School District Nedir ?


School district, yani Türkçe çevirisiyle okul bölgesi, Kanada’da bulunduğu bölgedeki tüm ilkokul ve liselerinin bağlı bulunduğu üst birimdir. Bu birim, bulunduğu bölgedeki, hatta şehirdeki tüm okullardan ve yapılan çalışmalardan da sorumludur. Her School District farklı çalışma stillerine sahip olabilir ancak hepsinin yerine getirmesi gereken tek ve vazgeçilmez kural, okullardaki eğitimi her öğrenci için kaliteli hale getirmek ve okulların çevresini öğrenciler için güvenli tutmaktır.

kanada liseleri eğitimal yurtdışı eğitim

Bu okul bölgeleri, Kanadalı öğrenciler için olduğu gibi uluslararası öğrencilere de iyi bir eğitim sunmakla sorumludur. Zaten hali hazırda bir çok uluslararası öğrenci ilkokullarda eğitim görmekte ve Kanada’da lise eğitimi almaktadır.

School District’in Avantajları Nelerdir ?

İster ilkokul öğrencisi, ister lise öğrencisi olsun. School District’lerin öğrencilere sunduğu bir çok avantaj bulunmaktadır. Bunları sıralayalım;

Hem yerli hem uluslararası öğrencilerin danışabileceği bir çok destek birimi bulunur ve uluslararası bir  öğrenci ülkeye yeni geldiği zaman oryantasyonu da kolay olmaktadır.

Okulların kalitesi iyi denetlendiği gibi öğretmenlerin de sertifikaları, bilgileri de iyi denetlenir,

Kanada’da lise eğitimi alacak veya ilkokula gidecek öğrencilerin aile yanına yerleştirilmeleri konusunda çok titiz davranılır ve her School District’in konaklama birimi bulunmaktadır.

Kanada’da lise sonrası için öğrencilerle yakından ilgilenen ve öğrencilerin kolaylıkla başvurabileceği danışma birimleri bulunur. Öğrenciler bu birimler sayesinde gitmek istedikleri üniversite ve bölümler hakkında kolayca bilgi alabilirler.

İlkokul ya da lise fark etmeksizin, derslerinde başarılı olan uluslararası öğrencilere burs imkanları sunulmaktadır,

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerine göre, bu alanlarda öne çıkan bir liseye yerleştirme imkânının bulunması

School District Homestay Programı

kanada aile yanı konaklama

Yukarıda bahsettiğimiz gibi School Districtlerin hepsinde aile yanı yerleştirme programı bulunmaktadır. Bu program dahilinde uluslararası ilkokul ve lise öğrencilerinin hepsi Kanadalı bir ailenin yanına yerleştirilmektedir. Önceki bloglarda aile yanı konaklamanın detaylarından bahsetmiştik ama burada tekrar üstünden geçelim. Bu aileler sizin Kanada’daki yemeniz, içmeniz, sağlığınızdan sorumlu olabilmektedir. Elbette kendi ailemizin yerini tutmuyor ancak aileniz sizi Türkiye’de nasıl koruyorsa, karnınızın doymasını sağlıyorsa ve sizi merak ediyorsa; aynı şekilde bu aileler de size o şekilde bir muamele göstermektedirler. Aile yanı konaklama stilinde aslında herkes birbirine karşı sorumludur ve  bu sebeple çok az sorun yaşanmaktadır. Aileler, okul bölgelerine ve size karşı sorumludur; okulda aynı şekilde size ve aileye karşı sorumludur; tabi ki siz de hem aileye hem okula karşı sorumlusunuzdur. Kimse bu konuda sorun yaşamak istemediği ve öğrencinin eğitim sürecinin sekteye uğramaması için kusursuz bir sistem çalışmaktadır. Öğrenci, aileden herhangi bir konuda şikayetçi olursa(elbette öğrencinin uyması gereken kuralların dışına çıkmamak kaydıyla), school district, aileyi değiştirmekle yükümlüdür. Şunu da hatırlatalım; ailenin de böyle bir hakkı bulunmaktadır. Yani aile sizden herhangi bir şekilde şikayetçiyse, onlar da school districte başvurabilir.

Aile yanı konaklamada rehber niteliğinde bir blog yazısı eklemiştik : Aile Yanı Konaklama için Öneriler

Aile yanı yerleştirme programlarını school district yaptığı gibi siz de bağımsız kurumlardan araştırarak yapabilirsiniz. Ancak school districtler belli bir yaşın altındaki çocukların konaklamalarını sadece kendileri ayarlamaktadır.

School District’ler uluslararası öğrencilere hizmet verdikleri gibi, çocuklarıyla gelen ebeveynlere de oryantasyon konusunda hizmet vermektedir. İngilizce, Fransızca kursları ya da kültürel geziler düzenleyip ebeveynlerin Kanada kültürüne alışmalarını hem de çevre edinmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Sonuç olarak; ister Kanada’da ilkokula, isterseniz de Kanada’da lise eğitimine gidin veya ESL/FSL kurslarına gidiyor olun; School District, uluslararası bir öğrenci olarak her zaman başvurabileceğiniz, danışabileceğiniz ve yardım alabileceğiniz bir kurumdur ve hedefleri ne olursa olsun, öğrencinin Kanada’da kaliteli ve güvenli bir eğitim almasıdır.

Kanada Liseleri ile ilgili diğer blog yazılarımızı da okuyabilirsiniz;

Kanada'da Lise Eğitiminin Avantajları

Kanada Liselerinden Üniversitelere Sınavsız Geçiş

Kanada Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgi İstek Formu