Kanadada Konaklama


Yurtdışı eğitime gidildiğinde akla gelen ilk sorulardan birisi, hatta en öncelikli olanlardan birisi diyebiliriz; konaklama. Kısa ya da uzun dönem olsun, aldığımız dil eğitiminin iyi geçmesinde ve başarıya ulaşmamız konusunda bizi en çok etkileyen şeylerden birisi de konaklamadır. Bu sebeple konaklama seçerken dikkatli olmak, mantıklı düşünmek ve iyi bir seçim yapmak gerekiyor.

Kanada’da konaklama konusuna geçmeden önce yurtdışı eğitimde konaklama tipleri nelerdir, bunlara değinmek istiyorum. Aile Yanı Konaklama, Öğrenci Yurtları, Kiralık Evler, Otel ve Pansiyonlar; hepsinin birbirinden ayrı özellikleri, kendilerine has avantajları, dezavantajları bulunuyor ve tabii ki fiyatları da değişiyor.

kanada aile yanı konaklama eğitimal yurtdışı eğitim

Önce en sık tercih edilen ve görece daha ucuz olan aile yanı konaklamadan bahsedeyim.

Aile Yanı Konaklama

Kanada dil eğitimine gidecek olan öğrenciler ve ailelere aile yanı konaklama dendiği zaman çoğunlukla akla gelen ilk sorular “Aile güvenli mi”, “İyi bir aile olup olmadığını nereden bileceğiz”, “Ya kötü bir aile çıkarsa, zararlı alışkanlık edinirse” gibi sorulardır, ki bu soruların sorulması gayet doğal, sonuçta insanlar çocuklarını yolluyor ve çocukların güvende olduklarından emin olmak istiyor. Bu sebeple Kanada dil okulları, öğrencilerin kalabileceği aile yanlarını ayarlarken aileyle bir takım görüşmeler yaparlar. Bu görüşmelerde dil okulu ailenin kalitesini, hayat standartlarını, aile içi huzuru, evin konforu, toplu taşımaya olan konumunu ve evin bulunduğu mahallenin güvenliğini ve huzurunu da kontrol eder. Hiç şüphesiz dil okullarının en çok önem verdiği şey öncelikle güvenlik ve huzurdur. Bu öğrencinin eğitimi için de önemlidir, sonuçta öğrenci kaldığı yerde huzurlu olmazsa veya dışarıdan çok fazla olumsuz etkiye maruz kalırsa aldığı eğitimin de başarısız olma şansı bir o kadar yükselir. Bu sebeple dil okulları hem öğrencilerin iyi bir ortamda eğitim almaları, hem de doğal olarak prestijlerini düşündükleri için aileleri seçerken ince eleyip sık dokurlar. En sonunda da öğrenciler, tüm kriterleri karşılayan ailelerin yanına verilir.

Aile yanında kaldığınız zaman size bir anahtar verilir, böylece eve istediğiniz saatte giriş çıkış yapabilirsiniz. Ama geç gideceğiniz zaman da merak etmemeleri açısından aileye haber vermeniz iyi olur. Aynen kendi ailenizin yanında olduğu gibi, geç saatte geldiğiniz zaman fazla gürültü yapmamaya da özen göstermeniz önemlidir.

kanada dil eğitimi ve aile yanı konaklama

Aile yanında önemli olan başka kriterler de vardır. Huzurlu ve rahat olmanız haricinde dil pratiği yapabilmeniz de önemlidir. Aslında aile yanı konaklamanın en avantajlı yanlarından birisi de budur. Düzenli bir yaşam içerisinde gittiğiniz kültürü de yaşayarak aileyle sürekli iletişim içinde bulunmanız… Böylece dil okulu binası haricinde de sürekli olarak pratik yapma şansınız olur.

Diğer detaylardan bahsetmek gerekirse, aile yanında özel ya da paylaşımlı banyo olsun fark etmez, banyoyu her gün kullanma hakkınız vardır.

