Neden Kanada'da Eğitim?

Kanada'da eğitimin avantajları, mezuniyet sonrası iş olanakları ve Kanada'da okurken çalışma izni ile alakalı birçok konuyu makalemizden öğrenebilirsiniz.


Yurt dışında eğitim ya da yurt dışında yaşamak, hayat kurmak denince akla gelen ilk ülkelerden birisi de Kanada. Peki Kanada’da yaşam ya da eğitimi bu kadar cazip haline getiren nedir? “Kanada’da Eğitim” yazı dizimizin ilkinde bu konuyu inceleyeceğiz.

Dünyanın En Yaşanılabilir Ülkesi

Kanada’yı bazılarımız aşırı soğuk bulabilir ya da Türkiye’ye fazla uzak bulabiliriz. Ama Kanada, hem soğukluğunu hem de uzaklığını telafi edebilecek nitelikte bir ülke. Ülkede Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa gibi küresel çapta da adını duyurmuş şehirler olsa da, ülkeyi keşfetmek istediğiniz de birbirinden farklı coğrafyaları ve farklı kültürlere sahip eyalet ve şehirleri görebilirsiniz. Tabi bunun için seyahat sürenizi uzatmanız gerekiyor, zira şehirler arası mesafeler gerçekten uzun. Ama ister arabayla ister trenle isterseniz de uçakla seyahat edin. Yine de Kanada size harika manzaralar ve mükemmel şehirler sunuyor. Ben genel de daha fazla yer gördüğüm ve daha fazla şey keşfettiğim için arabayla seyahati tercih ediyorum.

banff-ulusal-parki

Banff Ulusal Parkı - Alberta,Kanada

Ama şunu da unutmamak gerekir ki; Kanada’yı yaşanılabilir kılan unsur sadece doğası değil. Aynı zamanda sosyal ve kültürel anlamdaki gelişmişliğidir. Ülke sadece kendi vatandaşlarına değil, dışarıdan gelen uluslararası öğrencilere de iyi davranan ve hatta bir takım sosyal haklar tanıyan bir ülke. Aynı zamanda güvenlik oranı çok daha yüksek seviyelerde ve Amerika ile karşılaştırırsak eğer bir çok ailenin neden Kanada’yı tercih ettiğini de anlamak zor olmayacaktır.

Kaliteli Eğitim

Kanada’nın sosyal ve kültürel anlamda dünyanın birçok ülkesinden daha modern ve hoşgörülü olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu unsur, ister istemez eğitim sistemini de kaliteli yapıyor. Çünkü insanlar(uluslararası öğrenciler de bu insanlara dahil) hoşgörülü ve huzurlu bir ortamda yaşadıkları için; işlerine, akademik çalışmalarına ya da boş zaman aktivitelerine daha dengeli vakit ayırabiliyorlar.

kanada-egitim

Kanada, doğa severlere de hitap edecek bir çok bölgeyi ve doğallığı da içinde barındıran bir ülke

Kanada’da eğitimin kaliteli olduğunu tescilleyen diğer unsur ise OECD araştırmalarıdır. OECD’nin araştırmalarına göre Kanada okulları kişi başına eğitime harcanan miktar, okulların dünya standartlarında oluşu, diplomaların uluslararası geçerlilikleri; Kanada’nın dünyada en iyi eğitim veren üçüncü ülke olmasını sağlamaktadır.

Kaliteli eğitimi kanıtlayan tek şey OECD de değil. Times Higher Education World University Rankings’e baktığınız zaman ilk 100 içerisinde 4 Kanada üniversitesi görürsünüz. Bunlar; University of Toronto, University of British Columbia, McGill University, McMaster University’dir.

university-of-toronto

University of Toronto kampüsü

Tüm akademik programlar, yüksek standartları korumak, sürdürmek ve geliştirmek amacıyla düzenli bir şekilde denetlenmektedir. Kanada’da eğitim eyaletlerin sorumluluğu altındadır ve bir takım kurallar, eyaletler içi sistemlere göre farklılık gösterebilir ama değişmeyen tek bir standart vardır. O da eğitimi kalitesidir. Kanada’nın hangi bölgesine giderseniz gidin, yüksek standartlarda bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. İster akademik kariyer amacıyla yüksek lisans programlarına, isterseniz deneyim kazanmak ve hem okul sırasında hem de sonrasında iş kariyerinizi ilerletmek ve donanım arttırmak amacıyla College Diploma programlarına başvurun; yine de Kanada’da kendinize iyi bir yatırım yapmış olacaksınız.

Eğitimde Düşük Maliyet

Yurt dışı eğitim denince hepimiz heyecanlansak da, iş maliyet kısmına gelince biraz canımız sıkılabiliyor. Özellikle yüksek kurlar, yurt dışı eğitim konusunu en fazla zorlayan konulardan. Kanada, Toronto da her ne kadar pahalı olarak bilinse bile özellikle İngiltere, New York, San Francisco, Los Angeles ve Sydney şehirlerine göre daha ucuzdur. Ayrıca Toronto haricinde Kanada’nın Alberta, Saskatchewan gibi eyaletlerine gittiğiniz de yaşam maliyetleri daha da ucuzlamaktadır. Maliyetleri etkileyen diğer bir etken ise düşük kurun diğer ülkelere göre daha düşük olmasıdır.

torontoegitimm

Tüm bunlara ek olarak, Kanada’da elbette çok pahalı yüksek lisans ve diploma programları olsa bile; seneliği 10.000 CAD-15.000 CAD arasında değişen çalışma izinli diploma programları da mevcuttur. İşin doğrusu, bu fiyat ilk bakışta kişiye çok gibi görünebilir. Ama bu programa gittiğiniz takdirde Kanada hükümetinin size vereceği çalışma izni ve program sonunda edineceğiniz tecrübeyi ve yine çalışma iznini de işin içine katarsak kendini çok kısa sürede amorti edebilecek bir para. Ayrıca Diploma programları ve College’lar ve avantajları ile alakalı yazımızı okumak için tıklayın.

Kanada ile ilgili aslında anlatılacak daha bir çok konu var. Ama şimdilik fazla uzatmamak adına burada bitiriyoruz. Son olarak yukarıda anlattıklarımızı özetleyecek olursak; Kanada kurumlarından mezun olan öğrencilerin %90’ı 6 ay içerisinde iş bulabiliyor. Bu durum, Kanada’da alınan eğitimin kişisel gelişime katkısının çok olmasıyla beraber gelecek için ne kadar iyi bir yatırım olduğunu kanıtlıyor. 

İlgili blog yazılarımızı ve makalelerimizi de okuyabilirsiniz;

Yüksek Lisans mı? Postgraduate Diploma Programlar mı?

Kanada'da Dil Eğitimi

Bilgi İstek Formu