Kanada Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


kanada liseleri

Okul seçmek ya da lise tercihi yapmak hepimiz için zor olmuştur. Türkiye’de bile TEOG sınavlarından sonra lise tercihi yaparken hem aile hem de öğrenci stres yaşıyor. Düzgün bir okul seçmek, çevresinin güvenli olması, eğitim kalitesinin olması, öğrenci profilinin iyi olması gibi bir çok kriter değerlendiriliyor. Aynı süreç Kanada’da da yaşanıyor diyebiliriz, özellikle aileler çocuklarını çok uzak bir ülkeye gönderdikleri için doğal olarak çok fazla soru soruluyor.

Kanada’da bir çok lise bulunuyor, ancak hepsini birbirinden ayıran özellikler var. Dolayısıyla Kanada’da lise seçiminizde ilgi alanlarınız, hedefleriniz ve nasıl bir alanda ilerlemek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor.

Karar verirken dikkat edeceğiniz diğer kriterlerde şunlar;

Müfredat ve Programın Sundukları : Kanada’da okulların müfredatları birbirinden farklı olabilmektedir. Dolayısıyla bu müfredatlarına bakılması gerekiyor. Bunun dışında müfredatın Uluslararası Bakalorya Programına uyup uymadığı, Üniversite Hazırlık bölümleri gibi detayların da bilinmesi gerekir.

Akademik ve Dil Gereklilikleri ve Destek : Kanada liseleri öğrencilerden dil için minimum bir puan isterler. Eğer bu dil puanını yerine getiremezseniz, okulun uluslararası öğrenciler için dil hazırlık sınıfı açıp açmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Konum : Önemli olan konulardan birisi de konumdur. Okulunuzun konumunun şehrin merkezine veya merkezi noktalara, otobüs duraklarına, metro istasyonlarına yakın olmasına dikkat edin. Bunun haricinde Kanada, özellikle kış aylarında Türkiye’ye nazaran daha sert bir iklim yaşar. Bu sebeple gideceğiniz yerin kış, yaz ve bahar aylarındaki sıcaklık değerlerini kontrol etmelisiniz. Son olarak bazı okul bölgeleri ya da özel okullar büyük şehirlerde değil küçük kasabalarda ya da orta büyüklükteki şehirlerde bulunmaktadır. Okul seçerken bu kriteri de göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Kültür ve Büyüklük : Her öğrencinin tercihi bu konuda farklı olabilmektedir. Bu sebeple hangi tip bir okulun sizin için daha iyi olacağını, ya da çocuğunuz için daha iyi olacağını, önceden bilmeniz daha iyi olur. Yani çok kalabalık bir okulda ya da çok kalabalık bir çevrede mi daha mutlu olursunuz yoksa biraz daha küçük daha kişisel bir çevrede mi mutlu olursunuz ? Bu sorunun cevabını düşünerek gitmeniz daha iyi olur.

kanada liseleri

Giderler : Kanada liselerinde ücrete eğitim ve konaklama dahildir. Ama bunun dışındaki giderler de tamamen öğrenciye aittir. Gidilen şehrin pahalılığı, ulaşım bedelleri ve okul harcamaları gibi harcamalar da olacaktır.

Burslar ve Finansal Yardımlar : Okulların öğrencilere sunduğu burslar ve yardımlar bulunmaktadır. Örneğin; sporcu olanlara, notlarında çok başarılı olanlara sunulan burslar gibi. Bu bursların da okulda mevcut olması, öğrencinin işini kolaylaştıran bir etken olacaktır.

Diğer Uluslararası Öğrencilerin Yorumları : Bu belki de en iyi bilgi kaynaklarından biri olacaktır diyebiliriz. İnternette neredeyse tüm liseler hakkında uluslararası öğrencilerin yorumları bulunmaktadır. Bu yorumları okuyarak da lise hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Son olarak da şunu hatırlatalım; yukarıdaki kriterleri bize başvurduğunuz taktirde çocuk ve aile ile beraber değerlendiriyor. Olabilen en iyi seçeneği öğrenciye sunuyoruz. Zaten EğitimAL Yurt Dışı Eğitim olarak tüm Kanada liseleri ile anlaşmamız bulunduğundan dolayı, danışmanlarımız tüm liseler ve müfredatları hakkında bilgi sahibidirler ve sorularınızı da her zaman yanıtlayabilirler. Dolayısıyla yukarıda ki konulardan herhangi birinde ya da hepsinde ne gibi sorularınız olursa olsun danışmanlarımız size yardımcı olacaktır. 

Bilgi İstek Formu