Yurtdışı Eğitim İçin 7 Önemli Sebep


Günümüzde yurtdışı eğitime büyük bir talep olduğu ortada ve bu konuda arkadaş, aile ya da akademik ortamda bir konuşma geçtiğinde hemen hemen herkesin bir fikri var. Peki yurtdışı eğitim bize ne kattı, ne katıyor ya da ne katacak ? Bunu düşünmeye çok vaktimiz olmayabilir ama biz yurtdışında eğitim almak için 7 sebebi bir araya getirdik.

1-) Yabancı dilinizi geliştirirsiniz

yurtdışı dil eğitimi ve üniversiteleri

Nerede ve nasıl bir eğitim alıyor olursanız olun, yurtdışına gittiğiniz zaman yabancı diliniz daha da gelişir. Bunun en önemli sebebi hep yabancı insanlarla muhattap olmamız. İspanya, İngiltere ya da Kanada hiç fark etmez; bir ülkeye gittiğiniz zaman o ülkenin insanlarıyla konuşursunuz, yol sorarsınız, muhabbet edersiniz ve hatta kim bilir tartıştığınız zamanlar da olur. Ama unutmayın ki tüm bunlar sizin yabancı dilinizi geliştirmenizi ve daha akıcı konuşmanızı sağlar. Türkçe konuşurken cümleyi kurmadan önce “Özne burada, yüklem şurada, fiil de oraya gelecek” gibi düşüncelerimiz nasıl yoksa aynı şey yabancı dil için de geçerli olmaya başlar. Zaten bu noktadan sonrası yabancı dili gerçekten konuştuğunuz anlamına gelir.

2-) Ufkunuz genişler, hayata ve olaylara bakış açınız değişir

eğitimal yurtdışı eğitim ve üniversiteler

Yurtdışında gördüğünüz farklı kültürler, hayatlar ve insanlar size hep yeni şeyler öğretir. Çünkü o insanlar bir anlamda sizden farklı, farklı bir çevrede doğup büyüdüler ve düşünce yapıları da elbette değişik olacaktır. Ama bunun dezavantaj olduğunu düşünmeyin. Tam tersine olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenirsiniz, böylece karşılaştığınız sorunlara daha yaratıcı çözümler bulursunuz. Ayrıca farklı bir kültür tanımak uluslar arası kariyer yapmanız için de çok önemli bir fırsattır. Çünkü siz başka bir kültürün nasıl düşündüğünü, neler yaptığını biliyorsunuz, bunun dışında kendi kültürünüzü biliyorsunuz. Dolayısıyla kariyerinizde daha fazla iş kapısı açılır.

3-) Kendinize özgüveniniz artar ve olgunlaşırsınız

yurtdışı eğitim neden önemli

Biz EğitimAL olarak size yurtdışında olsanız bile hizmet sunmayı taahhüt ediyoruz. Ama yurtdışına gidip belli bir süre geçtikten sonra öğrencilerin çoğu işlerini tek başlarına halletmeyi, sorunları kendi başlarına çözmeyi öğreniyorlar. Bu, bir insan için özgüven kazanma, olgunlaşma anlamında büyük bir adım. O sorunları, evinizden, yurdunuzdan, ailenizden kilometrelerce uzakta çözebilmek sizi hem olgunlaştırıyor hem de özgüveninizi arttırıyor.

4-) İş bulmanız kolaylaşır

yurtdışı lisans ve iş bulma

Yurtdışında eğitim aldığınız zaman karşılık olarak sadece bir diploma almazsınız ve normalde kendinizi kanıtlamak zorunda olduğunuz bazı şeyler otomatik olarak kanıtlanmış olur. Mesela yurtdışında bir okulda okuduğunuz zaman zaten dil bildiğinizi ve o yabancı dille neler yapabileceğiniz bir anlamda insanlara göstermiş olursunuz. Sonuçta yurtdışındaki üniversitelerde de bir sürü ödevler yapılıyor, projeler düzenleniyor ve okulların ne yalan söyleyelim bunlara katılmanız konusunda ciddi ısrarları var. Bunlara katılıp iyi veya kötü ne olursa olsun, bir sonuç elde ettiğiniz zaman dil bildiğinizi ve daha önemlisi o dili kullanabildiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Bunun haricinde günümüz iş dünyası çok uluslu bir yapıda, bu yapıda yer alabilmek için de farklı kültürleri iyi tanımak, özümsemiş olmak gerekiyor. Yurtdışında alacağınız eğitim size bu anlamda da hiç şüphesiz büyük katkı sağlayacaktır.

5-) Uluslararası arkadaşlar edinirsiniz

amerika üniversiteleri lisans

Yurtdışı üniversiteler sadece belli bir millet değil çok sayıda milleti içinde barındırır. Siz de bu çok uluslu yapının içinde kendinize yer edinerek yeni çevreler tanırsınız. Bu çevre sayesinde dünyanın neresine giderseniz gidin arayacak bir arkadaşınız, çalacak bir kapınız olur. Türkiye’ye dönseniz bile bu arkadaşlarınızla konuşmaya devam edebilir ve o uluslar arası vizyonunuzu koruyabilirsiniz.

6-) Yeni dil öğrenirsiniz

yurtdışı dil eğitimi eğitimal yurtdışı eğitim

Kanada’nın ikinci dili Fransızcadır, Amerika’da İngilizce haricinde İspanyolca, Çince vs en sık konuşulan dillerdir. Avrupa’dan bahsetmeye hiç gerek yok. Birçok dilin yer aldığı bir aile gibi… Yurtdışı eğitim aldığınızda da sadece İngilizce değil bir çok dile maruz kalırsınız ve İngilizceyi de geç, ikinci bir dil öğrenme şansınız olur. Bu sizin hem sosyo kültürel birikiminize hem de iş hayatınıza olumlu katkı yapar.

7-) Bir çok yere seyahat edebilirsiniz

yurtdışı eğitim ve seyahat

Yurtdışı eğitim aldığınızda başka bir şehir, eyalet ya da ülkeyi de görme şansı elde edersiniz. Avrupa’da aldığınız vize Schengen kapsamındadır ve örneğin Almanya ya da Polonya’da üniversiteye gittiyseniz diğer komşu ülkeleri görebilirsiniz. İngiltere’ye giderseniz İskoçya’yı gezebilirsiniz. Kanada ya da Amerika’da diğer eyaletlere, vaktiniz bol olursa hatta Güney Amerika ülkelerini bile görebilirsiniz. Böylece tek bir yer değil bir çok yer görmüş, bir çok kültür tanımış olursunuz.

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu