EğitimAL

Çekya
Çekya, Orta Avrupa’da bulunan, kuzeyinde Polonya, kuzeybatıda Almanya, doğuda Slovakya ve güneyinde Avusturya ile komşu bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti hala ülkenin resmi adı olsa da 2016’da alınan bir kararla kısaca Çekya olarak değiştirilmiştir. Başkenti “Altın Şehir”, “Masal Şehri”, “Avrupa’nın Kalbi”, olarak bilinen tarihi Prag kentidir ve yoğun ilgi çeken bir turizm noktasıdır. 

2018 senesinde yapılan araştırmaya göre %1.9’luk oranla Avrupa Birliği içinde en düşük işsizlik oranına sahip olan Çekya, dışarıdan gelen öğrencilere de çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Ülke ekonomisinin %60’ı hizmet sektörü, %37.5’u endüstri ve %2.5’unu tarım oluşturur. Ayrıca Küresel Rekabet Raporu’nda 29. Sırada olan ülke ekonomik ve kişisel özgürlükler baz alındığında Danimarka, Norveç ve Kanada gibi birçok ülkeyle yakın imkanlar sunmaktadır.

Çekya, ICT, yazılım geliştirme, biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi alanlarda gelişmeye devam etmekte olan oldukça popüler bir konum haline gelmiştir. Başlıca endüstri gelirini ileri teknoloji mühendisliği, otomotiv, elektronik gibi alanlar sağlamaktadır. Büyük firmaları arasında Skoda Auto, RWE Supply Trading ve Unipetrol vardır.

Popülasyonun %94.2 si Çekler’den oluşmaktadır, ülkede Slovaklar, Almanlar ve Polonyalılar da yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu genel olarak Prag, Pilsen, Brno ve Ostrava’dadır.

Ülkenin denize kıyısı olmadığı için yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı yüksektir, kış ayları soğuk yaz ayları ise serin geçmektedir. 

Program çeşitliliği, yaşam kolaylığı, akademik başarısı ve uygun eğitim ücretleri sebebiyle Çekya birçok uluslararası öğrencinin odak noktası haline gelmiştir. Tüm üniversitelerinin çeşitli ödüller aldığı ülke aynı zamanda Erasmus öğrencileri arasında da en popüler 10 seçenekten bir tanesidir. Günümüzde, 43.000’den fazla uluslararası öğrenci Çekya’da eğitimine devam etmektedir. Bununla birlikte Çekya, AB üyesi ülkelerden biri olduğundan, üniversitelerinin YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Çekya’da bir üniversiteden mezun olduğunuzda AB üyesi ülkelerde geçerli olan “Mavi Diploma” sahibi olursunuz. Bu diploma sayesinde Çekya’da eğitimlerini tamamlayan öğrenciler hem Avrupa’da hem de dünyanın başka birçok ülkesinde çalışma şansına sahip olmaktadırlar. 

Kısacası Çekya, yurt dışında nitelikli eğitim almak isteyen öğrenciler için hem eğitim alırken hem de mezuniyet sonrasında sunduğu fırsatlarla oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme şansına sahip olmanız açısından da değerlendirilebilecek en uygun seçenekler arasındadır. 

Yukarı