Aile yanı konaklama ile ilgili hatırlatılması gereken son detay gibi detay da şu; eğer ailenizi değiştirmek isterseniz bunu okula 2 hafta önceden bildirmeniz gerekiyor, okul sizden bildirimi aldığı anda yeni ve uygun aileleri araştırmaya başlar. Bu hususta önerim profesyonel ve tarafsız düşünmeniz gerektiğidir. Neden profesyonel düşünmemiz gerektiğini söylüyorum ? Çünkü millet olarak bazen “ayıp olur” düşüncesiyle hoşumuza gitmeyen bir durumu söylemeyip, yatıştırmaya ya da geçiştirmeye çalışırız. Ama bu dil eğitimi konusunda yapılmaması gereken bir şey.

İkinci Seçenek Yurtlar

Yurtların ilk avantajı size özgürlük imkanı sunmasıdır. Elbette yurdun genel kurallarına da bağlı kalarak istediğinizi yapabilirsiniz; yemek yapabilir, istediğiniz saatte yurda giriş çıkış yapabilir, daha fazla akranla kaynaşıp daha fazla dil pratiği yapma imkanı bulabilirsiniz. Tabi sosyal hayatınıza da direk etkisi olur. Bu açıdan yurtlar avantajlıdır diyebiliriz. Dezavantajına gelecek olursak, o yurtlarda da sizin gibi dil öğrenmeye çalışan öğrenciler kaldığı için ve onlarda sizin gibi pratik yapmaya çalıştıkları için orada yerleşik bir Kanada vatandaşı ile girdiğiniz diyalog gibi etkili bir diyalog kuramayabilirsiniz.

kanada öğrenci yurtları

Yurtların özelliklerine gelecek olursak, isterseniz özel banyolu oda seçebileceğiniz gibi paylaşımlı banyolu odada seçebilirsiniz. Paylaşımlı banyoları 2-3 oda birden ortak kullanabilir. Yurtlarda çamaşırlarınızı ve ütülerinizi yapabileceğiniz odalar mevcut olduğu gibi, bu donanıma sahip olmayan yurtların çevresindeki çamaşır yıkama dükkanlarını kullanabilirsiniz.

Kiralık Evler ve Odalar

Tamamen özgür olduğunuz ve biraz daha ekonomik olan bir alternatif de kiralık ev ve odalardır. Tabi bu evlere yerleşirken ev sahibi sizinle 6 aylık kontrat imzalamak isteyebilir, birkaç aylık depozito alabilir ya da sizden kefil isteyebilir. En büyük avantajı hiç şüphesiz tamamen özgür olmanızdır. İstediğiniz saatte girip çıkmayı geçtim, arkadaşlarınızı eve davet edebilirsiniz ve kendinize ait bir ev olur. Elbette bu avantajların yanı sıra aidat, ısınma, elektrik, kapıcı ve belediye vergileri ödemek durumunda da kalırsınız.  

Bu arada kiralık evlerle ilgili şunu söyleyeyim, tek kişi eve çıkmanız size biraz pahalıya patlayabilir ama birkaç kişiyle beraber kaldığınız taktirde oldukça ekonomik bir seçenektir.

kanada öğrenci evleri eğitimal yurtdışı eğitim

Sonuç olarak Kanada’da yurtdışı eğitim alırken seçebileceğiniz bir sürü konaklama tipi bulunuyor. Burada ben avantajlarından bahsettim ama bu avantajların kişiden kişiye değişebilen olgular olduğu gerçeğini de unutmayalım. Dolayısıyla Kanada’da dil eğitimi ya da üniversite eğitimi bile alacak olsanız danışmanlarımızla beraber karar vermeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü yüz yüze konuşurken sizin için neyin iyi, neyin dezavantajlı olduğu daha net anlaşılacaktır. Ama Kanada’da konaklama tipleri genel hatlarıyla yukarıda anlattığım gibidir.

Yazımı bitirirken bir tavsiye ile sonlandırmak istiyorum, konaklama sizin için çok önemli bir unsur, hem dil pratiği yapma hem de gittiğiniz ülkede huzurlu ve güvende hissetmeniz açısından. Şöyle söyleyeyim, dil okulu size dilin inceliklerini öğretir, ama konaklama size hem dili hem kültürü öğretir, dolayısıyla bir hayat tecrübesi de sağlar, ufkunuzu genişletir. Bu sebeple konaklama seçiminizi danışmanlarımızla beraber dikkatli yapmanızı belirterek yazımı sonlandırıyorum.

Bilgi İstek Formu