Yüksek Lisans mı? Postgraduate Diploma Programlar mı?

Akademik yüksek lisans mı yoksa yurtdışında iş şartlarına sizi hazırlayan postgraduate diploma programları mı? Sorunun cevabını sayfamızda bulabilirsiniz.


Artık mezunsunuz, önünüzde ne olacağını bilmediğiniz upuzun bir yol var. Aileniz tarafından size büyük bir destek verildi yurtdışı eğitim programınız için ya da siz tüm imkanlarınızı zorlayarak yurtdışına gitmeye karar verdiniz. Türkiye’de öğrenci olmanın verdiği alışkanlıkla lisanstan sonra ne yapılır sorusuna, yüksek lisans diye cevap verdiniz. Buraya kadar her şey yolunda… Ama araştırma yapmaya başlayınca gördünüz ki yurtdışına giden eş dost, gezip dolaştığınız fikir danıştığınız tüm kişiler size postgraduate program denilen bir eğitimden bahsediyorlar. Peki nedir bu postgraduate program?

Öncelikle “ne değildir”den bahsedelim…

  • Postgraduate program size doktoraya devam edebileceğiniz bir yüksek lisans diploması vermez.

Evet maalesef bu programlar akademik temelden ziyade size öğrendiğinizi uygulama fırsatı tanıyan ve daha pratiğe dayalı bir eğitim sistemi sunar. Postgraduate diploma/advanced diploma/certificate programı bitirdiğinizde o ülkede çalışmak için uygun şartlarını sağladığınıza dair diplomaya sahip olursunuz. Aynı zamanda program içeriği de uluslar arası bir standarda sahiptir.

  • Postgraduate programı bir yüksek lisans programı değildir.

Türkiye’den örnek vermek gerekirse, tezsiz yüksek lisans programına denktir diyebiliriz. Program sonunda herhangi bir tez yazmazsınız. Tüm notlarınız sınavlar, projeler, ödevler ve dönem içerisinde yapılan kısa sınavlar üzerinden belirlenir.

Şimdi de “nedir”den bahsetmenin zamanı…

  • Postgraduate programı sizin teorik bilginizi pratiğe dökebilecek imkan tanır.

Ders ortamında gördüğünüz bilgileri pratik olarak uygulayabilme şansı tanımakta ve hemen her bölüm sizin okuduğunuz alanla ilgili fabrika, iş yeri vb. ziyaretler yapmaktadır.. Eğitim programı gereği sizi sınıfa bağlı kalma durumunda bırakmaz, sürekli proje ödevleri ve takım çalışmalarıyla beyin fırtınası yapmaya yönlendirir. Her zaman ilerleyen ve dinamik bir eğitim sistemi sunulmaktadır.  

  • Kanada’da sunulan college programlarının büyük çoğunluğunda ya eğitim esnasında staj, işe yerleştirme ya da eğitim programının son döneminde doğrudan işverenlerle görüştürerek profesyonel iş hayatına atılmanız için ön ayak oluşturur.
  • Eğitim esnasında yarı zamanlı çalışma izni sağlaması sayesinde eğitim masraflarınızın ya da yaşam masraflarınızın bir kısmını karşılayabilme olanağı tanır. Ayrıca Türkiye’ye dönme ya da Kanada’da kalma planınız varsa yaşadığınız iş deneyimi kapıların daha kolay açılmasını sağlayacaktır. Unutmayın diplomayı herkes alabilir ama deneyim çabayla kazanılır!
  • Eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma izni sayesinde Kanada’da kalmaya karar vermeniz halinde minimum eğitim süreniz kadar çalışma izni alırsınız. Örneğin 1 senelik eğitim programına kabul aldığınız anda Kanada’da geçireceğiniz 2 seneyi garantilemiş olursunuz. Fırsatları değerlendirebilmek için uygun zamanı edinmiş olursunuz böylece.
  • Eğitim masrafları açısından standart bir yüksek lisans programına göre maliyet yarı yarıya değişir. Sözel ya da sayısal bir bölüm fark etmez; merkez bir şehirde yaşamak istiyorsanız okumak istediğiniz bölümlerin 1 yıllık maliyeti minimum 20-25 bin dolar bandında olacaktır. College eğitimlerinin ise yıllık maliyeti 16-17 bin dolar civarındadır. Eğitim bitiminde size tanınan haklar düşünüldüğünde başlangıç maliyetlerini azaltıcı bir faktör, ne dersiniz?
  • Unutmayın! Kanada’da yüksek lisans programları için istenilen not ortalaması en az 3.00’dür (4 üzerinden). Mühendislik programlarında ise taban puan 3.3 lere kadar yükselebilmektedir. College programlarında ise genellikle 2.4 – 2.5 üstünde rahatlıkla kabul alabilirsiniz. Kabul edilen minimum not ortalamasının düşük olması okulların kalitesiyle ilgili değil, sunulan eğitim programlarının farklı olmasından kaynaklıdır.
  • Başvuru yapabileceğiniz seçenekler daha fazladır. Örneğin Ontario bölgesinde alanınızla ilgili başvurabileceğiniz bölüm sayısı 5 ise collegelarda bu seçenekler minimum 2 katı olacaktır. Bu durum sizin kabul alabilirlik oranınızı yükseltir ve planlarınızda daha rahat ilerleyebilirsiniz.

Anlattığımız bu kıyaslama belki sizin tam aradığınız karşılaştırma olabilir ya da içerisinden kendi kariyer planlarınızla ilgili bir pay biçebilme imkanı bulabilirsiniz. Geleceğinizle ilgili seçeneklerinizi belirlerken, hangi programın size uygun olduğunu ya da amacınıza uygun olduğunu belirlemenin zor bir süreç olduğunu farkındayız. Unutmayın hayatınızla ilgili tek bir doğru yok… Ama en azından sizin için verimli olabilecek seçenekleri belirleyebilmek adına EğitimAL Uzman Danışmanlarımızla buradayız. Kanada College Programlarıyla ilgili tüm sorularınız, aklınıza takılanlar ya da yeni kıyaslamalar yapmak üzere, bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Yazan: Funda AYTAÇOĞLU / İstanbul Beşiktaş Branch Manager

Şube: EğitimAL Beşiktaş Ofis

İletişim: funda@egitimal.com / 05494020305

Kanada'da eğitim seçenekleri ile alakalı şu makalelerimizi de inceleyebilirsiniz: 

Kanada Dil Okulları

Kanada'da Konaklama

Bilgi İstek Formu