Vancouver Şehir Rehberi


Bu blog yazımızda dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Vancouver’ı ele alacağız. Açıkçası Vancouver, Kanada’da ve hatta dünyada en iyi eğitim alınacak şehirlerden birisi ve bu sadece dil eğitimi değil, aynı zamanda çok iyi üniversitelere ve liselere de sahip. Öncelikle biraz Vancouver’dan ve tarihinden bahsedelim.

Şehir, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunuyor ve Kanada’nın en kalabalık 8’nci şehri. Buraya ilk olarak Granville deniyordu ve kerestecilik yapılıyordu. İlk başlarda su kenarlarında olan Granville sonradan iç kesimlere doğru büyümeye başladı ve Vancouver adını aldı.

vancouver rehberi

Şimdilerde Kanada sanayisinin çok önemli bir kısmını bu şehir karşılıyor ve büyük bir ticari limana sahip. Ama bunun dışında film ve televizyon endüstrisinin de yönlendirildiği, Hollywood sinemasında çok fazla emeği bulunan bir şehir. Bunu Vancouver Film School’dan bile anlayabiliriz. Vancouver Film School’un hali hazırda ve mezun bir çok öğrencisi bugün Hollywood’da, başarılı Amerikan dizi ve filmlerinin yapımcı, teknik kadrolarında yer almaktadır. Bu anlamda Vancouver sadece ticari bir şehir değil, aynı zamanda bir öğrenci şehridir.

Vancouver’ın iklimine gelecek olursak eğer; Kanada deyince aklımıza gelen “dondurucu soğuk” tanımı bu şehir için pek uygun olmaz. Vancouver, diğer Kanada şehirlerinin aksine yıl boyu daha ılıman bir iklime sahip ve hatta kar yağışı sanıldığı kadar fazla değil. Bu faktör de Vancouver’ı iklim açısından en yaşanılabilir şehirlerden birisi yapmaya yetiyor.

Ama burayı yaşanır kılan tek şey elbette iklim değil. Vancouver; gerek kültür, gerekse eğitim gibi konularda dünyanın bir çok şehrine fark atmayı başarıyor. Kanada’nın kültürel çeşitlilikleri iyi muhafaza etme ve bu çeşitliliği iyi yönde kullanma becerisini belki de en çok Vancouver’da hissedebilirsiniz. Ülkenin ana dili İngilizce olmasına rağmen konuşulan tek dil bu değil, Uzak Doğu’dan gelen bir çok insan bu şehirde yaşadığı için Uzak Doğu dilleri de en çok konuşulan diller arasında ve bu durum, insanı ilk gittiğinde şaşırtmaya yetiyor. Elbette bu kadar çeşitlilik ve kalite Vancouver’ı diğer şehirlerden bir nebze daha pahalı yapsa da, şehrin size sunduğu fırsatlar bu pahalılığı telafi etmeye yeterli geliyor.

vancouver rehberi eğitimal

Peki Vancouver’ı güzel yapan yerler veya aktiviteler neler ? Biraz da bunları ele alalım.

Vancouver’ı güzel yapan detaylardan birisi de hiç şüphesiz Stanley Park’tır. New York, Central Park’tan 10 kat daha büyük olan bu parkta 9 kilometrelik sahil boyunca mükemmel Vancouver manzarası eşliğinde bisiklet sürebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Güneşli günlerde bu parkın tadı ayrı olsa da özellikle Sonbahar aylarında fotoğrafçılar için müthiş pozlar yakalanabilecek bir yer. Sıcak renklerin bir çok tonunu bu parkta yakalayabilirsiniz. Özellikle gün batımının yarattığı atmosferi, kelimeler dahi anlatmaya yetmiyor.

stanley park vancouver

Yine bu parkta bulunan akvaryum 70.000’den fazla deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Burayı da ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Şehirde yoğun bir şekilde Asyalı nüfusun olduğunu söylemiştik. Şunu kabul etmeliyiz ki; Asyalıların Avrupa ve Amerika şehirlerine kattığı bir renklilik var. En başta kültürel çeşitlilik ve bunun getirdiği Asya mutfağı da Vancouver’ı cazip kılan özelliklerden birisi. Eğer siz de Asya mutfağını ve kültürünü merak ediyorsanız Gastown bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgede bir çok bar, Asya restoranı ve gece kulüpleri bulunmaktadır.

vancouver rehberi eğitimal yurtdışı eğitim

Biraz da her yerde bulamayacağınız ve Vancouver’a özgü olan bir aktiviteden bahsedelim. Her yaz ayında Vancouver’da Shakespeare Festivali düzenleniyor ve bu festivalde Shekaspeare’in çalışmaları da sahnede canlandırılıyor. Kimisi için bu festival kulağa ilk başta sıkıcı gibi gelse de esasen çok renkli, insanın ufkunu genişleten bir festivaldir. Yani eğlenceli olduğu kadar öğreticidir de; eğer edebiyat, tarih, sosyoloji, felsefe gibi sosyal bilim dallarına ilginiz varsa bu festivali kesinlikle kaçırmamanızı öneririz.

Vancouver’da Parayı Kontrol Etmek

vancouver rehberi yurtdışı eğitim

Kısa süreli gitseniz de uzun süreli gitseniz de Vancouver’ın pahalı bir şehir olması insanın gözünden kaçmıyor. Özellikle kur farklılıklarını da göz önünde bulundurursak biraz ekonomik tüyo vermemizde yarar var. Şehirde çok pahalı restoranlar bulunduğu gibi uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır. Bu tip restoranları duyunca hemen aklınıza fast food gelmesin, yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz restoranlar bulunur ve her türlü mideye hitap eder. Yani tabi ki fast food da isterseniz bolca bulabilirsiniz, ama vejetaryen yemekler yapan, Asya, Fransız mutfağı ve hatta Türk mutfağından dahi bir çok mekan bulunmaktadır. Bunun dışında bazı marketlerde ürünleri normalden daha düşük fiyata bulabilirsiniz hatta söylemeden geçmek olmaz; Dollarama dedikleri marketten bir çok ürünü çok çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

İnternet Konusunda İşinize Yarayacak Bilgiler

Kanada’da Open Shaw adı verilen bir internet ağı bulunmaktadır. Bu ortak ağa girdiğiniz zaman internete istediğiniz yerden bağlanabilirsiniz. Ancak bu ağ ortak bir ağ olduğu için  güvenlik sebebiyle bankacılık ve şifre isteyen işlemlerinizi buradan yapmamanızı öneriyoruz. Şimdiye kadar bir olumsuzluk duymadık, ama yine de uyaralım smiley

Open Shaw dışında, eğer internetiniz yoksa “Here” isimli uygulamayı indirebilirsiniz. Bu uygulama Kanada haritasının ve bilgilerinin tamamını sizin telefonunuza yükleyerek internetiniz olmadığı durumlarda dahi yardımcı olabiliyor. Çok çok kullanışlı bir uygulama.

Fazla uzatmadan yazıyı bitirelim; zira Vancouver hakkında daha bir ansiklopedi kadar anlatılacak şey var. Onları da diğer bloglarımız da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ama Vancouver’da bir dil okuluna veya uzun süreli olarak bir üniversiteye ya da Kanada’da liseye giderseniz bu rehberin işinize yarayacağını umuyoruz. Elbette EğitimAL Yurt Dışı Eğitim olarak da okullar ve eğitim sistemi hakkında bilgi almak isterseniz bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. 

Kanada'da eğitim seçenekleri için aşağıdaki linkleri de inceleyebilirsiniz;

Kanada Dil Okulları

Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada Üniversiteleri

Bilgi İstek Formu