lazım ama askının İngilizcesini bilmiyorsunuz. El yöntemi ile yada bildiğiniz kelimeler ile görevliye derdinizi anlatmaya çalışırken görevli bir noktada “ok, you want coathanger” dediğinde askının coathanger olduğunu yaşayarak öğrenmiş olacaksınız. Yurtdışındaki dil eğitimin en önemli noktalarında biri aslında bu örnekte açıkça görülmektedir; yaşayarak öğrenme! Okulda da bir soru sormak istediğinizde bir şey açıklamak istediğinizde bunu o dille yaparken aslında kısa sürede çok fazla şey öğrendiğinizi sizler de fark edeceksiniz. Dil seviyesi başlangıç yada düşük olan öğrenci adaylarımızın endişelerini gidermek adına kısa bir not eklemek gerekirse; herhangi bir acil durum yada sağlık problemi olursa kendimi nasıl anlatacağım diye endişelenmenize gerek yok , zira okullarda kayıtlı öğrenciler ile anadillerinde konuşabilen bir destek elemanı genel olarak bulunuyor. Farklı bir probleminiz olursa ve yine desteğe ihtiyacınız olursa eğitim danışmanlarımız ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kurs haricinde kalan zamanlarınızda dışarıda gezerken, insanlarla konuşurken, farklı aktivitelerde bulunurken sürekli olarak o dili kullanacağınızdan aslında kurs haricindeki kısımda da bir eğitim aldığınızı sizlerde bir yerden sonra fark edeceksiniz. Restoran da yemek yerken bu konudaki sözcük dağarcığını öğrenecek, arkadaşlarınız ile maç seyrederken o spor dalında hangi kelimeler kullanılıyor, belli durumlar nasıl ifade ediliyor öğreneceksiniz. Günlük konuşma dilinde, sokakta hangi deyimler kullanılıyor, pratik kullanım nasıl bunlara da zamanla alışacaksınız.

Dersleriniz belli bir süre devam ettikten sonra okullar belli sürelerde sınav yaparak seviyenizi takip etmektedir. Böylece yavaş gelişim gösteriyorsanız ilave dersler ile hızlanabilir, daha hızlı bir gelişim gösterip grubunuzun önüne geçtiyseniz de birüst gruba geçerek eğitiminizi hızlandırabilirsiniz.

Programlarda dilin kullanımı, dil bilgisi, dinleme, okuma, yazma gibi genel konular işlenmekle birlikte farklı konularda seçmeli dersler ile öğrencilerin gelişimi hedeflenmektedir. Bu konuda okullar çok farklı seçenekler sunmaktadır. Programlar haftalık ders sayısına göre çeşitlendirilmektedir. Haftada 10 saatten haftalık 30-40 saate kadar seçenekler mevcuttur. Genelde sabahtan başlayan programlara alternatif olarak öğleden sonra programları da mevcuttur. Tüm bu detayları eğitim danışmanlarımız, okula gitmeden önce size özel durumları görüşerek seçim için sizlere yardımcı olacaklardır.

Eğitim için belirlediğiniz sürenin sonunda okuldan bitirme sertifikanızı alarak dönüş yolculuğu için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, kurslarda devam mecburiyeti olup belli bir seviyeden fazla devamsızık yapan öğrencilerin sertifka alması mümkün olmamaktadır. Kısaca, katılım mecburi!

Bilgi İstek Formu