Yurt Dışı Üniversite Tercihi


Her sene öğrenciler YGS-LYS sınavlarına giriyor ve herkesin okumak istediği bir bölüm, uzman olmak istediği bir alan var. Ancak hayal ettiği üniversiteye yerleşen öğrenciler olduğu gibi istediği üniversiteye yerleşemeyen ve istediği şekilde eğitim alamayan da bir çok üniversite öğrencisi var. Hatta şöyle acı bir durum da var ki; bir çok öğrenci bir bölüme giriyor ama girdiği bölümün iş potansiyelini yeterince anlayamıyor ya da dikkat etmiyor. Haliyle bu durum öğrenciyi yanlış ve zorlu bir yola sokuyor.

üniversite tercihleri eğitimal yurtdışı eğitim

Bir diğer konu ise tecrübe. Bugün bir çok bölümde zorunlu staj maalesef bulunmuyor ve öğrenciler üniversiteden çıktıkları zaman çok tecrübesiz bir şekilde ayrılıyorlar ya da tecrübeleri olsa bile bu tam olarak kendi okudukları alanda edindikleri bir tecrübe olmuyor.

Bunları bilen ve yüksek standartlarda okumak isteyen ya da seçeneğini çoğaltmak isteyen öğrenciler için bir çok seçenek mevcut. Yurt dışında üniversite eğitimi de bu seçeneklerden bir tanesi.

Yurt dışında bir çok üniversitenin YÖK denkliği mevcut ve bu üniversitelere tek bir sınava bağlı kalmadan, İngilizceniz varsa direk bölüme başlayarak, yoksa da hazırlık bölümü okuyarak girebilirsiniz.

Yurt dışı üniversitelerde, mühendislikten tutun pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, işletme, iktisat ve turizm gibi bir çok alanda bölüm bulunmaktadır ve bu bölümlerde staj imkanları da bulunmaktadır. Bununla beraber yurt dışında çoğu ülkede lisans öğrencilerine çalışma izni verilmektedir. Bu çalışma izniyle okuduğunuz süre boyunca da bir yandan çalışarak harçlığınızı ve hatta okul masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Bu konuyu biraz daha açacak olursak eğer, diyelim ki Almanya’ya gittiniz, ya da Polonya, fark etmez. Önceleri elbette çok iyi bir firmada işe giremeyebilirsiniz, çünkü o ülkede yenisiniz. Ancak gittiğiniz ülkenin dilini ya da iş pratiklerini öğrenirseniz ve staj süreci boyunca kendinizi gösterirseniz firmada devam etme şansı yakalayabilirsiniz. Devam edemeyip Türkiye’ye döndüğünüzü varsayalım; döndüğünüz zaman yurt dışından aldığınız bir üniversitenin diploması ile dönersiniz, İngilizce dışında ikinci bir diliniz olabilir, bununla birlikte yurt dışında staj yapmış bir kişi olarak kariyerinizde çok iyi bir konumda başlayabilirsiniz.

yurtdışı üniversite eğitimal yurtdışı eğitim

YURT DIŞI DİL EĞİTİMİ İMKANLARI

Türkiye’de İngilizce olan bölümlerin hazırlık sınıfları olur ve yeterliliğini kanıtlayamayan öğrenciler genelde buralara kayıt olurlar. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki; bu İngilizce hazırlık sınıfları maalesef size İngilizce’yi tam anlamıyla öğretmez. Yani İngilizce pratik, konuşmada akıcılık vs gibi konularda maalesef yeterli değildir. Hazırlık sınıfındaki bir yılınızı yurt dışında da değerlendirebilirsiniz. Bunun artısı nedir ? Yurt dışında sürekli İngilizce konuşursunuz ve sadece günlük hayatta değil, iş hayatı için de işinize yarayacak bir İngilizce öğrenirsiniz. Bununla beraber yurt dışında bir sene kalmanın size sosyo-kültürel anlamda çok şey katacağına garanti verebiliriz. Özellikle İrlanda, Amerika, İngiltere ve Kanada dil eğitimi programlarını tercih edebilirsiniz.

ÖN LİSANS BENZERİ AVANTAJLI PROGRAMLAR

yurtdışı mühendislik programları eğitimal

Eğer 4 yıllık değil de 2 yıllık bir okula gitmek ve kısa sürede iş ve tecrübe sahibi olmak istiyorsanız kısa süreli programlara ya da Amerika ve Kanada’da ki sertifika-diploma programlarını tercih edebilirsiniz. Bu okullar uygulamaya yönelik okullardır ve staj imkanınız bulunmaktadır. Böylece kısa sürede iş hayatına hazırlanabilirsiniz.

Sonuç olarak; tek seçenek yurt içi gibi düşünmek yerine yurt dışını da bir seçenek olarak düşünebilirsiniz ve bu kişinin geleceği, kariyeri açısından çok avantajlı bir alternatif. Bunun sebeplerini yukarıda anlatmıştık ama kısaca burada da maddelendirerek anlatacak olursak;

1-) Yurt dışında bir üniversiteden mezun olursunuz.

2-) Yurt dışında çalışma izni verilmektedir ve bundan yararlanıp kendinizi geliştirme imkanınız mevcuttur

3-) Staj imkanı fazladır,

4-) Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri ile yurt dışındaki çoğu üniversitenin giderleri birbirinin aynısıdır, hatta yurt dışındaki üniversiteler daha avantajlıdır bile diyebiliriz.

5-) Uluslararası kariyer yapmaya uygun bir kişi olursunuz ve tüm dünyadan iş tekliflerini ya da iş başvurularını değerlendirebilirsiniz.

Yurt dışı dil okulları ve üniversitelerin fiyatlarını ve programlarını incelemek için;

http://eps.egitimal.com/ adresini kullanabilir ve fiyat hesaplama, konaklama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Dil okullarını incelemek için; http://www.egitimal.com/okullarimiz

Dil eğitimi programlarını incelemek için tıklayınız.

Bilgi İstek Formu