Kanada'ya Gitmişken Görmeniz Gereken 10 Yer


Neredeyse tüm dünyanın gözdesi ve çoğu kişinin eğitim amaçlı gitmek istediği lokasyonlardan birisi de Kanada. Ama sadece eğitim değil; kültür, doğal güzellikler, tarihi miras ve harika şehirler de Kanada’nın bir diğer özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda da Kanada dil eğitimi ya da lisans-yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ve hatta orada bulunan öğrencilerimiz için görülmesi gereken yerleri derledik. Derslerde başarılı olmak çok önemli ama Kanada gibi bir ülkeye gitmişken de kesinlikle görmeniz gereken yerler var diyerek başlayalım.

1-) Ripley’s Aquarium of Canada

toronto akvaryumu eğitimal yurtdışı eğitim

İlk durağımızda Ripley’s Aquarium of Canada bulunuyor. Toronto’da bulunan akvaryum şehrin hemen merkezinde ve CN Tower’ın güneydoğusunda bulunuyor. Akvaryumda bulunan 5.7 milyon litre suyun içinde deniz ve tatlı su canlıları yaşıyor. Üstelik sadece Kanada’ya ait canlılar değil, dünyanın her yerinden bir çok deniz canlısının da yaşadığını belirtelim. Doğayı, dalış yapmayı ve su altı dünyasını seven öğrencilerimiz ve takipçilerimiz için kesinlikle önerdiğimiz bir lokasyon.

Lokasyon : 288 Bremner Blvd, Toronto, ON M5V 3L9, Canada

Açık saatler : 09:00-23:00

2-) Toronto Island’s Park

toronto islands park eğitimal yurtdışı eğitim

Toronto Islands çok popüler lokasyonlardan biri olmakla beraber, o meşhur CN Tower’lı Toronto manzarasını izleyebileceğiniz, dinlendirici noktalardan birisidir. Bu parkta arkadaşlarınızla ya da ailenizle piknik yapabilir, park içerisindeki bahçeleri ve oyun alanlarını gezebilirsiniz ya da bisiklet kiralayabilirsiniz.

3-) Royal Ontario Museum

royal ontario museum eğitimal yurtdışı eğitim

Dünyanın ve Kanada’nın en ünlü müzelerinden biridir ve müze toplam 6 milyon eser barındırmaktadır. Bu eserlerin arasında dinozor iskeletleri, mineral ve meteorlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa ve Kanada Tarihine, Afrika ve Doğu sanatına dair eserler de bulunmaktadır. Ayrıca müze 150.000 numune ile dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Lokasyon : 100 Queens Park, Toronto, ON M5S 2C6, Canada

Açık saatler : 10:00-17:30

4-) CN Tower

cn tower kanada eğitimal yurtdışı eğitim

Toronto’nun simgesi olan kulede şehrin her yerini görebilir ve eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 50’den fazla restoran bulunmakla beraber kulenin bazı kısımlarında zemin camdır. Buradan da aşağıya bakabilirsiniz(yükseklik korkusu olan olmayan herkesin görmesini tavsiye ederim J )

Lokasyon : 301 Front St W, Toronto, ON M5V 2T6, Canada

Açık saatler : 8:30-22:30

5-) Niagara Şelalesi

niagara şelalesi eğitimal yurtdışı eğitim

Niagara şelalesi, Kuzey Amerika’nın doğusunda bulunur ve tam ABD ile Kanada sınırı arasında kalıyor. Niagara aslında 3 şelaleden oluşuyor ama bu şelalelerin en büyüğü(fotoğraflarda da hep gördüğümüz) Horseshoe’dur. Aslında her iki ülke açısından turistik bir değer oluştura da Kanada tarafı, Amerika kısmına nazaran daha çok gelişmiştir. Burada terastan şelaleyi izleyebileceğiniz gibi bot turlarına da katılabilirsiniz.

6-) Notre Dame Katedrali

notre dame bazilikası kanada montreal

Hep Toronto hep Toronto olmuyor, biraz da rotayı Montreal’e çevirelim. Notre Dame Kilisesi’ni Fransa’dan tanısak da bir katedral de Montreal şehrinde bulunuyor. 1823’te temeli atılan katedral Gotik mimari ile inşa edilmiş. Burası da kesinlikle görmeniz gereken mimari yapılardan birisidir.

Lokasyon : 110 Notre-Dame St W, Montreal, QC H2Y 1T2, Kanada

Açık saatler : 08:30-22:30

7-) Seawall

seawall eğitimal yurtdışı eğitim

Seawall, Vancouver’da bulunuyor ve Stanley Park içerisinde yer alır. Turistler için gözde bir nokta olduğu kadar Vancouver sakinleri için de çok tercih edilen bir noktadır. Vancouver ve deniz manzarası eşliğinde bisiklet ve paten sürebileceğiniz ya da yürüyebileceğiniz bir parktır ve insanın sevdikleriyle vakit geçirebileceği çok güzel noktalardan birisidir.

Lokasyon : Vancouver, BC V6G 3E2, Canada

8-) Mount Royal

mount royal eğitimal yurtdışı eğitim

Burası Montreal’de bulunur ve mutlaka önerdiğimiz bir aktivitedir. Hafif bir tempoyla 1 saatte çıkabileceğiniz bir dağ ve fotoğraf çekimini sevenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Zirveye çıktığınızda tüm Montreal ayaklarınızın altında ve insan oradan ayrılmak istemiyor.

9-) Whistler Mountain

kanadada görülecek yerler eğitimal yurtdışı eğitim

Whistler Mountain, British Columbia eyaletinde Vancouver’ın kuzeyinde yer almaktadır. Eğer şehirden sıkıldıysanız ve doğayı, tertemiz ve serin havayı özlerseniz kesinlikle gitmenizi öneriyoruz. Yine bu dağda snowboard ve kayak da yapabilirsiniz.

Lokasyon : British Columbia, Vancouver’ın Kuzeyi

10-) Banff National Park

kanadada görülmesi gereken yerler

Aslında burası kimilerine çok tanıdık gelebilir. Bilgisayarların ve telefonların duvar kağıtları arasında da kendini gösteren yerlerden birisi. Banff National Park. Kanada’nın en eski ulusal parkıdır ve Alberta eyaletinde yer alır. Calgary’nin 110 mil batısında yer alır. Moraine Gölü,Ten Peaks Vadisi ve Peyto Gölü fotoğraf çekmeye değecek yerlerdir ve yüzde yüz temiz bir havaya sahiptir.

Lokasyon : Alberta Eyaleti, Calgary’nin 150 KM Batısı

Şimdilik burada noktalıyorum. Ama burada ki 10 noktadan çok daha fazlasına sahip olan bir ülkeye gidiyorsunuz ya da gideceksiniz, ya da daha şanslıysanız oradasınız. Her zaman yaptığım yegane öneri; Kanada dil okulları gerçekten kaliteli ve öğrenciye çok şey veriyor. Ama Kanada’nın kültürünü, eserlerini ve doğasını da tanıyarak döndüğünüz taktirde kendinize sadece dil değil, genel kültür ve özgüven anlamında da çok şey katmış olursunuz. 

Yazan : Kaan Aytaçoğlu

Bilgi İstek Formu