Yurt Dışında Sürdürülebilir Çevre Mühendisliği Eğitimi


Sürdürülebilir çevre mühendisliğini anlatmaya başlamak için öncelikle neden bu bölümün ortaya çıktığını iyi anlamamız gerekiyor. Özellikle son yıllarda gittikçe popüler hale gelen bu bölümde asıl hedef; tüketim toplumunda yapılan geniş çaplı üretimin çevreye verdiği zararı en aza indirmek ve hatta yok etmek, öbür yandan da ürünlerden alınan verimi en üst düzeye çıkartmaktır. Böyle bir hedef konmasının sebebi ise, insanlık olarak yaptığımız fabrika üretimlerinin dünyaya ve atmosferine, dolayısıyla da insan sağlığına verdiği büyük zararlar bulunmaktadır. Bu zarar ve öte yandan kaynakların kısıtlılığı, sivil toplum örgütlerinin hükümetleri ve özel sermayeyi bu konuda girişim yapmaya zorlaması gibi sebeplerle sürdürülebilir çevre yönetimi ya da mühendisliği bölümü ortaya çıkmıştır.

surdurulebilir cevre yonetimi

Aslında bu mühendislik dalı altında üretilen teknolojilerin çoğuna “yeşil teknolojiler” yani İngilizce adıyla Greentech IT deniyor.

Bu mühendisliğin temelinde esasen üç konu başı çekiyor. Bunlar; ekonomik sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik.

Çevre Mühendisliği ve Yeşil Teknolojiler Pazarı Her Geçen Gün Büyüyor

Yeşil teknolojiler gün geçtikçe artıyor ya da tüm firmalar bu konuda çalışmalar yapıyor. Son yıllarda Tesla Motors’un da başını çektiği elektrikli otomobil teknolojisinde Mercedes, BMW, Renault, Peugeot, Jaguar, Fiat gibi tüm dev otomobil firmaları bu konuda binlerce kişiyi istihdam ediyor ve AR-GE çalışmaları yapılıyor. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda bu alanda daha fazla istihdam ayrılacağına hiç şüphe yok.

         tesla                                                                                  Tesla Motors, dünyanın en önde gelen elektrikli otomobil üreticisi olarak yer alıyor ve bu konuda fazlaca ARGE yatırımı yapıyor

                                                                                                                                                                            Fotoğraf: Tesla Model S

Şu konuda da hatırlatmak yapmakta fayda var. Almanya yeşil teknolojiler ve sürdürülebilir çevre mühendisliği konusunda çok fazla yatırım yapan bir ülke ve dolayısıyla Almanya üniversiteleri bu alanda lisans ya da yüksek lisans yapmak isteyen gençler için iyi bir seçenek olabilir. Hatta Çevre Teknolojileri İhracat İnisiyatifi programı sayesinde konumunu daha iyi hale getirmek isteyen Almanya’nın bu konuda üniversitelere de vereceği destek yadsınamaz boyutlarda.

surdurulebilir cevre yonetimi                                                Renault Grubu, BMW, Mercedes, Jaguar ve Peugeot gibi otomobil markaları da Avrupa'da elektrikli otomobiller konusunda fazlaca çalışma yapıyor.

Fotoğraf: Elektrikli Renault Zoe

Çevre Mühendisliği Programının Dersleri Nelerdir ve Hangi Konular Vardır?

surdurulebilir cevre yonetimi

Bu mühendislik programında dersler üniversiteden üniversiteye değişse bile işlenen konular çoğu yerde hemen hemen aynıdır. Konular ise genel olarak şunlardır;

 • Ekolojik ayak izi,
 • Sürdürülebilir üretim,
 • Sürdürülebilir tarım,
 • Yenilenebilir enerjiler,
 • Sürdürülebilir gıda güvenliği,
 • Yeşil bina teknolojileri,
 • Kentsel geri dönüşüm,
 • Atık yönetimi,
 • Ekoverimlilik,
 • Risk yönetimi,
 • Karbon ayak izi vs gibi.

Aslında bu listeyi daha da uzatmak mümkün ama dersler genel olarak bu konular üzerinden işleniyor.

Yurt Dışında Sürdürülebilir Çevre Mühendisliği Eğitimi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Almanya bu teknolojinin üretiminde başı çekiyor. Ama diğer yandan İngiltere ve Kanada üniversitelerinde de gerek lisans, yüksek lisans ya da sertifika-diploma programları sunuluyor.

Program için önerdiğimiz ülkeler ve okulları ise şu tabloda görebilirsiniz;

Birleşik Krallık Almanya Kanada
Brunel University Freiburg University Humber College
University of Nottingham Trier University University of Alberta
University of Bristol Ludwig Maximillian University of Munich Seneca College
University of Reading Karlsruhe Institute of Technology Thompson Rivers University
University of Edinburgh   Trent University
    University of Prince Edward Island
    Vancouver Island University

 

Yukarıda belirttiğimiz okullarda çevre mühendisliği ve yeşil teknolojiler ile alakalı çok sayıda bölüm ve diploma programı bulunuyor. Bu okullar ve bölümlerle ilgili detaylı bilgi almak istediğiniz taktirde aşağıdaki form aracılığıyla bize mail atabilir ya da iletişim kısmından danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu